Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

3 minuty
Události v regionech: Třinecké železárny odkládají dekarbonizaci
Zdroj: ČT24

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.

Investici miliardy eur, v přepočtu zhruba dvacet pět miliard korun, do technologií na ekologickou výrobu oceli oznámily Třinecké železárny letos v lednu. Firma hovořila o tom, že má jít o největší investici v ocelářství v tuzemsku od osmdesátých let minulého století.

Nyní uvedly, že hlavními důvody posunu instalace elektrické obloukové pece jsou podle nich nedostatečná veřejná podpora, nejistota budoucího směřování Evropy v pravidlech souvisejících s Green Dealem, současná negativní situace na trhu s ocelí a nejasná pravidla ochrany trhu před dovozy ze zemí bez regulací a s nižšími náklady na výrobu oceli.

„Pustit se do tak rozsáhlé investice předpokládá příznivou kombinaci vývoje evropské politiky a zlepšení situace na trhu s ocelí. V současné době nejsou jasně definované regulace evropské ochrany trhu tak, aby změna technologie výroby oceli a s tím spojené zvýšené náklady na její výrobu měly ekonomický smysl. Není také jasná evropská a státní energetická koncepce, která je zásadní v oblasti konkurenceschopnosti,“ tvrdí generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide.

„Právě Třinecké železárny mají šanci získat dotaci ve výši dvanáct miliard českých korun právě na tuto zásadní investici obloukovou pec. Jsou tam investice i na straně českého státu, jako je například přivedení dostatečného elektrického výkonu do této fabriky, tak tyto všechny aktivity samozřejmě společným způsobem koordinujeme,“ ujistil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Ta dotace, která by nám pomohla vybudovat tuto změnu v technologii a přesto by naše společnost mohla dál pokračovat, by se měla pohybovat kolem pětasedmdesáti procent. My dnes víme, že dotace dosahuje zhruba lehce přes padesát procent celkového nákladu,“ řekl Heide.

Vynucená investice

Dekarbonizace je podle firmy vynucená investice, která jí nepřinese žádnou výrobní ani obchodní přidanou hodnotu. „Vládní podpora ocelářského odvětví se stává stále výraznější v regionech, kde se rychle rozšiřuje kapacita výroby oceli, jako například v Číně, v oblasti MENA (země Středního východu a Severní Afriky, pozn. red.) a v zemích ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie, pozn. red.). Přebytečná ocel ze subvencujících zemí se pak vyváží za ceny, které neodrážejí skutečné náklady na výrobu oceli,“ uvedla firma v tiskovém prohlášení.

„I nadále usilujeme o dekarbonizaci výroby oceli a s ní souvisejících činností. Nicméně časový rámec a jednotlivé kroky vedoucí ke snižování emisí musíme přizpůsobit objektivním vnějším okolnostem,“ řekl předseda představenstva Moravia Steel Petr Popelář.

K postupnému snižování emisí oxidu uhličitého o padesát pět procent oproti roku 1990, jak to v plnění zelených cílů požaduje Evropská unie, má vést kromě nové pece několik projektů. Podnik už zahájil výstavbu železnorudné briketační linky za miliardu korun, přívodu zvlášť vysokého napětí nebo paroplynového cyklu v elektrárně Energetiky Třinec, kde nahradí uhelný zdroj.

Nová elektrická pec se podle původních plánů měla v Třinci stavět od roku 2026 do prosince 2028. Nahradit by měla polovinu výroby oceli, tedy 1,3 milionu tun ročně.

Železárny každoročně vyrobí zhruba 2,5 milionu tun oceli. V roce 2023 měly tržby 49,69 miliardy korun a čistý zisk 44 milionů korun. Mezi hlavní produkty podniku patří dlouhé válcované výrobky – válcovaný drát, tvarová ocel, speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice, široká ocel, bezešvé trubky a hutní polotovary. Skupina Moravia Steel – Třinecké železárny zaměstnává okolo třinácti tisíc lidí.

Podpora modernizace oceláren například v Německu je ze strany státu 74 procent. Ve Velké Británii vláda o víkendu poslední huť s vysokou pecí v zemi převzala do svých rukou a tamní premiér označil ocelářství za národní zájem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 1 hhodinou

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 6 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 7 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 7 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 11 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 11 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 11 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 16 hhodinami
Načítání...