Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

5 minut
Události: ÚOHS zamítl rozklad EDF
Zdroj: ČT24

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.

„Dnes v dopoledních hodinách byla všem účastníkům řízení doručena druhostupňová rozhodnutí o jejich rozkladech, které byly všechny zamítnuty,“ řekl Mlsna ve čtvrtek a dodal, že tímto okamžikem jsou také pravomocná, protože byla doručena všem účastníkům řízení.

„Pozbývá tak platnosti předběžné opatření, které zakazovalo zadavateli uzavřít smlouvu na nový jaderný tendr,“ poznamenal Mlsna s tím, že tak nyní nic nebrání v tom, uzavřít smlouvu s KHNP. Průběh řízení podle něj protahovala například povinnost doručovat poštou dokumenty do Koreje. Každá taková komunikace podle úřadu znamenala prodloužení řízení o více než měsíc.

Podotkl, že všechna řízení, která úřad ohledně jaderného tendru vedl, jsou pravomocně ukončena. Jedinou možností, jak může EDF napadnout rozhodnutí ÚOHS, je podle Mlsny obrátit se na Krajský soud v Brně. „Tedy bránit se pouze soudní cestou,“ dodal. Pokud by tak francouzská firma učinila, případný odkladný účinek by podle něj závisel čistě na uvážení soudu. Případné vydání soudního předběžného opatření, které by opět zakazovalo uzavřít smlouvu, je však podle Mlsny podmíněno složením poměrně výrazné kauce ve výši jednoho procenta z nabídkové ceny na dukovanský projekt.

8 minut
Šéf ÚOHS Petr Mlsna o námitkách k tendru na elektrárnu Dukovany
Zdroj: ČT24

Soud by přitom musel posoudit, zda převažuje veřejný zájem nad zájmem firmy. EDF zatím rozhodnutí ÚOHS ani své další případné kroky nechtěla komentovat.

Úřad podle Mlsny došel ke svému rozhodnutí na základě studia evropské i národní legislativy. Ve svém rozhodnutí o rozkladu se přitom plně ztotožnil s prvoinstančním verdiktem úřadu.

„Ze zákona nevyplývá možnost podat námitky proti takovým úkonům zadavatele, neboť jde o postup mimo zadávací řízení. Pokud nelze podat námitky, není splněn jeden ze základních předpokladů pro podání návrhu, bez jehož splnění není možné jej věcně projednat. Úřad tak zjevně není oprávněn přezkoumávat dodržování zásad zadavatelem při postupu mimo zadávací řízení,“ vysvětlil Mlsna.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce KHNP před nabídkou EDF. Dalšího uchazeče Westinghouse vyřadila ze soutěže už dříve.

Antimonopolní úřad zakázku řešil několik měsíců, námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži podali oba neúspěšní uchazeči. Zpochybňovali oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele.

ÚOHS námitky zamítl, obě společnosti podaly rozklad k předsedovi úřadu Mlsnovi. Westinghouse letos v únoru své připomínky i rozklad stáhl, s korejskou společností se totiž Američané dohodli na ukončení vzájemných sporů. EDF naopak v řízení pokračovala a svůj rozklad proti původnímu rozhodnutí ÚOHS nedávno rozšířila o další námitky, které upozorňují právě na uzavření globální dohody o narovnání mezi Westinghouse a jihokorejskými společnostmi KEPCO a KHNP. Všechny námitky ovšem předseda ÚOHS Mlsna pravomocně zamítl.

KHNP i ČEZ rozhodnutí vítaly

KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. „KHNP respektuje a vítá konečný verdikt ÚOHS ve věci námitek podaných konkurentem k tendru na český jaderný projekt. Podle našich poznatků byly nabídky na český projekt výstavby nové jaderné elektrárny hodnoceny na základě kritérií předem stanovených českou vládou a vlastníkem projektu, což vedlo k výběru preferovaného uchazeče, který kritéria splnil nejlépe,“ uvedla korejská společnost. Podle korejské firmy vláda i ČEZ vedly soutěž transparentně a podle jasných standardů.

„Jako preferovaný uchazeč budeme i nadále vyvíjet maximální úsilí, abychom dosáhli úspěšného uzavření smlouvy a realizace projektu,“ dodala KHNP.

Rozhodnutí ÚOHS uvítala také společnost ČEZ, která má jako investor tendr na starosti. „Jsme přesvědčeni, že v rámci výběru preferovaného uchazeče jsme postupovali od první chvíle v souladu s platnými zákony a první prováděcí smlouvou uzavřenou mezi Českou republikou, ČEZ, a. s, a EDU II,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) je rozhodnutí antimonopolního úřadu dobrou zprávou pro pokračování projektu stavby nových jaderných bloků. „Je v zájmu naší energetické bezpečnosti, českého průmyslu i tlaku na snižování cen energií, abychom v nejbližším možném termínu podepsali EPC kontrakt s KHNP,“ uvedl ministr. EPC je kontrakt na klíč zahrnující návrh, výrobu, instalaci, uvedení do provozu i následnou údržbu.

EDF tendr napadla ještě u Evropské komise, ta ale podle ministra průmyslu žádné šetření nezahájila. Smlouvy teď podle ČEZu procházejí finálním čtením a řeší se také, jak se na výstavbě budou podílet české firmy. Ministr průmyslu požaduje, aby do podpisu smlouvy měly potvrzeno alespoň třicet procent zakázky.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) podepsání smlouvy v nejbližších dnech či týdnech ale označil za hazard. „A to proto, že není garantovaná účast českého průmyslu,“ uvedl. KHNP ale ujišťuje, že počítá až s šedesátiprocentním zapojením českých firem. O některých se vzhledem k dlouhodobosti projektu rozhodne až v dalších letech.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájemci mohou nově on-line prostudovat kompletní proces s Miladou Horákovou

Záznamy ze soudní síně, filmy, rozhlasové audiozáznamy nebo stenozáznamy z politického procesu s Miladou Horákovou jsou nyní kompletně on-line a veřejně k dispozici díky projektu historiků s názvem Politické procesy. Zájemci mají možnost zjistit, jak tehdy působila dobová propaganda. Poprvé jsou kompletní dokumenty z procesu z několika archivů přístupné na jednom místě, uvedli zástupci Národního archivu.
14:48Aktualizovánopřed 11 mminutami

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení mimo jiné i zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 14 mminutami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
před 19 mminutami

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou. Postup ministerstva kritizuje ANO či Transparency International.
13:00Aktualizovánopřed 22 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 26 mminutami

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 2 hhodinami

Ředitelem ČT chce být 21 lidí, mezi nimi právník Rozehnal či exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) se přihlásilo 21 zájemců. Jsou mezi nimi lidé z mediální sféry, manažeři či podnikatelé. Konečný počet uchazečů se ale ještě může změnit, některé přihlášky totiž vykazují nedostatky. Vyplývá to z informací, které dnes Rada ČT zveřejnila na webu. Tendr vypsala poté, co na začátku května odvolala po roce a půl ve funkci Jana Součka. Kromě jmen, která se už v minulých dnech objevila v médiích, je na seznamu kandidátů například bývalý člen představenstva společnosti CETIN a někdejší poslanec Michal Frankl, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který letos krátce vedl Součkovu kancelář, mediální právník Aleš Rozehnal a účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón.
10:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 4 hhodinami
Načítání...