Inflace v eurozóně se v červnu snížila na 5,5 procenta. Nejvíce zdražovaly potraviny

Meziroční míra inflace v eurozóně klesla v červnu o šest desetin bodu na 5,5 procenta. Ve svém rychlém odhadu to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat. Je to výraznější pokles, než se čekalo, a zároveň nejnižší hodnota od loňského ledna. Eurostat ve stejný den také uvedl, že květnová míra nezaměstnanosti v EU podle sezonně přepočtených údajů klesla na 5,9 procenta z dubnových šesti procent. Nejnižší nezaměstnanost byla s hodnotou 2,4 procenta v České republice.

V zemích, kde se platí eurem, se nejvíce zvýšily ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák, kde meziroční růst dosáhl 11,7 procenta. Je to ale zpomalení tempa z 12,5 procenta v květnu.

Analytici předpokládali, že inflace klesne na 5,6 procenta. V rychlém odhadu nejsou data za ty členské země Evropské unie, které nejsou zároveň v eurozóně. Tuto širší statistiku, která zahrne i Česko, zveřejní Eurostat ve druhé polovině července. 

Druhý nejvýznamnější vliv na inflaci v eurozóně mělo v červnu neenergetické průmyslové zboží, kde ceny vzrostly meziročně o 5,5 procenta proti růstu o 5,8 procenta v květnu. Zdražování služeb naopak zrychlilo na 5,4 procenta z květnových pěti procent. Ceny energií se meziročně snížily o 5,6 procenta a navázaly tak na květnový pokles o 1,8 procenta.

V eurozóně má nejvyšší inflaci Slovensko

Z dvaceti zemí eurozóny má nejvyšší červnovou inflaci Slovensko, kde činila 11,3 procenta. Snížila se tak z květnové hodnoty 12,3 procenta. Slovensko je zároveň jedinou zemí eurozóny, která má dvoucifernou inflaci. Výrazně mírnější je zdražování také v pobaltských zemích, kde tempo růstu loni patřilo k nejvyšším ze zemí, které platí eurem.

Nejnižší inflaci v eurozóně v červnu mělo Lucembursko, a to jedno procento. V Belgii a ve Španělsku roční míra inflace činila shodně 1,6 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) ve snaze bojovat s vysokou inflací od loňska zvyšuje základní úrokové sazby. Depozitní sazba je teď na 3,5 procenta, hlavní sazba pro refinanční operace pak na čtyřech procentech. Několik činitelů ECB dalo v posledních týdnech najevo, že centrální banka bude ve zvyšování úrokových sazeb ještě pokračovat, aby inflaci dostala co nejrychleji ke svému dvouprocentnímu cíli.

Nejnižší nezaměstnanost má v Unii Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu podle sezonně přepočtených údajů klesla na 5,9 procenta z dubnových šesti procent. Nejnižší nezaměstnanost byla s hodnotou 2,4 procenta v České republice, vyplývá z údajů Eurostatu, který vychází z dat Českého statistického úřadu.

ČSÚ získává své údaje každé čtvrtletí při Výběrovém šetření pracovních sil v náhodně vybraném vzorku domácností.  Běžněji se však uvádějí čísla Úřadu práce ČR, podle nichž v květnu činila nezaměstnanost v Česku 3,5 procenta. Úřad práce ČR vychází z údajů úřadů práce o počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Za Českem následovalo podle metodiky Eurostatu Polsko (2,7 procenta) a Německo (2,9 procenta). Na opačném konci byly Španělsko (12,7 procenta), Řecko (10,8 procenta) a Itálie (7,6 procenta).

V eurozóně květnová nezaměstnanost zůstala na 6,5 procenta. Loni v květnu byla míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem 6,7 procenta, v celé EU pak 6,1 procenta.

Eurostat odhaduje, že v EU bylo v květnu bez práce 12,94 milionu lidí, z toho 11,01 milionu v eurozóně. Proti dubnu se počet nezaměstnaných v EU snížil o 75 tisíc a v eurozóně o 57 tisíc. Proti loňskému květnu lidí bez práce ubylo v EU o 257 tisíc, v eurozóně pak o 227 tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Během pár týdnů se vyrovnaný rozpočet nedá sestavit, říká Ševčík

Místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miroslav Ševčík (za SPD) mluvil ve středečním Interview ČT24 zejména o rozpočtu na rok letošní a příští. Prozradil, kterým resortům by peníze přidal, kterým naopak sebral. Opakovaně kritizoval končící vládu. Zároveň ale připustil, že vyrovnaný rozpočet se „během pár týdnů“ sestavit nedá. Také sdělil, kdy chce prý šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámit, jak hodlá vyřešit svůj střet zájmů. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 21 hhodinami

Průměrná mzda reálně vzrostla o 4,5 procenta

Průměrná mzda v Česku stoupla ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 48 295 korun. Ve srovnání se stejným loňským kvartálem tak přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 3194 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,5 procenta, mzda reálně vzrostla o 4,5 procenta, informoval na webu Český statistický úřad.
před 23 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
včera v 09:24

Humanoidů v Číně vzniká spousta, kupuje je málokdo. Země se bojí bubliny

Čína vsadila na to, že se stane světovou velmocí v humanoidních robotech. Podle několika analýz ale možná přišla s touto technologií příliš brzy, protože reálně o ni není příliš zájem.
včera v 06:30
Načítání...