Zaměstnanci Volkswagenu stávkují proti uzavírání továren, německý i český průmysl jsou v útlumu a německá industriální produkce je dokonce pod úrovní roku 2019. Na automobilový průmysl tlačí několik problémů současně. Pořad ekonomické publicistiky Bilance natáčel v několika firmách reprezentujících český autoprůmysl a zjišťoval, jak se připravují na náročné roky.
Bilance: Automobilový průmysl čelí dokonalé bouři
Evropský automobilový průmysl se nachází v křehké kondici a čelí bezprecedentním tlakům z mnoha stran. Zatímco automobilky se snaží adaptovat na přechod k elektromobilitě, potýkají se zároveň s dočasným poklesem poptávky po elektromobilech, s rostoucí konkurencí z Číny a s přísnými emisními regulacemi.
Zavírání továren a stávky zaměstnanců jsou jen špičkou ledovce. Volkswagen, jeden z největších evropských výrobců automobilů, plánuje uzavřít tři továrny v Německu, kde vysoké mzdy, silné odbory a vysoké ceny energií snižují konkurenceschopnost. Takzvaná Draghiho zpráva o konkurenceschopnosti evropského průmyslu na podzim přinesla informaci, že rentabilitu evropské výroby mimo jiné snižují ceny energií v Evropě, které jsou dvakrát až třikrát vyšší než ve Spojených státech a Číně.
Drahý zemní plyn
Ceny energií v Evropě prodražuje především drahý zemní plyn, který je kontinent nucený dovážet po moři poté, co se EU rozhodla opustit levný plyn z Ruska kvůli ruské válce proti Ukrajině. Plyn se používá jak pro výrobu elektřiny, tak tepla, u elektřiny určuje její nejvyšší cenu dne.
Redakce Bilance nechala spočítat také vliv Green Dealu, konkrétně emisních povolenek, které musí platit výrobny, jež pálí fosilní paliva. K ceně elektřiny dnes přidávají deset až patnáct procent a dalších třináct procent přidávají povinné platby spotřebitelů na podporované zelené zdroje.
Zástupci výrobce automobilových dílů JTEKT České televizi potvrdili, že energie jsou pro ně hlavním problémem, hned po měnící se poptávce. Firma vyrábějící mimo jiné ložiska do převodovek se bude muset adaptovat na elektromobilitu a najít nové výrobky.
Konkurence z Číny
Stále silnější hrozbou pro automobilový průmysl se stává také čínská konkurence. Čínští výrobci automobilů rychle dohánějí své evropské konkurenty v kvalitě a technologii. Díky státní podpoře a komplexnímu plánovacímu procesu, který propojuje jednotlivé části výrobního řetězce, jsou čínské elektromobily cenově dostupnější a v případě elektromobilů i technologicky vyspělejší.
Čína již ovládla světový trh solárních panelů a v automobilovém průmyslu by se mohl opakovat stejný scénář. Evropské automobilky navíc zaspaly prudký nástup elektromobility v Číně a jejich prodeje na tamním trhu se rychle propadají. Letos trh s auty v Číně překonal klíčový milník – již 52 procent nových aut je s nabíjecí baterií. V EU je tento poměr dvacetiprocentní.
Automobilky se zároveň potýkají s tlakem na snižování emisí CO2. Od roku 2019 platí v Evropské unii limity pro průměrné emise CO2 z nových vozů. Automobilky, které tyto limity nesplní, čelí vysokým pokutám. Přestože se jim dosud dařilo se nejvyšším sankcím vyhnout, současná situace je ještě náročnější. Limity produkce CO2 pro celou prodávanou flotilu se od roku 2025 snižují. Poptávka po elektromobilech ale zároveň klesá (o pět procent proti předešlému roku), což ztěžuje dosažení emisních cílů.
Někteří odborníci varují, že přísné emisní regulace brzdí inovace a modernizaci automobilového průmyslu. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj upozorňuje, že zákazníci zatím o elektromobily nemají dostatečný zájem kvůli vysoké ceně, nedostatečné infrastruktuře a dalším faktorům. Pokuty za nesplnění emisních limitů by podle Rafaje měly být zrušeny, aby automobilky mohly investovat do modernizace a transformace.
S tím souhlasí současná česká vláda, která se snaží spolu s Itálií nové limity na skleníkové plyny zrušit nebo oddálit.
Přechod k elektromobilitě je pro evropský automobilový průmysl obrovskou výzvou. Automobilky musí investovat do vývoje a výroby elektromobilů, budovat nabíjecí infrastrukturu a adaptovat své obchodní modely.
Podle několika respondentů pořadu Bilance závisí budoucnost evropského průmyslu na schopnosti inovovat a rychle se adaptovat na měnící se podmínky. Ve vysílání ČT zmiňovali především investice do inovací, úspory nákladů, efektivitu výroby a adaptaci na nástup umělé inteligence.