EU začala jednat o záchraně automobilového průmyslu

4 minuty
Události: Unijní rozhovory o restartu automobilového průmyslu
Zdroj: ČT24

Evropská komise odstartovala strategické rozhovory o budoucnosti automobilového průmyslu. Účastní se jich představitelé evropských automobilek i odborů. Například německá automobilka BMW navrhuje, aby sedmadvacítka snížila clo na dovoz vozů z USA z deseti na 2,5 procenta. V Bruselu se mluví i o výzvě ke zmírnění pokut za nedodržování stanovených emisních průměrů. Někteří čeští europoslanci vidí v dialogu o restartu automobilového průmyslu naději, jiní se k němu staví skepticky.

Jednání řídí předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. Čtvrteční diskuse se zúčastnilo 22 zásadních hráčů z automobilového sektoru, například ze společností Renault, Volvo, Volkswagen či Valeo, uvedla unijní exekutiva. „Také jsou tam dodavatelé jednotlivých dílů, sociální partneři nebo neziskové potažmo logistické skupiny,“ informoval zpravodaj ČT v Bruselu Petr Obrovský.

„Evropský automobilový průmysl se nachází v klíčovém momentu a my si uvědomujeme výzvy, kterým čelí. Proto jednáme rychle, abychom je řešili,“ uvedla von der Leyenová. „Základní otázkou, na kterou musíme společně odpovědět, je to, co nám stále chybí k tomu, abychom uvolnili inovační sílu našich společností a zajistili robustní a udržitelný automobilový sektor,“ dodala.

Výsledkem dialogu podle ní bude komplexní akční plán. Ten představí 5. března eurokomisař pro dopravu Apostolos Tzitzikostas. Plán „vytyčí jasný směr, který zajistí, že náš průmysl bude v Evropě prosperovat a úspěšně konkurovat na globální scéně,“ poznamenala šéfka Komise.

Rozporuplné reakce českých politiků

Z řad ODS zazněla už předem kritika. „Ve čtvrtek Komise konečně pořádá dlouho slibovaný dialog o budoucnosti automotive. To je samo o sobě fajn, ale mám obavy, že formát i složení může způsobit víc problémů než užitku,“ napsal na Twitteru český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) z frakce konzervativců a reformistů (ECR).

„Na jednu stranu netaktické pozvání pro čínské (Volvo) a americké (Tesla) automobilky a zelenou radikální neziskovku, na druhou stranu chybí někteří významní hráči. Dominují Francouzi a Němci. Vypadá to spíš jako PR stunt před německými volbami než vážně míněný pokus o záchranu automotive v Evropě. Snad budeme pozitivně překvapení,“ dodal.

26 minut
Události, komentáře: EU chce podpořit automobilový průmysl
Zdroj: ČT24

„Nevím, jestli je užitečné dívat se na to, kdo z jaké země přijel, protože když se podíváme na naše finální výrobce automobilů, tak ti jsou součástí nadnárodních skupin, z nichž minimálně část tam reprezentovaná byla. I velká část dodavatelů je součástí nadnárodních skupin. Firmy v automobilovém průmyslu jsou spojeny v asociaci, kde reprezentují svoje názory. A to tam zaznělo, takže myslím, že dialog byl reprezentativní,“ reagoval na Vondru europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který považuje krok Komise za velmi důležitý.

Firmy podle něj potřebují stabilitu. „Vytváření nejistoty, jaká pravidla budou platit, není dobrý nápad, zároveň ale diskuse o určité korekci nastavení cílů pro roky 2025, 2026, 2027, kterou Komise už připustila tak trochu na nátlak části europarlamentu, je relevantní a je to správný nápad a znamená přizpůsobení se situaci, která není úplně jednoduchá,“ uvedl Niedermayer v Událostech, komentářích.

Rovněž podle europoslance Ondřeje Kovaříka (ANO) má dialog smysl, je ale otázkou, jestli nepřichází pozdě. Během prvního funkčního období von der Leyenové přišla celá řada regulací, ale průmysl se cítil nevyslyšen, poznamenal politik. „To se teď Komisi snad daří překonat, ale uvidíme, jestli to spíš není nějaká akce, která má zachránit krizi, jestli je to skutečně strategický dialog, který ukáže směřování do budoucna. A na to si asi musíme počkat do začátku března,“ řekl v Událostech, komentářích Kovařík.

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS) doufá, že se najde cesta z krize. „Jsem velmi rád, že jak AutoSAP, tak vládní představitelé berou otázku budoucnosti evropského automobilového průmyslu velmi vážně. Ani to, že se na první jednání nepodařilo vytvořit silnější koalici na to, aby se dělaly razantní kroky, nesnižuje naději, že se v Evropě něco změní. Mluvíme o sedmi procentech evropského HDP, které dělá automobilový průmysl, a o milionech pracovních míst, které by byly ohroženy, kdybychom neudělali revizi pravidel,“ uvedl Zajíček.

Automobilový průmysl v Evropě se v poslední době potýká mimo jiné se slabou poptávkou, rostoucí konkurencí z Číny a nečekaně slabým zájmem o elektromobily. Čelí také hrozbě, že administrativa nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalí dodatečná cla na dovoz do USA.

