Návrat optimismu investorů posiluje korunu. Vrátila se do stavu před koronavirovou krizí

3 minuty
Události: Koruna začala posilovat
Zdroj: ČT24

Česká měna už posílila na úroveň, kde byla před koronavirovou krizí. Euro stojí zhruba 26 korun. K normálu se vrací i vývoz českých firem. Zatímco v květnu a dubnu objem exportu propadl o desítky procent, v červnu už byl srovnatelný se stejným měsícem loňského roku.

Firma Amirro, která vyrábí zrcadla, exportuje tři čtvrtiny své produkce. Zboží směřuje například do Německa, Rakouska či Finska. 

Nedávné oslabení koruny vůči euru podniku pomohlo, říká jeho ředitelka Lucie Hronová. „Navíc někteří němečtí zákazníci využili podpůrných programů od své vlády a podařilo se jim splatit nám některé dlouhodobé pohledávky,“ dodala.  

Kurz koruny vůči euru
Zdroj: Patria.cz

 Kurz koruny a dopady koronaviru se odrážejí nejenom u společností, které jsou zaměřeny na export, ale i u těch, které zboží do Česka dovážejí. 

Například společnost Wine & Grappa dováží veškeré zboží přímo z Itálie. V poslední době se ale kvůli nastalé situaci musela soustředit hlavně na lepší plánovaní objednávek u dodavatelů. „Museli přejít z dvousměnného či třísměnného provozu na jednosměnný. Tím se prodloužily dodací lhůty, což pro nás znamená určité riziko výpadku zboží,“ uvedla majitelka firmy Michaela Kašková. 

Místo pár dní nyní čekají na zboží z Itálie dva týdny. Zdražila jim i doprava. Ceny kvůli tomu zatím měnit nemuseli, pokud ale koruna znovu oslabí, přepisování ceníků se nevyhnou. „Kdyby všechno mělo jít nahoru, kurz, náklady, ceny dodavatelů, tak to už bychom prostě nedali,“ doplnila Kašková.  

Kurz koruny vůči dolaru
Zdroj: Patria.cz

V poslední době ale koruna posiluje. „Kurz koruny pravděpodobně už má hlavní posilování za sebou, protože hlavním faktorem posilování byl návrat optimismu mezi investory. Koruna patří zatím ještě pořád spíš k rizikovějším aktivům, takže byla krizí poškozená,“ řekl analytik České spořitelny Michal Skořepa. 

Koruna by podle něho měla do konce roku posílit maximálně už jen o pár desítek haléřů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 6 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 6 hhodinami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
19. 1. 2026

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
18. 1. 2026
Načítání...