GE Money Bank vstupuje na pražskou burzu a mění název

GE Money Bank vstoupí na pražskou burzu kolem pátého května. Cenové rozpětí akcií na burze bude od 68 do 85 korun. Při střední hodnotě to znamená kapitalizaci 39,1 miliardy korun. Banka se zároveň od prvního května přejmenuje na Moneta Money Bank. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric prodat banku do příštího roku a zaměřit se na průmyslovou činnost.

„Jsme potěšeni, že po silné prvotní odezvě ze strany institucionálních investorů můžeme zahájit plánované IPO (primární úpis akcií). Jako další významný krok na naší cestě k tomu stát se nezávislou českou bankou současně oznamujeme naši novou obchodní firmu a značku – MONETA Money Bank,“ uvedl generální ředitel GE Money Bank Tomáš Spurný.

Co se týče přejmenování, jde podle prezidenta Asociace českých reklamních agentur Pavla Brabce o vynucený stav, na který se složitě a dlouho připravovali. Osobně se mu nové jméno nelíbí, ale připouští, že on není cílová skupina. "Investice do jména značky je vždy dlouhodobým a finančně náročným komunikačním procesem. Bourat hrad, který pevně stojí a je nedobytný, je přece nesmysl. Veškeré změny proto s sebou nesou vysoké náklady i požadavky na novou architekturu komunikace," vysvětlil.

Firma GE Money Bank už jako Moneta Money Bank nabídne většinu svých kmenových akcií institucionálním investorům. Žádné nově vydané akcie nebudou nabízeny. Cena se bude pohybovat okolo sedmdesáti a osmdesáti korun. Konečná cena cenných papírů by měla být oznámena 5. května nebo v blízkosti tohoto data. Následující den po oznámení ceny se titul začne na pražské burze obchodovat. Během pondělí by měly být kompletní informace k dispozici v prospektu na webových stránkách banky.

Cenové rozpětí nabídky akcií Moneta Money Bank je vzhledem k současným podmínkám na trhu relativně férové, řekl hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl. Pokud cena akcií hned první den výrazně nevzroste, mohl by se podle něj vyplatit i přímý nákup na trhu. Očekává, že Moneta nabídne investorům zajímavou dividendu, a proto se dá v prvních dnech čekat silný zájem českých drobných investorů.

„Oznámené rozpětí ceny úpisu je v souladu s mým očekáváním a myslím, že ponechává ještě i solidní prostor na další růst ceny akcií banky v rámci obchodování na pražské burze,“ uvedl hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Nedá se říci, že by mne nový název úplně zaujal, ale dejme mu čas,“ podotkl.

  • Na trhu Prime, který je určený pro obchodování největších a nejprestižnějších emisí akcií českých i zahraničních společností, je 15 položek.
  • Z emitentů s českým sídlem jsou zde ČEZ, Kofola, Komerční banka, O2, Pivovary Lobkowicz Group a Unipetrol.
  • Mezi dalšími emitenty jsou Borealis, CETV, Erste Group Bank, Fortuna, NWR, Pegas Nonwovens, TMR, VGP a VIG.
  • Na trhu Standard, který je určený pro obchodování velkých a prestižních emisí akcií českých i zahraničních společností, je osm položek.
  • Mezi emitenty jsou E4U, Energoaqua, Energochemica, Jáchymov PM, Philip Morris ČR, Pražské služby, RMS Mezzanine a TOMA.

GE prodá v bance majoritu, po dobu 180 dnů si ponechá významný minoritní podíl. Během dalších dvou let ji bude dále podporovat. Ve statutárních orgánech bude mít dva zástupce z pěti, upozornil již dříve Spurný. Dividendová politika banky počítá s každoročním vyplácením 70 procent čistého zisku.

Skupina GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, vytvořila v Česku v roce 2015 podle mezinárodních účetních standardů čistý zisk 4,5 miliardy Kč.

  • GE Money Bank je v Česku šestou největší bankou, která má milion klientů. 
  • Společnost je bankou financovanou z vlastních zdrojů, která podléhá dohledu ČNB a která z provozního hlediska není závislá na skupině GE Capital.

