Nepotřebuje řidiče, nemá ani volant. Volkswagen ukázal koncept autonomně řízeného vozu Sedric

Automobilka Volkswagen v předvečer ženevského autosalonu představila koncept vozu, který jezdí zcela bez asistence řidiče a nemá ani volant. První plně autonomně řízený vůz Volkswagenu se jmenuje Sedric a některé jeho technologie by se měly v příštích letech objevit u jednotlivých značek koncernu, mezi které patří i Škoda Auto.

Sedric nemá volant ani pedály. Přivolá se prostřednictvím jediného tlačítka na dálkovém ovládání, rozpozná uživatele a řídí se jeho hlasovými povely.

Koncept plně autonomně řízeného vozu Sedric
Zdroj: ČTK/AP

Po dosažení cílové destinace sám odjede na parkoviště, nebo k dalšímu uživateli. Elektrický Sedric se na silnici orientuje prostřednictvím laserových senzorů, kamer a mapových podkladů.

Vysoce automatizované vozy budou na trhu v průběhu několika let. Vozidla bez volantu a pedálů pak v dohledné budoucnosti.
Matthias Müller
výkonný ředitel VW Group

Skupina Volkswagen v příštích letech podle Müllera plánuje investovat do systémů autonomního řízení vozidel všech úrovní několik miliard eur.

  • Skupina Volkswagen loni prodala 10,3 milionu vozů, utržila 217 miliard eur a vykázala provozní zisk 7,1 miliardy eur.

V letošním roce představí značky skupiny zákazníkům 60 nových modelů. Volkswagen Group již dříve oznámila, že do roku 2025 bude mít 30 modelů čistě na elektrický pohon. Kvůli rozvoji nových digitálních technologií koncern po světě založil 37 kompetenčních center. Jedno má i Škoda v Praze.

Vydáno pod