Německé továrny Volkswagenu zasáhla výstražná stávka

3 minuty
Události: Stávky zaměstnanců Volkswagenu
Zdroj: ČT24

Desítky tisíc zaměstnanců automobilky Volkswagen (VW) v Německu se v pondělí zapojilo do výstražné stávky. Na výzvu odborového svazu IG Metall přerušili práci v devíti z deseti závodů koncernu v zemi, včetně ústředí ve Wolfsburgu či tří továren v Sasku. Odboráři protestují proti ohlášenému rozsáhlému propouštění, snižování mezd a pravděpodobnému zavírání továren automobilky v Německu. České Škody Auto, která je součástí koncernu Volkswagen, se stávka přímo netýká.

V 9:30 začala stávka v továrně v saském Cvikově (Zwickau), v 10:00 se přidali zaměstnanci továren ve Wolfsburgu, Hannoveru, Emdenu, Braunschweigu, Salzgitteru a Saské Kamenici (Chemnitz). Ve 12:00 začal protest ve známé skleněné továrně v Drážďanech a ve 12:30 v Kasselu-Baunatalu. Nepřipojil se jen závod v Osnabrücku.

Ve všech stávkujících továrnách se práce zastavila dočasně, podle plánů odborářů se zhruba po dvou hodinách výroba měla opět rozběhnout, a to do dalšího přerušení v navazující směně. Stávka skončí až po dvouhodinovém přerušení práce na noční směně v noci na úterý. Podle odborového svazu IG Metall se dosud zapojilo přes 66 tisíc lidí, z toho 35 tisíc v ústředí ve Wolfsburgu.

Stávky doprovázely i protestní shromáždění a pochody, do kterých se podle agentury DPA na jednotlivých místech zapojily tisíce lidí. Na demonstraci ve Wolfsburgu předsedkyně zaměstnanecké závodní rady Daniela Cavallová ostře kritizovala vedení firmy. „Jsme připraveni na obě varianty: sblížení i eskalaci,“ zdůraznila.

Protesty zaměstnanců Volkswagenu ve Wolfsburgu
Zdroj: Julian Stratenschulte/Pool via Reuters

„Když to bude potřeba, bude to jeden z nejtvrdších konfliktů, jaké Volkswagen kdy viděl,“ uvedl oblastní manažer IG Metall pro Dolní Sasko Thorsten Gröger. Později zdůraznil, že pondělní akce byly jen varováním. Zástupce odborářů z východního Německa Dirk Schulze řekl, že vedení společnosti nebylo ochotné ke kompromisu. „Proto musíme na management vyvinout tlak varovnými stávkami,“ dodal.

Podle odborářů nebude kvůli výstražné stávce smontován zhruba jeden tisíc vozů. Vedení podniku uvedlo, že přijalo opatření, která by měla dopady stávky minimalizovat.

Kdo může za krizi?

Na protestu v Hannoveru odborář Sascha Dudzik obvinil vedení koncernu, že chce nechat zaplatit zaměstnance za své vlastní chyby. „My jsme ta rozhodnutí neučinili – učinili je milionáři v čele VW,“ řekl podle agentury Reuters. „Říkají, že jsme dražší než dělníci v Bratislavě nebo v Číně. Zajímalo by mě, jaké je srovnání u platů managementu,“ podotkl další z odborářů z hannoverské továrny Stavros Christidis. „Ve fotbale končí trenéři, když nevyhrávají. Ve VW je to naopak. Potrestáni jsou hráči,“ postěžovala si agentuře Reuters Lucia Helmová, která také pracuje v závodu v Hannoveru.

Podle šéfredaktora webu Autobalet.cz Vladimíra Rybeckého udělalo vedení koncernu chyb více. „Týká se to i zaostávání, co se týče softwaru, i v některých dalších oblastech,“ poukázal. Volkswagen ale podle něho není jedinou automobilkou, kterou trápí podobné problémy. Koncern se podle něj dostal do potíží i kvůli tomu, že poslouchal rady politiků. „Poslouchal to, co politici vytvořili a uvěřil tomu, že skutečně budou ideální podmínky pro rozvoj elektromobility,“ míní.

42 minut
90′ ČT24: Stávka v německé automobilce Volkswagen
Zdroj: ČT24

Spor se týká mezd přibližně 120 tisíc zaměstnanců v závodech kmenové značky Volkswagen, kde platí zvláštní dohoda o mzdách, a dalších deseti tisíc zaměstnanců VW v Sasku, jejichž mzdy jsou rovněž navázané na tuto dohodu. Vedení odmítá jakékoliv jejich zvýšení, vzhledem k tíživé situaci koncernu plánuje naopak snížení mezd o deset procent. Na stole je také uzavření závodů a propouštění. Obě strany sporu se sejdou k dalšímu kolu jednání o mzdách 9. prosince.

Odboráři už dříve avizovali, že jsou připraveni k ústupkům, které by firmě ušetřily až 1,5 miliardy eur (38 miliard korun), požadovali ale záruky ohledně zachování závodů a pracovních míst. Vedení koncernu to odmítlo. Tvrdí, že musí náklady v Německu snížit na úroveň konkurence, ale i továren koncernu Volkswagen ve střední a východní Evropě a Jižní Americe.

Tři pokusy bez úspěchu

„Práce musí zůstat“. S tímto heslem zaměstnanci demonstrovali už v listopadu před sídlem automobilky. I na třetí pokus však jednání odborů s vedením koncernu skončilo neúspěchem. Naposledy návrh odborů zamítlo v pátek. V sobotu pak vypršela dohoda o zákazu stávek. Odboráři je proto naplánovali hned na pondělí. 

