Třinecké železárny investují 25 miliard do ekologické výroby

25 minut
Události v regionech: Investice Třineckých železáren
Zdroj: ČT24

Třinecké železárny investují miliardu eur (asi 25 miliard korun), do technologií na ekologickou výrobu oceli. Největší část investice bude směřovat na vybudování nové elektrické obloukové pece, která nahradí výrobu v jedné ze dvou vysokých pecí na uhlí, jejíž provoz firma ukončí. Hlavním důvodem pro změnu současných technologií je splnění cílů Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), které mají vést ke snížení emisí oxidu uhličitého.

Nová elektrická pec by se měla stavět od roku 2026 do prosince 2028. Nahradit by měla polovinu výroby oceli, tedy 1,3 milionu tun ročně. Její podstatou je tavení šrotu pomocí elektrické energie, jejíž spotřeba se v huti zvýší zhruba o třicet procent ze stávající jedné terawatthodiny (TWh). Pro vybudování pece bude zapotřebí podle Třineckých železáren postavit přívod vysokého napětí z páteřní přenosové soustavy včetně trafostanice. Zároveň bude společnost muset udělat některé demoliční práce a postavit několik nových hal.

„Přípravné práce bychom chtěli spustit už letos a v příštím roce se naplno rozeběhne výstavba tak, abychom stihli spustit elektrickou obloukovou pec do konce roku 2028,“ řekl analytik strategie a inovací Třineckých železáren Jiří Mravec. Projektově je podle něj už vše připraveno. „V tomto roce je hlavní rozhodnutí, co se týče dotační podpory, případně celého financování.“

Nižší emise o čtyřicet procent

Vedle pece železárny postaví bezemisní železnorudnou briketační linku, což společnost ohlásila už v září, a paroplynovou elektrárnu. Náklady na stavbu linky dosáhnou téměř miliardy korun, spolufinancovaná bude z více než poloviny z dotační podpory z Modernizačního fondu. Výstavba začne letos na jaře a do provozu bude linka uvedena v roce 2027. Elektřina nutná k výrobě oceli je v Třineckých železárnách vyráběna z uhlí. Paroplynová elektrárna zajistí přechod k ekologičtějšímu zdroji energie. Její stavba by měla začít letos a dokončena by měla být rovněž v roce 2027.

„Pokud bych porovnal emisní stopu, bavíme se o skleníkových plynech, oxidu uhličitém vůči stávající rudné cestě výroby, tak to snížení emisí je v řádu osmdesáti, devadesáti procent. Takže instalací této nové technologie a nahrazením poloviny stávající výroby snížíme naše emise minimálně o čtyřicet procent,“ nastínil Mravec. Poznamenal, že technologie má pozitivní dopad i na lokální emise – například prach.

Železárny budou žádat o státní podporu

Podle firmy jde o největší investici v ocelářství v Česku od 80. let minulého století. Výsledkem zavedení nových technologií by podle generálního ředitele Třineckých železáren Romana Heideho mělo být snížení emisí oxidu uhličitého o pětapadesát procent oproti roku 1990. „Projekt nám umožní dál vyrábět strategický materiál bez závazku placení extrémních nákladů na emisní povolenky, jejichž bezplatný příděl bude postupně ukončen. Nepřinese nám ani vyšší objem produkce, ani zvýšení zaměstnanosti či přidané hodnoty. Splníme však náročné požadavky nízkoemisní výroby. Bez velmi výrazné dotační podpory projekt není reálný,“ míní Heide. O státní podporu zažádá podnik v prvním čtvrtletí letošního roku.

Třinecké železárny jsou součástí skupiny Moravia Steel a po ukončení prvovýroby oceli v Liberty Ostrava jsou největším hutním podnikem v Česku. Mezi hlavní produkty podniku patří dlouhé válcované výrobky. Včetně odloučených provozů mají téměř 6800 zaměstnanců. Třinecké železárny od roku 1996 investovaly do ekologických projektů přes deset miliard. Dalších čtyřicet pak směřovalo do rozvoje firmy a moderních technologií výroby oceli.

