Elektromobily táhnou jen s podporou státu

6 minut
Horizont ČT24: Potíže evropského trhu s automobily
Zdroj: ČT24

Krize evropského průmyslu těžce dopadá zejména na elektromobily. Zájemců sice na starém kontinentě ubývá, existují ale i výjimky jako Česko či severské země. Prodej tam ale silně ovlivňují pobídky či daňové úlevy, kterými se státy snaží elektromobilitu podporovat.

Čtvrtina aut na norských silnicích už jezdí čistě na elektřinu a jejich podíl ještě poroste. Loni elektromobily představovaly devět z deseti prodaných aut. „Norsko bude první zemí světa, která vymaže benzinová a naftová auta z trhu nových vozů,“ je přesvědčena předsedkyně norské asociace elektromobilů Christina Buová.

Země, která bohatne na prodeji ropy a zemního plynu, uvalila na prodej benzinových a naftových vozů vysoké daně. Elektromobily oproti tomu mají výjimku na dovozní cla i daň z prodeje.

Podobná situace panuje i v Dánsku, kde polovinu nových aut pohání elektřina. I tady nákup benzinových a dieselových vozů stát vysoce zdanil. „Pokud se dnes poohlížíte po novém autu s rozpočtem kolem devíti set tisíc korun, musíte vzít v potaz i elektromobily,“ uvedl ekonom Ilyas Dogru ze společnosti United Danish Motor Owners.

Podle ředitele Norské silniční federace Oyvinda Solberga Thorsena úřady musí být opatrné, aby nerušily pobídky, které lidi motivují k výměně aut za elektrická. „To je mimořádně důležité,“ zdůraznil Thorsen.

Prodejci i zákazníci si to dobře uvědomují. Vidí, jak to vypadá v zemích, kde tolik výhod a výjimek pro elektromobily neexistuje. „V jižní Evropě kolem elektromobilů zdaleka nepanuje takové nadšení jako v Dánsku a Norsku,“ podotkl ředitel prodeje jednoho autosalonu Pierre Iversen.

Čína je napřed

Jak se prodejům elektromobilů bez pobídek daří, je vidět například v Německu, které je před časem omezilo. Tamní automobilky dlouho vývoj zejména levnějších elektromobilů zanedbávaly a jejich místo postupně zabíral čínský dovoz.

Nyní se hovoří o krizi automobilového průmyslu. „Potřebujeme podpořit elektromobilitu. To znamená včetně bonusů a možností pro nízkopříjmové zákazníky, kteří uvažují o koupi nového auta,“ uvedla Barbara Reschová z odborové organizace IG Metall Baden Wurttemberg.

Problémy však nemají jen místní výrobci. Propouštět budou i evropské továrny Fordu. Jen v Německu a Velké Británii přijdou o práci asi čtyři tisíce lidí. „Konkurence je mnohem agresivnější a my se přeorientovali na elektromobily. Jenže zájem zákazníků o elektrická vozidla neodpovídal našim předpokladům,“ poznamenala ředitelka britské a irské pobočky Fordu Lisa Brankinová.

„Evropa udělala chybu hned na začátku. Nám tu chyběla jakákoli analýza toho, co bude třeba, abychom mohli úspěšně přejít k elektromobilitě, to znamená zajistit si potřebné zdroje surovin pro výrobu elektromobilů, aby mohly být cenově dostupné, a vytvořit také patřičné podmínky pro zákazníky, aby se stalo výhodným je kupovat a provozovat,“ poznamenal šéfredaktor serveru Autotablet.cz Vladimír Rybecký s tím, že elektroauta kupují hlavně firmy.

Rybecký si nemyslí, že pobídky států včetně Česka jsou dobré. „Je to nefér, podporuje se prodej aut, která kupuje jen omezená klientela. Není to správná cesta, mnohem praktičtější je to, co se praktikuje v Norsku nebo v Dánsku – přijít s daňovými úlevami a vytvořit patřičné podmínky, aby se pro zákazníky elektromobilita stala zajímavou,“ míní expert.

Evropská unie se zavázala, že po roce 2035 už na jejím území nebude možné zakoupit vozy se spalovacím motorem. Otázkou je, nakolik se v té době na prodejích nových vozů budou podílet evropští výrobci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 4 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 9 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 17 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...