„Jak dlouhá a jak intenzivní tato konfrontace bude, záleží na Volkswagenu u vyjednávacího stolu,“ řekl Gröger. Mluvčí koncernu k tomu dodal, že Volkswagen respektuje právo zaměstnanců na účast ve výstražné stávce.

Stávka může trvat dlouho

Oborový svaz kovodělníků se nechal slyšet, že je připravený na sociální konflikt, jaký spolková republika nezažila desítky let, uvedl zpravodaj ČT v Německu Pavel Polák. Ve sporu jde totiž kromě možného rušení pracovních míst i o mzdy. Přibližně 120 tisícům zaměstnanců vedení nejen odmítá zvýšení, ale naopak plánuje snížení mezd o deset procent. 

„Automobilka se nachází ve finanční krizi. Prodeje jejích vozů dlouhodobě klesají, a vedení proto musí šetřit. Také zvažuje, že by některé své továrny zavřelo úplně,“ dodal Polák.

„Teď je v sázce opravdu všechno. Uzavření závodu. Propuštění tisíců lidí. To vás donutí se opravdu zamyslet. A pokud máte rodinu, svůj život tady, žijete tady v sousedství, člověk si ani nedokáže představit, co se s námi, pracovníky Volkswagenu, děje,“ popsal zaměstnanec Volkswagenu Stefan Erhardt.

Kvůli špatné situaci začala firma snižovat náklady už v září. Cílem je ušetřit několik miliard eur. K dalšímu jednání usednou obě strany 9. prosince. Jak dlouhá bude samotná stávka, není zatím jasné. Naposledy takto zaměstnanci všech šesti největších závodů stávkovali v roce 2018, podle odborů jich tehdy bylo více než padesát tisíc. 

Podle Poláka je vysoce pravděpodobné, že stávky a protesty zaměstnanců budou pokračovat i v dalších dnech. „Myslím si, že ta jednání devátého prosince neskončí dohodou nebo že se nenarýsuje cesta, která by k dohodě vedla. Naopak je pravděpodobné, že spor mezi odbory a Volkswagenem bude v následujících týdnech ještě eskalovat,“ míní.

Škoda bude propouštět agenturní pracovníky

České automobilky Škoda, která je částí koncernu Volkswagen, se stávka v Německu přímo netýká. Vedoucí plánování lidských zdrojů společnosti Škoda Auto Štěpán Lacina minulý týden řekl, že automobilka nyní neplánuje propouštění kmenového personálu, snižování stavů se má týkat pouze agenturních pracovníků.

Podle šéfa odborů Jaroslava Povšíka bude udržení míst prioritou při nadcházejícím mzdovém vyjednávání, při kterém chtějí odbory žádat růst nad hodnotu inflace.

Na rozdíl od slabého výkonu značky Volkswagen se Škodě daří. Na konci října česká automobilka uvedla, že zvýšila celosvětově za tři čtvrtletí meziročně výrobu o 5,3 procenta na 780 500 vozů. Prodejcům skupina dodala 808 600 aut, což představuje růst o čtyři procenta. Hlavním odbytištěm byla Evropa s růstem o 8,2 procenta na 552 400 vozů, což znamená upevnění pozice čtvrté nejprodávanější značky a návrat na předcovidovou úroveň. Na svůj největší trh v Německu automobilka dodala 140 tisíc aut, což je růst o 21,4 procenta.

Podle Rybeckého se Škodě daří, protože vyrábí mnohem efektivněji, s daleko menšími náklady než jiné továrny koncernu, především v Německu. Vývoj ve Volkswagenu podle něj ale není dobrý ani pro Škodu.

Sdružení automobilového průmyslu: Evropu brzdí byrokracie

Evropský automobilový průmysl se potýká s řadou problémů kvůli slabému prodeji aut v regionu a konkurenci asijských výrobců, kteří nabízejí levnější elektromobily.

„Ten problém je jednoznačně zdvižený prst pro celou Evropu. Pokud nezačneme, zejména v oblasti regulace, dělat trochu něco jiného, tak se toto bude týkat nejenom automobilového průmyslu, ale veškerých odvětví,“ varoval ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl. Evropu podle něj brzdí přebujelá byrokracie. „Je potřeba přijmout nějaká opatření, abychom ten trh dále neomezovali,“ dodal.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara drtí evropský průmysl vysoké ceny energií. Problémy automobilového průmyslu podle něho vycházejí rovněž z toho, že si Evropa stanovila velmi ambiciózní cíl v oblasti čisté mobility, ale téměř nic pro něj zpočátku nezačala dělat. „Čína, na rozdíl od Evropy, začala po celém světě kupovat doly, které produkují vzácné nerosty, které potřebujete pro výboru autobaterií,“ doplnil.

Problémy Volkswagenu mohou podle Špicara pocítit i české firmy. „Já si myslím, že to může zavdávat obavy pro subdodavatelský průmysl, protože tady máme mnoho firem, které jsou skutečně speciálně na dodávkách do koncernu Volkswagen poměrně výrazně závislé, a pro ně to může být do budoucna velký problém,“ popsal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 15 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025

Vláda chce navýšit rozpočet resortu obrany na rekordní částku

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet ministerstva obrany na rekordních více než 187 miliard korun, zjistila ČT. Resort má tedy oproti letošku dostat 33 miliard navíc. Právě výrazný růst těchto výdajů považuje kabinet za jednu z priorit pro sestavování příštího rozpočtu. Lídři vládních stran už teď přiznávají, že kvůli rekordním výdajům na obranu může skončit snižování deficitu.
24. 3. 2025
Načítání...