Italové před Unií necouvnou. Svůj rozpočet na příští rok upravovat nebudou

Italská vláda nezmění rozpočet s deficitem ve výši 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), třebaže ji Evropská komise požádala, aby návrh rozpočtu přepracovala. Stanovený deficit představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády.

Evropská komise minulý měsíc odmítla návrh italského rozpočtu kvůli velkému zvýšení rozpočtového schodku. Brusel tehdy také uvedl, že Řím je v odhadu růstu hrubého domácího produktu příliš optimistický.

Vicepremiér Matteo Salvini po úterním jednání kabinetu uvedl, že deficit zůstane na úrovni 2,4 procenta HDP a že vláda odhaduje růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta. Řím bude podle něj prodávat více aktiv a pečlivě dohlížet na výdaje.

Zadlužení Itálie činí 131 procent HDP a je po Řecku druhé největší v Evropě, uvedla agentura Reuters. Někteří ministři financí eurozóny se obávají, že situace v Itálii by mohla vést k potížím se splácením jejích závazků. Podobný stav před několika lety ohrožoval samotnou existenci eura, když po roce 2009 zasáhl Řecko, Španělsko, Portugalsko a Kypr.

Kritika ze strany měnového fondu

Plán italské vlády výrazně zvýšit výdaje představuje riziko a činí ekonomiku zranitelnou. Zemi by mohly vzrůst úroky z půjček a ekonomika se může propadnout do recese, vyplývá z hodnocení Mezinárodního měnového fondu (MMF). 

MMF varoval, že případné zvýšení ekonomického růstu způsobené plánovanými vyššími výdaji bude jen dočasné a převyšují ho výrazná rizika prudkého poklesu. Dokonce i velmi mírné nepříznivé šoky, jako zpomalení růstu nebo zvýšení rozdílu mezi výnosy desetiletých státních dluhopisů italské a německé vlády, by zvýšilo dluh a nebezpečí, že Itálie bude nucena k velké fiskální konsolidaci. To by pak mohlo zemi uvrhnout do recese.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 5 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 11 hhodinami

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému Lukoilu

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému ropnému gigantu Lukoil. Zdůvodňuje to snahou umožnit čerpacím stanicím mimo Rusko udržet provoz. O čtvrtečním oznámení Washingtonu informuje agentura AFP.
před 23 hhodinami

Minoritní akcionáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax

Spolek minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ podal žalobu na stát kvůli windfall tax. Mimořádná daň z neočekávaných zisků podle spolku menšinové akcionáře společnosti poškodila, uvedl ve čtvrtek server iRozhlas.cz.
včera v 16:19

Meziroční inflace zvolnila na 2,1 procenta, odhadl ČSÚ

Meziroční inflace je nejnižší od letošního dubna, v listopadu zpomalila na 2,1 procenta z říjnových 2,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny v listopadu klesly o 0,3 procenta. Konečnou hodnotu listopadové inflace zveřejní ČSÚ 10. prosince, v předchozích měsících její hodnotu pokaždé potvrdil.
včeraAktualizovánovčera v 14:10

Během pár týdnů se vyrovnaný rozpočet nedá sestavit, říká Ševčík

Místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miroslav Ševčík (za SPD) mluvil ve středečním Interview ČT24 zejména o rozpočtu na rok letošní a příští. Prozradil, kterým resortům by peníze přidal, kterým naopak sebral. Opakovaně kritizoval končící vládu. Zároveň ale připustil, že vyrovnaný rozpočet se „během pár týdnů“ sestavit nedá. Také sdělil, kdy chce prý šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámit, jak hodlá vyřešit svůj střet zájmů. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
včera v 12:06
Načítání...