Problém automobilového průmyslu je zatím patrný hlavně v Německu, upozornil ekonom Aleš Bělohradský z katedry evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky Univerzity Karlovy. „Česko se kupodivu drží, ale je to zřejmě jen otázka času, a ty příčiny vidím zejména v tom, jak výrazný pokrok se v této oblasti děje v Číně, kde je to silně státem dotované a je tam opravdu enormní technologický vývoj v oblasti elektromobility, který my nestíháme,“ konstatoval Bělohradský.

Nejistý osud pokut

V řešení problémů automobilového průmyslu se angažuje mimo jiné Česko, které spolu s Itálií vyzvalo EU, aby zmírnila pokuty, které se mají od letošního roku uplatňovat vůči automobilkám, jež neprodávají dostatečný podíl elektromobilů. Rovněž podle frakce Evropské lidové strany (EPP), která je největší v Evropském parlamentu a k níž patří i šéfka EK, by pokuty neměly být tak přísné.

„Automobilky loni tvrdily, jak všechno zvládnou, všechno je zalité sluncem a během podzimu najednou zjistily, že to nezvládnou. Myslím, že realita se ukazuje úplně na zlatém podnose, protože o elektrická auta v tuhle chvíli není zájem zákazníků, elektrická auta na secondhandovém trhu nejsou předmětem nějaké zvláštní nabídky ani poptávky a automobilky začínají zjišťovat, že v případě, že by musely dodržet požadavky Komise a čemu samy tleskaly, že to zvládnou, tak by musely platit obrovské pokuty. Je to nesmyslný krok a je třeba upravit pravidla tak, aby byla realistická,“ poznamenal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) mohou být pokuty pro automobilky „fatální“. „Ukazuje se, že by evropské automobilky platily poměrně ve velkém. Že se o tom mluví, je jedna věc, ale máme to v legislativě, takže Komise by měla velmi rychle přijít s legislativním návrhem, aby došlo k rozvolnění, což nepovažuji úplně za správné, nebo alespoň prominutí pokut do nějakého vyřešení situace celkově,“ navrhuje Konečná.

Třeba Volkswagen předpokládá, že ho přísnější pravidla Evropské unie tento rok vyjdou téměř na 38 miliard korun. „Tyto pokuty jenom zhorší situaci evropského autoprůmyslu v konkurenci s americkým nebo asijským a čínským a teď jde o to, co chce Evropská unie. Buď chce dosáhnout nejlepšího životního prostředí na základě toho, že zničí evropskou výrobu, nebo chce zachovat evropskou výrobu,“ prohlásil prezident Toyota Motor Manufacturing Czech Robert Kiml.

Lidovecká frakce přišla v této souvislosti s návrhem takzvaného zprůměrování, tedy rozložení plnění emisních cílů do tří let. S tím přitom souhlasí například i Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA), sdělila česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN), která byla jednou z vyjednavaček lidovecké pozice.

„Dnešní setkání nejvyšších šéfů automobilových koncernů s Komisí vidím jako první etapu, která by měla začátkem března vyústit v konkrétní kroky. Strategický dialog s automobilovým průmyslem jsme za naši frakci EPP navrhovali, a jsem ráda, že se to stalo realitou,“ uvedla Nerudová.

„Věřím, že se komise podobně inspiruje i našimi dalšími návrhy, zejména aby emisní sankce nedopadly na investice automobilek do inovací a nízkoemisní mobility. Místo obecných proklamací, jako je ,zrušíme Green Deal‘, pracujeme na konkrétní úpravě norem tak, aby se posílila konkurenceschopnost a ochránila pracovní místa,“ podotkla.

Nový kompas konkurenceschopnosti

Šéfka unijní exekutivy ve středu představila takzvaný kompas konkurenceschopnosti, tedy akční plán, kterým chce zvrátit zaostávání Evropské unie za USA a Čínou. „Cíl je jasný – modernizace flotily. Víme, jak budou vypadat budoucí trhy. Nyní se budeme zabývat tím, jak tohoto cíle dosáhnout a jak se společně posunout kupředu,“ komentovala automobilový průmysl. Brusel se kromě otázky emisí zaměří i na poptávku po elektromobilech, rozvoj dobíjecí infrastruktury nebo udržení zaměstnanosti.

„Zatímco některé části zveřejněného kompasu bohužel postrádají konkrétnost, v otázce úprav pravidel důležitých pro autoprůmysl to neplatí. Cíl snížit emise a tím i spotřebu paliv, který platí od letošního roku, hodlá Komise držet, avšak na stole je zvýšení flexibility při jeho vyhodnocování,“ uvedl Niedermayer z frakce EPP, který se s Nerudovou zúčastnil nedávných jednání se zástupci velkých evropských automobilek.

„To přesně odpovídá postoji, který jsem s kolegy v naší skupině prosadil, například vyhodnocování plnění cíle v delších intervalech,“ podotkl Niedermayer. „Pro rok 2035 je třeba pravidla doplnit o další cesty k dosažení ,čisté mobility‘, tedy o možnost využití syntetických paliv ve spalovacích motorech. I to přesně odpovídá mému postoji k této regulaci,“ dodal europoslanec.

Česká vláda i opozice se shodují, že je třeba revidovat zákaz spalovacích motorů po roce 2035. „Ten dialog se zahajuje opět pět minut po dvanácté, stejně tak je třeba si natvrdo říct, že emisní povolenky na domácnosti, což bude znamenat zvýšení cen benzinu a nafty, Evropu postupně budou ničit,“ míní místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Loni prodejům elektromobilů v tuzemsku pomohly dotace pro živnostníky, teď s nimi ale už kabinet nepočítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 19 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025
Načítání...