Ocelárna Evraz Vítkovice Steel bude razantně propouštět

Ostrava - Ostravská ocelárna a válcovna Evraz Vítkovice Steel propustí na začátku příštího roku zhruba 200 zaměstnanců. Vedení firmy krok zdůvodňuje poklesem zakázek. Zaměstnanci by měli mít v budoucnu možnost se do podniku vrátit.

Odborová organizace zatím žádný protest nechystá. Neumožňuje jí to kolektivní smlouva. Bude se ale snažit propuštěným zaměstnancům zajistit nejvyšší možné odstupné. To by mělo být až ve výši patnácti platů podle odpracovaných let. Mluvčí EVS Jaromír Krišica řekl, že zaměstnanci z podniku odejdou k 1. dubnu, v případě dohody mohou odejít i dříve. „Vzhledem ke špatné situaci na trhu štětovnic společnost dočasně pozastaví výrobu na Těžké profilové trati (TPT), která vyrábí štětovnice a nosníky,“ uvedl Krišica.

„Společnost zaměstnancům poskytne osobní poradenství při hledání nového zaměstnání. V případě obnovení výroby budou mít při náboru tito zaměstnanci přednost před dalšími uchazeči.“

Štětovnice jsou nejdůležitějším výrobkem válcovny profilů. Používají se na sestavení
stěn, které brání sesuvům půdy. „Roční kapacita trati představuje 120 kt, což je deset procent celkového objemu výroby společnosti EVS. TPT dokončí nakontrahované zakázky do konce ledna 2012 a poté bude odstavena,“ uvedl mluvčí. 

Kolik lidí přesně dostane výpovědi, firma zatím neví. „V této chvíli to řešíme, protože chceme aby zaměstnanci, kteří jsou klíčoví pro případný opětovný rozběh provozu těžké profilové trati, zůstali zaměstnanci naší společnosti,“ sdělil Krišica. Trať bude připravena k opětovnému spuštění ve chvíli, kdy přijdou nové zakázky.

Zprávu o hromadném propouštění už dostal i ostravský úřad práce. „Jedná se o obory, které jsou velice úzce specializované - strojníky, valcíře a vzhledem k tomu, že probíhá propouštění i v jiných závodech, bude umístění na trhu práce poněkud obtížnější,“ podotkla Yvona Jungová, ředitelka ÚP Ostrava. Podle odborníků má šanci najít práci ve svém oboru jen deset procent z více než 200 propuštěných lidí.

Další omezení provozu může v Evrazu nastat, pokud se do konce roku nedohodne na ceně s dodavatelem surového železa - společností Arcellor Mittal. „Letos probíhaly dodávky do Evrazu podle smlouvy a o dodávkách na příští čtvrtletí se jedná,“ řekla mluvčí Arcellor Mittal Věra Breiová.

Ruská skupina Evraz minulý týden oznámila záměr vytvořit společnost Evraz Europe, která zkonsoliduje veškerá její evropská aktiva. EVS bude její součástí. Současný generální ředitel EVS Zbyněk Kvapík na svou funkci rezignoval, a tak od 2. ledna ostravskou ocelárnu dočasně povede Dmitrij Ščuka, který bude i výkonným ředitelem Evraz Europe.