  • GE Money Bank má dvě hlavní divize. Retailová divize loni vykázala zisk před zdaněním 4,128 miliardy korun a poskytovala služby 1,068 milionu klientů. Pohledávky za klienty činily 53,7 miliardy korun. Komerční divize dosáhla ke konci loňského roku zisk před zdaněním 1,32 miliardy korun a poskytovala služby 69 tisícům klientů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoVýjimky z nové EET matou některé obchodníky

Nová elektronická evidence tržeb (EET) by měla platit pro všechny a od stejného termínu, nikoliv ve vlnách, jako když ji stát zavedl poprvé. Zákon ale připouští i výjimky a někteří obchodníci nevědí, jestli se jich změny dotknou. Týká se to třeba provozovatelů prodejních automatů. Ministerstvo financí slíbilo vydat metodický pokyn po přijetí návrhu zákona o EET. Výjimky mají dostat i lesní bary či prodejci ryb před Vánoci.
před 7 hhodinami

Ministerstvo financí naposled oznámilo maximální ceny benzinu a nafty

Ministerstvo financí v pátek oznámilo maximální ceny pohonných hmot na víkend. Litr benzinu se bude prodávat maximálně za 43,41 koruny, litr nafty nejvýše za 42,13 koruny. Ceny ropy přitom s další eskalací situace na Blízkém východě dál rostou, což ovlivní ceny na tuzemských čerpacích stanicích. Kromě situace ve světě k tomu povedou také domácí faktory – vláda totiž ukončí nejen zastropování cen paliv, ale i marže obchodníků a snížení spotřební daně u nafty. Současná opatření mají platit do neděle.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Regulace cen paliv s nedělí skončí

Vláda neprodloužila regulaci cen pohonných hmot. Cenové stropy tak budou platit naposledy v neděli, od příštího pondělí se ceny benzinu a nafty budou řídit pouze podle tržních mechanismů. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Mimořádná tržní situace podle ní pominula. Zároveň ale zdůraznila, že resort financí bude ceny paliv i marže prodejců nadále pozorně monitorovat.
13. 7. 2026Aktualizovánovčera v 14:35

Výroba aut v Česku vzrostla, více než třetinu tvoří elektromobily či hybridy

Tuzemské automobilky vyrobily v prvním pololetí 780 378 osobních aut, což je meziročně o 4,4 procenta více. V červnu produkce vzrostla o 3,3 procenta. Celkem čtyřicet procent vyrobených aut byly elektromobily nebo hybridy, z toho bylo 130 356 elektromobilů, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včera v 11:17

Banky v červnu poskytly hypotéky za 48,9 miliardy korun, o třetinu víc než loni

Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry za 48,9 miliardy korun. Ve srovnání s loňským červnem to znamená nárůst o 32 procent, proti květnu se objem hypoték snížil o sedm procent. Nové úvěry bez refinancování meziměsíčně klesly o čtyři procenta na 36,5 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru stouply na 4,79 procenta z květnových 4,67 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
včera v 06:09

U mimounijních levných zásilek se v Česku za dva týdny vyměřilo clo ve výši 117 milionů

Celní správa České republiky eviduje za první dva týdny od zavedení nového cla téměř 470 tisíc levných zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. Vyměřila na ně clo ve výši skoro 117 milionů korun. Nové clo na tyto zásilky nízké hodnoty zavedla EU od 1. července. Chce tak narovnat podmínky trhu, posílit kontrolu dováženého zboží a snížit objem zboží doručovaný do EU v malých zásilkách.
16. 7. 2026

EK schválila český systém kapacitních mechanismů pro nové zdroje elektřiny

Evropská komise (EK) uvedla, že schválila český systém takzvaných kapacitních mechanismů pro výstavbu nových zdrojů elektřiny. Stát by tak v příštích letech měl v rámci systému garantovat investorům formou státní podpory alespoň částečnou návratnost jejich investic do nových zdrojů. Nastavení kapacitních mechanismů bylo jednou z priorit vlády ANO, SPD a Motoristů v energetice.
16. 7. 2026

Volkswagen pokračuje v úsporách, zasáhnout by měly i Škoda Auto

Koncern Volkswagen šetří a chystá změny. Dotknout by se podle německých médií mohly i společnosti Škoda Auto. Skončit by podle deníku Bild mohla třeba Fabia. Naopak některé vozy určené pro indický trh by se mohly prodávat i jinde.
15. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.