Hašek: Partnerem pro jednání je jedině Amazon, ne CTP

Brno – Boj o to, kde bude stát obří distribuční centrum Amazonu, se přiostřuje. Rozkol v brněnské koalici, o kterém včera jako první informovala Česká televize, dnes ještě podpořil hejtman Michal Hašek (ČSSD). Na tiskové konferenci zopakoval, že kraj bude nadále jednat s Amazonem o stavbě centra u letiště. Zároveň dodal, že partnerem pro jednání je pro ně jedině investor, ne developer.

Na tiskové konferenci, kterou uspořádalo hejtmanství společně s vedením brněnského letiště, Hašek oznámil, že nadále jedná s Amazonem o variantě stavby haly v lokalitě u letiště. „Jihomoravský kraj zatím nemá oficiální stanovisko, jednáme přímo s Amazonem, ne přes nějakého prostředníka. Společně s námi jedná i vládní agentura Czech Invest. Jakmile se dozvíme, že buď zájem má, nebo ne, tak budeme adekvátně reagovat,“ řekl Hašek.

Pozemky u letiště Amazonu příliš nevyhovují

Amazon zatím s médii v této souvislosti vůbec nekomunikuje. Podle Haška ale firma nadále uvažuje o obou lokalitách. Primátor Roman Onderka přitom včera v rozhovoru pro ČT řekl, že investor údajně dává pozemku u letiště jen pětiprocentní šanci. V minulosti totiž prý tuto lokalitu prověřoval, ale nevyhovuje mu.

To dnes zopakoval i developer CTP Invest. „Pozemek sice má rozlohu 22 hektarů, nicméně také má specifický tvar. Objekt Amazonu do něj není možné žádným způsobem vložit, pozemek je malý,“ tvrdil regionální ředitel CTP Invest Tomáš Budař.

Jihomoravský hejtman i vedení brněnského letiště zopakovali, že od Amazonu zatím konečné rozhodnutí neslyšeli. Výhodou pro výstavbu u letiště by ale mohlo být - kromě skvělé dopravní obslužnosti - i to, že tato lokalita má už vydané stavební povolení. Jeho držitelem je ale dceřiná společnost Letiště Brno. „Jsou to klasické typizované haly a dnes je možné projekt jakkoliv modifikovat, protože v současné době neexistuje dohoda s žádným konkrétním partnerem,“ vysvětloval předseda představenstva Letiště Brno Jiří Filip.

Jenže Amazon už má svůj vlastní projekt. Stavební řízení by proto v případě, že by Amazon na nabídku kraje kývl, s největší pravděpodobností muselo začít úplně od začátku.

Amazon u letiště, nebo na Černovické terase?

Ještě včera to přitom vypadalo, že sklad Amazonu by i po trojnásobném neodsouhlasení smluv brněnským zastupitelstvem přece jen mohl stát na Černovické terase. Developer se dohodl se zastupitelstvem, že se v polovině dubna bude o smlouvách ještě jednou hlasovat.

Jenže brněnský radní za ODS Libor Šťástka následně řekl v pořadu Události v regionech, že ani napočtvrté návrh na výstavbu distribučního centra v původně zamýšlené lokalitě nebude mít dostatečnou podporu. ODS je totiž proti stavbě na Černovických terasách a preferuje zónu právě v blízkosti letiště v Brně-Tuřanech, jak prosazuje i hejtman Hašek. 

„Z mého pohledu je daleko výhodnější lokalita, kterou nabízí Jihomoravský kraj. Jednak nezpůsobí komplikace desetitisícům obyvatel na jihu Brna a navíc – a to je velmi důležité - je v souladu s územním plánem města Brna a má vydáno územní povolení na logistické centrum. To je vstupenka pro to, aby tady Amazon mohl být relativně v krátkém čase,“ uvedl Šťástka. „Úkolem zastupitelů není jednat v zájmu developerů, ale na jednu stranu hájit zájmy Brňanů a na druhou v tomto případě dovést do Brna Amazon,“ dodal. 

Průzkum mezi zastupiteli: Hlasovat se bude stejně jako naposledy

ČT se dnes obrátila na zbývající zastupitele z řad ODS a většina z nich souhlasí s názorem radního Šťástky. „Tato lokalita má tu výhodu, že je už dnes dopravně napojená na dálnici, navíc tady není žádná kolize s obydlenými částmi města ani rozpor s územním plánem a další záležitosti,“ argumentoval náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS). Jednotné stanovisko ale strana oznámí až v pondělí, kdy o tom budou jednat na svém klubu.

Také sociální demokraté budou hlasovat jednotně a závazně - pro Amazon na Černovické terase. Výjimku budou mít jen tři zastupitelé, kteří žijí přímo ve Slatině nebo Tuřanech.

Pro schválení smluv je třeba 28 hlasů, stejně jako při minulém hlasování bude klíčový názor opozice. A ta bude podle zjištění ČT hlasovat stejně jako minule. TOP 09 a KDU-ČSL stavbu na Černovické terase podpoří, KSČM a Strana zelených ji odmítnou.

