Jízda amerických akcií vzhůru pokračovala, přibývá však varovných hlasů

Americké akcie v závěru pátečního obchodování smazaly průběžné denní ztráty a Dow Jonesův index pokračoval jedenáctý den v sérii růstu na nové rekordy. Investoři ale začali být opatrní, protože nedávná vyjádření prezidenta Donalda Trumpa naznačují, že očekávané kroky na podporu ekonomického růstu budou zřejmě trvat déle, než se čekalo.

Dow Jones v závěru obchodování stoupl o 0,05 procenta na 20 821,76 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 posílil o 0,15 procenta na 2367,34 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na 5845,31 bodu se ziskem 0,17 procenta. Za celý týden Dow Jones získal 0,95 procenta, S&P posílil o 0,7 procenta a Nasdaq si připsal 0,1 procenta.

Wall Street se od listopadového Trumpova zvolení šplhá na nová maxima v nadějích na snížení daní, omezení regulace podnikání a zvýšené výdaje do infrastruktury. V posledních týdnech ale indexy rostou už jen velice mírnými tempy. Americká banka Goldman Sachs vydala varování, že optimismus je na maximu a že dojde k opačnému vývoji akcií.

Úterní vystoupení Trumpa napoví

Trumpova vláda zatím nepředkládá podrobnější návrhy ekonomických změn a ministr financí Steven Mnuchin ve čtvrtek uvedl, že chystané kroky v daních nebudou mít v tomto roce na ekonomiku podstatnější vliv. Investoři by mohli dostat více informací o Trumpových plánech v jeho úterním vystoupení na společném zasedání obou komor Kongresu, uvedla agentura Reuters.

Americký dolar na devizových trzích vesměs klesal a vůči jenu sestoupil na dvoutýdenní minimum, ke konci dne však část ztrát smazal. Mezi investory ochabovala euforie po Trumpově zvolení, protože jeho ekonomická politika zatím nenabrala zřetelnější obrysy.