V roce 2023 Třineckým železárnám výrazně klesl zisk, dosáhl 44 milionů korun. O rok dříve byl přitom čistý zisk firmy 2,393 miliardy. Tržby podniku meziročně klesly o 7,91 miliardy na 49,692 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po útoku nožem v Hradci Králové zemřely dvě ženy

V jednom z obchodů v Hradci Králové zaútočil ve čtvrtek ráno muž nožem, dvě pobodané ženy zemřely. Šlo o prodavačky. Policie podezřelého muže zadržela, uvedla, že je to šestnáctiletý Čech. Zjišťuje jeho motiv, nůž našla u obchodu. Podle policie je situace pod kontrolou a nikomu dalšímu nehrozí nebezpečí. Útok se stal v obchodní zóně v ulici Akademika Bedrny.
09:54Aktualizovánopřed 3 mminutami

Skrýš za komínem chalupy na Náchodsku vydala tajemství z druhé světové války

Prostor za komínem chalupy na Náchodsku vydal tajemství z druhé světové války. Řemeslníci tam našli ostatky a drobné předměty, které si za protektorátu u tehdejší majitelky schovali nejspíš její židovští přátelé.
před 1 hhodinou

Za přecházení před pendolinem uložil Drážní úřad rodičům pokutu

Drážní úřad udělil pokutu několik tisíc korun rodičům, kteří loni v prosinci se svými dětmi přecházeli koleje v Zábřehu na Šumpersku. Těsně se vyhnuli srážce s projíždějícím pendolinem. ČT to bez uvedení konkrétní výše pokuty potvrdila mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková. Policie se případem začala zabývat poté, co na sociálních sítích začalo kolovat video z incidentu, případ později předala Drážnímu úřadu. Otec se policii sám přihlásil.
před 2 hhodinami

Stromy vyvolaly spor Prahy 6 s památkáři

Na Praze 6 došlo kvůli stromům ke sporu mezi radnicí městské části a památkáři. Praha 6 vysázela u Písecké brány dřezovce trojtrnné. Vedení památkového ústavu ale nařídilo jejich vykopání. Na místě požaduje pouze lípy, které podle něj s lokalitou historicky korespondují.
před 4 hhodinami

V Chocni objevili více než sto let starý základní kámen zaniklého kostela

Na choceňské radnici došlo k překvapivému nálezu. Když dělníci sanovali následky nedávného pádu stropu v části budovy, našli více než sto let starou památku, o níž se dosud nevědělo – základní kámen už zaniklého kostela postaveného pro polské uprchlíky z oblasti Haliče během první světové války. Samotný kostel byl po válce rozebrán a znovu postaven v Krakově, později ho nahradila nová stavba. Kámen je to jediné, co v Chocni zbylo nejen po kostele, ale i po celé uprchlické kolonii. Památka už má své místo ve zdejším muzeu.
před 4 hhodinami

Zamrzlá voda v hadicích i obtížný terén. Počasí komplikuje práci hasičům

Silné mrazy znamenají i větší riziko požárů. Lidé si často přitápějí dřevem v kamnech či krbech, pokud je mají k dispozici. A když začne hořet, mají pak problémy i hasiči. Složitější je pro ně doprava na místo, v hadicích zamrzá voda a větší pozor musí dávat i při samotném zásahu.
před 5 hhodinami

Praha představila nové vizualizace Vltavské filharmonie

Vltavská filharmonie v Praze už má hotovou podrobnější architektonickou studii i plán financování projektu. Na setkání s veřejností to řekl náměstek primátora hlavního města pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Ten zároveň představil nové vizualizace i model budovy. Stavba by podle plánu měla začít v roce 2027 a trvat by měla pět let.
před 14 hhodinami

Policie zadržela muže, který měl v obci na Lounsku ve sklepě mučit a znásilňovat ženu

Mimořádně brutální případ vyšetřuje ústecká policie. Zadržela čtyřicetiletého muže, který měl ve sklepě držet, mučit a znásilňovat mladou dívku. Po třech měsících se jí podařilo z domu utéct k sousedce. Ta ve středu České televizi řekla, že oběť byla v zuboženém stavu a měla řetěz kolem krku. Podle místních podezřelý v Siřemi na Lounsku, kde k činu došlo, nežil. Do obce ale často jezdil.
před 14 hhodinami
Načítání...