Brněnský primátor Roman Onderka se teď obává, že pokud hlasování ani napočtvrté nedopadne ve prospěch developera, Amazon opustí nejenom jihomoravskou metropoli, ale také Českou republiku. 

Sám hejtman Hašek pak dnes znovu zopakoval, že snahou kraje není vyvolat válku s městem, ale udržet významného investora v Brně. „Za sebe jako za hejtmana můžu říct, že nejšťastnější budu, pokud investice zůstane v jihomoravské metropoli,“ dodal Hašek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Důchody by od příštího roku mohly vzrůst o zhruba tři sta korun

Průměrný důchod by mohl od příštího ledna vzrůst zhruba o tři sta korun měsíčně, tedy o necelé jedno a půl procenta. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Pokud to tak bude, půjde o nejmenší nárůst od roku 2017. Všem penzistům by přitom měl stát přidat stejně. Státní rozpočet by plošné navýšení penzí o 300 korun vyšlo na deset miliard.
před 5 hhodinami

VideoDesetiprocentní clo pro EU není smrtící, shodli se Zdechovský a Staněk

Prezident USA Donald Trump uvalil na šedesát zemí světa nová cla ve výši deseti, respektive 12,5 procenta. EU spadá do první kategorie, zatížena je desetiprocentními tarify. Podle Bílého domu mají cla zamezit dovozu zboží, které vzniklo s využitím nucené práce. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským uvedl, že desetiprocentní clo „není smrtící“ a že se vztahy mezi Bruselem a Washingtonem za posledních 150 dní zlepšily. „Aktuálně deset procent není smrtících, ale je to výzva a popud pro EU, aby dělala vše pro to, aby zvyšovala konkurenceschopnost svých podniků,“ řekl europoslanec Antonín Staněk (Motoristé). Připustil také, že výrok o nucených pracích může vyvolávat pochybnosti.
před 8 hhodinami

VideoVolkswagen je v problémech, chystá úspory a čelí kritice

Zisk automobilového koncernu Volkswagen se v druhém čtvrtletí letošního roku propadl o třetinu, oznámil šéf firmy Oliver Blume. Společnost čelí klesajícímu odbytu, silné konkurenci v Číně i vysokým nákladům v Německu. Podle Blumeho koncern na změny už v posledních letech reagoval – jenže geopolitické krize i americká cla nutí k dalším krokům. Výrobce tak plánuje balíček úspor, který zahrnuje uzavření čtyř továren i propuštění až sta tisíc lidí. Nejvyšší vedení ho chce schválit do konce roku. Zaměstnanci však chtějí od září proti škrtům protestovat. Proti je i spolková země Dolní Sasko. Patří jí pětina akcií, což je nejvíce po zakladatelské rodině Porsche. Součástí skupiny Volkswagen Group je i česká firma Škoda Auto. Té se v tuzemsku i v zahraničí daří. Momentálně je druhou nejprodávanější značkou aut v Evropě a za první pololetí dodala přes půl milionu vozů do celého světa.
24. 7. 2026

Eurobankovky získají novou podobu. Občané mohou vybírat z deseti návrhů

Evropská centrální banka představila užší výběr návrhů nových eurových bankovek. Zadáním byla témata „Evropská kultura“ a „Řeky a ptactvo“.
24. 7. 2026

Čína přidala na sankční seznam i českou firmu Tatra Trucks

Mezi firmami, které Čína přidala na svůj exportní sankční seznam, je i česká firma Tatra Trucks vyrábějící těžké nákladní, vojenské a speciální automobily. Napsala to agentura AFP. Subjektům na seznamu Čína s okamžitou platností přestane dodávat zboží dvojího užití, tedy použitelné k civilním i vojenským účelům, uvedla agentura Reuters. Evropská komise krok Pekingu analyzuje, informovala její mluvčí Paula Pinhová.
24. 7. 2026Aktualizováno24. 7. 2026

Čína vyrobila první obří loď se solárními panely. Uveze tisíce aut

Čína byla ještě nedávno mezi výrobci lodí v podstatě outsiderem. To se ale rychle mění. Důkazem je nejnovější plavidlo, které si od ní koupila jihokorejská společnost.
24. 7. 2026

TikTok porušuje pravidla pro ochranu dětí na internetu, uvedla Evropská komise

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že čínská sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Nedostatečně podle ní chrání nezletilé v on-line prostředí. Společnosti hrozí vysoká pokuta.
24. 7. 2026

USA představily nová cla na hlavní obchodní partnery, pro EU bude deset procent

Americká administrativa ve čtvrtek večer oznámila nová cla ve výši 10 procent a 12,5 procenta. Nahradí desetiprocentní dočasné clo, jehož platnost končí v noci na pátek SELČ, uvedly agentury. Cla se týkají šesti desítek zemí, které představují zhruba 99 procent dovozu do Spojených států, a to včetně Evropské unie. Pro země EU bude platit základní desetiprocentní clo. Zahraniční státy americká cla kritizují a považují je za neopodstatněná.
23. 7. 2026Aktualizováno24. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.