Inflace v eurozóně je nejvýše za čtyři roky. Ceny rostly o dvě procenta

Ekonom Bureš: Zásadní složkou růstu cen jsou energie, jsou tam zahrnuty i pohonné hmoty (zdroj: ČT24)

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v únoru zrychlilo na dvě procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Pokud jde o nezaměstnanost, její míra zůstala v eurozóně v lednu na 9,6 procenta, což je nejlepší výsledek od května 2009. V celé Evropské unii pak nezaměstnanost mírně klesla, dodal Eurostat.

Hlavním motorem růstu byly v únoru ceny energií, které vzrostly o 9,2 procenta. Potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,5 procenta. Ceny ve službách, jež jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, stouply o 1,3 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,2 procenta.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, však zůstala pod oficiálním cílem Evropské centrální banky (ECB). Stejně jako v lednu činila 0,9 procenta.

ECB usiluje o to, aby se jádrová inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Mezi kritiky uvolněné měnové politiky ECB patří například šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici.

Nezaměstnanost byla v lednu pod deseti procenty

Míra nezaměstnanosti v eurozóně činila v lednu 9,6 procenta, což je nejlepší výsledek od května 2009. V celé Evropské unii nezaměstnanost klesla na 8,1 procenta z prosincových 8,2 procenta a je nejnižší od ledna 2009. Podle evropského statistického úřadu měla nejnižší nezaměstnanost Česká republika.

Ve srovnání s loňským lednem se nezaměstnanost v obou regionech snížila, a to shodně o 0,8 procentního bodu. Vysoká nezaměstnanost ale zůstává mezi mladými do 25 let. V EU činila 17,7 procenta, v eurozóně byla bez práce pětina mladých.

V celé EU bylo v lednu bez práce 19,969 milionu lidí, z toho 15,62 milionu v eurozóně. Proti prosinci počet nezaměstnaných v zemích EU klesl o 96 tisíc, v eurozóně pak o 56 tisíc.

Z členských zemí Unie měla nejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika, kde podle Eurostatu dosáhla 3,4 procenta. Druhé bylo Německo se 3,8 procenta. Naopak nejvyšší zůstává nezaměstnanost v Řecku a ve Španělsku.

Proti loňskému lednu se nezaměstnanost snížila ve 25 zemích. Na Kypru, v Itálii a Dánsku se naopak zvýšila. Nejvíce klesla v Chorvatsku, Španělsku, Maďarsku, Portugalsku, na Slovensku a v Irsku.

Vydáno pod