Ministerstvo zemědělství odmítá zavedení spotřební daně z vína

Praha – Ministerstvo zemědělství se staví proti zavedení spotřební daně z vína, které navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle ministerstva by vybraná daň nebyla pro státní rozpočet zásadním příjmem, navíc by prý uškodila českým vinařům. Na rozdíl od piva či lihovin se z vína v Česku v současnosti spotřební daň nevybírá.

Spotřební daň by podle mluvčího ministerstva Jana Žáčka zvýhodnila zahraniční levná vína, která často obsahují více alkoholu, a přitom nedosahují kvality tuzemských vín. „Když pomineme, jaký by to mělo dopad na zdraví spotřebitelů, otevřelo by zdražování vín prostor pro nelegální trh a daňové úniky,“ upozornil mluvčí s tím, že dopad na vinaře by mohl zvýšit nezaměstnanost na venkově.

Jan Žáček, mluvčí ministerstva zemědělství

„Navrhovaná daň je totiž bezvýznamná pro dovozová, ale významná pro domácí vína. Nové zdanění by zejména malým vinařům způsobilo existenční problémy.“ 

Kalousek plánuje vyrovnat dlouhodobě nerovnosti v daňovém systému. Upřesnil, že daň si představuje deset korun za litr, o konečné výši je ale připraven diskutovat. Podle vinařů je spotřeba vína v ČR necelých 200 milionů litrů ročně. Stát by tak vybral asi dvě miliardy korun.

Spotřeba alkoholu v ČR klesá, a to především v segmentu lihovin a piva. Způsobují to hlavně levná vína dovážená z Itálie a Španělska; importy tvoří většinu spotřeby. Tuzemské likérky se proto snaží prosadit, aby Česko, stejně jako jiné dovozové země, spotřební daň na víno zavedlo. Fakt, že víno na rozdíl od piva není v Česku daněno, dlouhodobě rozčiluje pivovarníky.

Víno
Zdroj: Václav Šálek/ČTK