Přeměna Sunny Days ukázala mezeru v zákonech

Praha - Sunny Days už není cestovní kanceláří, přeměnila se na cestovní agenturu. Zmatky to ale nevyřešilo. Jasno není třeba v tom, zda může nepojištěná cestovní agentura vypravit další zajezdy, byť je prodala ještě jako pojištěná cestovní kancelář. Zákony totiž dosud nepředpokládaly, že cestovní kancelář může ukončit svou činnost jinak než krachem nebo likvidací a že se může přetransformovat na agenturu.

Podle názoru Asociace cestovních kanceláří ČR nemůže nepojištěná kancelář vyslat lidi na dovolenou, byť by zájezdy byly koupeny v době, kdy pojištění ještě platilo. „Pokud cestovní kancelář zájezdy zruší, nebudou cestovní smlouvy platné a v takovém případě se budou muset klienti domáhat peněz soudní cestou. To pokládám za nebezpečí,“ řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Podle ministerstva pro místní rozvoj by se měla o klienty Sunny Days, kteří si koupili zájezd ještě během trvání pojištění, postarat pojišťovna Generali. U té byla cestovní kancelář Sunny Days až do včerejška pojištěna. Generali se své odpovědnosti nezříká, odmítá ručit pouze za zájezdy, které by Sunny Days eventuálně prodala po vypršení pojištění. „Ty zájezdy, které se prodaly za doby trvání pojištění, patří do pojištění,“ potvrdil v rozhovoru pro ČT24 právník Generali Jindřich Janda.

Nahrávám video

Sunny Days: Klienti na dovolenou odjedou

„Prodané zájezdy musíme uskutečnit, to jsou naši klienti, o které se postaráme,“ prohlásil spolumajitel kanceláře Ridha Ben Ahmed. Společnost prý disponuje dostatečným kapitálem. „Finanční situace mého klienta je naprosto stabilizovaná. Není tam žádný důvod spekulovat o úpadkové situaci,“ uvedl právní zástupce Sunny Days Michal Kroft.

Důvod, proč by nemohla agentura Sunny Days vypravit zájezdy, které prodala ještě jako cestovka, nevidí ani mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, neboť cestovní kancelář zůstává podle něj cestovní kanceláří až do odebrání živnostenského oprávnění.

Sunny Days možná přijde o živnostenské oprávnění

Živnostenské oprávnění Sunny Days zatím má, i když ministerstvo pro místní rozvoj ji o ně chce připravit. K jeho zrušení už dalo podnět. Nyní je na tahu živnostenský úřad, který musí o případném odejmutí oprávnění rozhodnout nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení. Pak ještě bude muset vyrozumnět o odejmutí „živnosťáku“ vedení Sunny Days, a to bude mít dalších 15 dní na to, aby se k tomu vyjádřilo.

Společnosti Sunny Days vypršelo pojištění proti úpadku k 1. únoru a pojišťovna Generali smlouvu neprodloužila. Smlouvu se Sunny Days nechtějí kvůli její finanční situaci uzavřít ani další velké pojišťovny ze seznamu ministerstva pro místní rozvoj. Společnost se potýkala s problémy i v létě, kdy mělo několik letů zpoždění a klienti čekali desítky hodin na letištích.

Klienti Sunny Days u přepážky společnosti na letišti
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda podpořila navýšení penzí podle věku a zákaz mobilů ve školách

Lidem by mohl od jejich osmdesáti let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Polepšili by si senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku. Důchodovou novelu schválila v pondělí vláda a na síti X to oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zákon dostane k projednání sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) také oznámil, že vláda podpořila zákaz mobilů ve školách.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropská komise vyměřila AliExpressu za nelegální výrobky pokutu 550 milionů eur

Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoPřetížené kamiony ničí silnice, ministerstvo preferuje častější kontroly

Horko se na stavu silnic podepisuje podobně negativně jako zima – zejména když na měkký asfalt vjede přetížený kamion. Podle kontrolorů je nad limitem šest z deseti zastavených nákladních aut. Kromě poškození vozovek to znamená i vyšší riziko nehod. Maximální povolená hmotnost soupravy je nyní v tuzemsku 48 tun, tedy o osm více než v okolních státech. Někteří opoziční politici by to chtěli změnit. Ministerstvo dopravy ale zatím plánuje jen častější kontroly.
před 17 hhodinami

VideoŘada Čechů používá kartu v zahraničí špatně. Přichází o peníze

Češi ročně utratí v zahraničí přes dvě stě miliard korun. Desítky až stovky milionů ale nechají v cizině zbytečně. Podle bankéřů část turistů nepoužívá správně kartu, když místo místní měny zvolí koruny. Jde o konverzi měn, označovanou jako DCC. Banky přitom nabízejí možnost blokace této varianty. Prodražit se může lidem i lékařská péče.
před 18 hhodinami

Analytici čekají skokové zdražení nafty

O nedělní půlnoci skončí státní regulace cen benzinu a nafty. Analytici očekávají, že nejvýrazněji zdraží motorová nafta, u níž se zároveň vrátí spotřební daň na původní úroveň. Během týdne by její cena mohla vzrůst až o tři a půl koruny za litr, u nejdražších dálničních čerpacích stanic se může přiblížit 45 korunám. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připustila, že by vláda mohla při dalším růstu cen znovu zasáhnout.
19. 7. 2026

Velké podniky už v EU nesmí likvidovat neprodané oblečení a obuv

V Evropské unii v neděli vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu, píše server německé rozhlasové stanice Deutsche Welle. V EU se podle něj každoročně zlikvidují stovky tun oblečení, které se dlouho nedařilo prodat, mělo vadu nebo jej po zakoupení na internetu zákazníci vrátili.
19. 7. 2026

VideoVýjimky z nové EET matou některé obchodníky

Nová elektronická evidence tržeb (EET) by měla platit pro všechny a od stejného termínu, nikoliv ve vlnách, jako když ji stát zavedl poprvé. Zákon ale připouští i výjimky a někteří obchodníci nevědí, jestli se jich změny dotknou. Týká se to třeba provozovatelů prodejních automatů. Ministerstvo financí slíbilo vydat metodický pokyn po přijetí návrhu zákona o EET. Výjimky mají dostat i lesní bary či prodejci ryb před Vánoci.
18. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.