Nejsevernější švédské město Kiruna se stěhuje. Jinak by se propadlo pod zem

Tady je pánem těžební firma LKAB. Dvě stě kilometrů za polárním kruhem se její stroje stále blíže sunou k městu Kiruna, které je nejseverněji položeným ve Švédsku. Těžba byla u jeho zrodu v roce 1900 a nyní stojí i za jeho právě započatým postupným přesunem o tři kilometry dál.

Pod městem s 18 tisíci obyvateli se totiž nachází vysoce kvalitní železná ruda a státní společnost hodlá tento největší důl svého druhu v Evropě dál intenzivně využívat.

Pokud by se město nepřesunulo, hrozil by mu propad do podzemí. Už teď se jeho hosté - místní ne - budí slyšitelnými explozemi z důlní činnosti.

LKAB připravovala celou operaci, jež nyní započala, zhruba jednu dekádu. Náklady mají podle některých zdrojů činit přes jednu miliardu dolarů (zhruba 23,5 miliardy korun), podle jiných i dvojnásobek. Délka akce se nyní odhaduje na 20 až 30 let.  

Společnost nabídla podle serveru Kitco obyvatelům buď výkup nemovitostí za 125 procent jejich tržní hodnoty, nebo nemovitost stejné velikosti v novém městě. 

V něm se připravuje na tři tisíce obydlí. Počítá se i s velkoryse pojatým moderním centrem, novou radnicí, hotelem, rezidenční oblastí, obchodní zónou či třeba nákupní čtvrtí. 

Největší výzvou celé akce je prý přesun některých historických budov. Část jich tak bude zachráněna. Například dřevěný kostel, který v roce 2001 vyhrál hlasování o nejkrásnější stavbu Švédska. Má být postupně rozebrán a znovu postaven v novém centru města. Přesunuta bude například i věž s hodinami či muzeum. Zbytek budov však čeká demolice.

Před několika dny se dal do pohybu - na tahači - nejstarší dům města. 

Viditelný počátek akce však odstartoval již v dubnu před dvěma lety. Demoliční čety tehdy začaly s bouráním novějších bytových domů. 

„Nyní se bourají ty novější domy, které podle mě nejsou nijak zvláštní. Ale až se začne se strháváním opravdu starých staveb, tak lidé budou zcela určitě smutní,“ citoval tehdy portál The Local obyvatelku města Gun-Britt Zellerovou.

„Je to jako na pohřbu, je strašné to sledovat,“ řekl Carl-Johan Mäki, který se díval, jak padá k zemi bytový dům, v němž i s rodinou žil 37 let.

Model Kiruny ukazuje expanzi dolu k okrajům města (na snímku z roku 2015)
Zdroj: Reuters

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Meta vyhrála soudní spor o převzetí služeb Instagram a WhatsApp

Společnost Meta Platforms vyhrála ostře sledovaný spor o akvizici sítě pro sdílení fotografií Instagram a komunikační aplikace WhatsApp. Podle amerického soudu firma jejich převzetím neporušila antimonopolní zákon, protože si tak nemonopolizovala trh sociálních sítí. Informuje o tom agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Potíže služby Cloudflare zasáhly síť X nebo chatbota ChatGPT

Internetovou infrastrukturní službu Cloudflare v úterý odpoledne postihl výpadek. V jeho důsledku hlásili problémy uživatelé řady webů, například sociální sítě X.com, velkého jazykového modelu ChatGPT od společnosti OpenAI nebo služby Downdetector, která slouží právě pro sledování výpadků.
14:06Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Německá vláda čelí krizi kvůli důchodovému balíčku

Německá vláda čelí krizi kvůli plánovanému důchodovému balíčku. Postavili se proti němu mladí poslanci konzervativní unie CDU/CSU, kteří hrozí, že návrh ve Spolkovém sněmu nepodpoří. Vláda kancléře Friedricha Merze, kterou kromě CDU/CSU tvoří ještě sociální demokraté (SPD), by tak neměla pro schválení návrhu většinu. Situace je natolik vážná, že kancléř musel v pondělí odmítnout spekulace, že kvůli sporu hrozí rozpad koalice a menšinová vláda konzervativců.
před 8 hhodinami

Žádná firma není imunní proti splasknutí bubliny AI, míní šéf Alphabetu

Pokud by splaskla současná bublina umělé inteligence (AI), zasáhlo by to všechny firmy, včetně Googlu. Řekl to v rozhovoru se zpravodajskou televizí BBC News generální ředitel Alphabetu Sundar Pichai. Dodal, že současná vlna investic do AI představuje mimořádný moment, připustil ale i prvky iracionality na trhu.
před 8 hhodinami

Evropská komise vyšetřuje cloudové platformy Amazonu a Microsoftu

Evropská komise zahájila tři vyšetřování týkající se cloudových platforem Amazon Web Services a Microsoft Azure. Komise, jež plní i funkci unijního antimonopolního orgánu, chce mimo jiné určit, zda jsou americké firmy Microsoft a Amazon v cloudových službách takzvanými gatekeepery, tedy hráči, kteří významně ovlivňují provoz internetu a musí dle nařízení o digitálních trzích (DMA) na společném trhu splňovat přísnější podmínky.
před 9 hhodinami

Bitcoin sestoupil pod 90 tisíc dolarů, vymazal letošní zisky

Cena největší kryptoměny bitcoin i nadále klesá. V noci na úterý poprvé za posledních sedm měsíců sestoupila pod 90 tisíc dolarů (zhruba 1,87 milionu korun). Kolem 7:45 SEČ se bitcoin obchodoval za 89 857,86 dolarů. Od 6. října kryptoměna ztratila více než 25 procent hodnoty. Vymazala tak své letošní zisky.
před 10 hhodinami

Zpětinásobit výkon větrných elektráren? Podle vznikající vlády je cíl nereálný

Vládní strategie počítá s cílem, aby v Česku do konce dekády vzrostl výkon větrných elektráren na jeden a půl gigawattu. Za pět let by se tak měl oproti současnosti zpětinásobit. Vznikající kabinet to ale nepovažuje za reálné. Podle zástupců oboru je ovšem řada projektů v přípravě a cíli se pořád ještě lze alespoň přiblížit.
včera v 10:20

Hospodářská krize v Libanonu vyhnala nahoru ceny elektřiny

Libanon, kdysi přezdívaný Švýcarsko Blízkého východu, uvázl v hluboké hospodářské krizi. Politická paralýza, bezpečnostní nestabilita a válka domácího teroristického hnutí Hizballáh s Izraelem z let 2023 a 2024 připravily tamní měnu o 97 procent hodnoty oproti roku 2019. Tyto problémy rovněž uvrhly osm z deseti obyvatel do vážných existenciálních problémů a zvýšily ceny elektřiny.
včera v 08:02
Načítání...