Hospodářství USA si nakročilo do recese, začalo se smršťovat

Washington - Na ekonomiku Spojených států plnou silou dolehla světová hospodářská a finanční krize. Ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) nejvýkonnější ekonomiky světa klesl podle údajů amerického ministerstva obchodu o 0,3 procenta. Jedná se o nejprudší pokles od roku 2001, kdy americkou ekonomiku poznamenal teroristický útok na World Trade Centre a začátek boje s terorismem.

I když se hrubý domácí produkt Spojených států začal v období od července do září propadat, výsledná čísla nebyla tak špatná, jak se předpokládalo. Odborné odhady hovořily o 0,5procentním snížení.


„Velký podíl na poklesu ekonomiky má značný nárůst nezaměstnanosti a s tím spojený výrazný propad osobní spotřeby, která poklesla o 3,1 procenta, nejvíce od roku 1980,“ vysvětlil důvody propadu analytik společnosti Fio Josef Novotný.

Americké hospodářství je nyní na půli cesty k recesi. Podle obecně uznávané definice lze totiž za recesi označit teprve propad HDP ve dvou po sobě následujících čtvrtletích. Ve druhém čtvrtletí ekonomika USA rostla 2,8procentním tempem.

Odborníci jsou ale skálopevně přesvědčeni o tom, že recese do USA nakonec přijde. „Jedná se už pouze o to, zda bude pokles mělký a krátký, či zda se bude jednat o dlouhodobější krizi, podle mého názoru je prozatím pravděpodobnější první varianta,“ poznamenal Novotný. Předpokládá přitom, že by se americké hospodářství mohlo vrátit k růstu ve druhém pololetí roku 2009.

Vývoj americké ekonomiky je pro svět klíčový. V USA totiž končí řada výrobků z celého světa. Pokud se tedy začne americké hospodářství propadat, znamená to předzvěst podobných problémů v celé řadě dalších zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
před 12 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 14 hhodinami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...