Čistý zisk OKD loni klesl o více než polovinu na 1,29 miliardy

Čistý zisk těžební firmy OKD loni klesl meziročně z 3,4 miliardy korun na 1,29 miliardy. Tržby poklesly z 16,8 miliardy korun na 13,8 miliardy. Snížil se také objem těžby, a to zhruba o čtvrt milionu tun uhlí na 4,62 milionu tun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, na kterou upozornil Český rozhlas – Radiožurnál.

Firmu loni v prosinci postihl výbuch v Dole ČSM, při němž zahynulo 13 horníků. Podle zprávy se v dubnu v ČSM objevily i otřesy země, které zpomalily těžbu. Potíže jsou i s nedostatkem pracovníků a poklesem prodejů uhlí.

OKD se dostala v roce 2016 do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Loni začátkem dubna převzal firmu státní podnik Prisko. V minulém roce byly ceny uhlí podle vyjádření předsedy představenstva OKD Michala Heřmana ve výroční zprávě méně rozkolísané než v předchozích letech.

Firmu ale loni postihly mimořádné události. Heřman hned v úvodu připomněl tragický prosincový výbuch metanu v Dole ČSM, který se ale podle něj negativně podepíše až na produkci za letošní rok. V ČSM se však už dříve, na jaře loňského roku, objevily v jednom z porubů otřesy země. Kvůli nim musela být oblast zařazena do kategorie třetího stupně nebezpečí otřesů, což způsobilo významné zpomalení dobývání.

Letos firma očekává opět pokles prodeje

OKD má také problémy s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. „Ztráty ve výrobě, vyplývající z výše uvedených rizik, se nám dařilo vyrovnávat urychlením nájezdů jiných porubů nebo zvýšenými postupy při jejich dobývání,“ doplnil Heřman. „Příčin poklesu zisku je více. Mimo jiné to je v důsledku poklesu produkce uhlí, s tím spojeným růstem jednotkových nákladů a poklesem prodejů,“ řekl Radiožurnálu mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Firma také loni podle výroční zprávy investovala 670 milionů korun, a to do rozvoje a modernizace provozů i zvýšení bezpečnosti práce.

Letos OKD očekává podle zprávy mírně nižší objem těžby i prodejů než v roce 2018. Investice by ale společnost chtěla navýšit. Firma také počítá s pokračováním postupného ukončování hornické činnosti v karvinském a frýdecko-místeckém regionu. Poslední utlumovanou důlní lokalitou má být důl ČSM v roce 2023. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl loni v září, že černé uhlí by se v dolech na Karvinsku mohlo těžit až do roku 2030.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Lazy, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Roční produkce firmy se pohybuje okolo pěti milionů tun uhlí. V dolech pracuje přibližně 9000 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České firmy by mohly získat zpět už zaplacená americká cla. Jde o miliardy

Tuzemské firmy by mohly získat zpět zhruba 650 milionů dolarů – tedy 14 miliard korun – z už zaplacených amerických cel. Jde o platby za takzvané reciproční taxy, které loni zavedl prezident Donald Trump. Nejvyšší soud USA je ale letos v únoru zrušil. Americká administrativa tak na žádost firem musí peníze vrátit.
před 3 hhodinami

Česko dostane z EU méně peněz, vláda bude diskutovat o jejich zacílení

Požadavky za půl druhého bilionu korun. Ministerstva předložila návrhy, kam chtějí v následujícím programovém období směrovat peníze z Evropské unie. Oproti očekávané sumě, kterou bude mít Česko k dispozici, je poptávka zhruba dvojnásobná. Evropský balík bude výrazně menší než v minulých letech. Tuzemsko totiž postupně bohatne a přibližuje se průměru zemí sedmadvacítky.
včera v 20:39

VideoVolkswagen změny potřebuje, nedýchá s trhem, soudí Špicar

Volkswagen potřebuje ozdravnou kúru, co se týká celého fungování i zaměstnanců, reagoval v Interview ČT24 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar na úmysl koncernu výrazně omezit výrobu a zredukovat modelovou řadu. V pořadu moderovaném Danielem Takáčem zmínil kontrast mezi nízkou ziskovostí VW a opakem ve Škodě Auto. Upozornil, že i pro další německé firmy je těžké „dýchat s trhem“, tedy propouštět v krizi a nabírat při růstu.
10. 7. 2026

Ministerstvo snížilo počet akceleračních zón pro obnovitelné zdroje

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) snížilo počet oblastí vymezených pro zrychlenou výstavbu větrných nebo solárních elektráren na 61. Původně bylo přitom vymezeno 110 takzvaných akceleračních zón. Spolu s tím úřad stanovil ještě několik podmínek pro výstavbu – například zpracování detailních studií, použití nejúčinnějších a ověřených technologií, minimalizaci záborů zemědělské půdy či ochranu živočišných druhů. Dle resortu omezení zón výrazně snížilo jejich negativní dopady.
10. 7. 2026Aktualizováno10. 7. 2026

Česko poslalo na zbraně pro Ukrajinu zhruba 140 milionů, řekl Okamura

Podle předsedy SPD Tomia Okamury poslalo Česko do iniciativy Seznam prioritních požadavků Ukrajiny (PURL) 140 milionů korun. Jde podle něj o nevratný krok. Oznámil to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), které nahradilo původně plánované jednání koaliční rady, svolané na popud SPD, která s českou účastí v programu PURL zásadně nesouhlasí. Pomocí tohoto programu evropské země a Kanada financují americké vojenské vybavení určené pro napadenou zemi.
10. 7. 2026Aktualizováno10. 7. 2026

Ženy v EU kvůli odkladu pravidel pro transparentnost odměňování přicházejí o miliardy eur

Ženy v celé Evropské unii přicházejí každoročně o miliardy eur kvůli prodlevám při zavádění nových pravidel pro transparentnost odměňování, vyplývá z výzkumu Evropského odborového institutu.
10. 7. 2026

VideoKrásně se to četlo, ale vláda svůj program v oblasti obrany neplní, míní Flek

Podle předsedy sněmovního obranného výboru Josefa Fleka (STAN) nynější vláda svůj program v oblasti obrany nenaplňuje. Míní, že část programového prohlášení kabinetu Andreje Babiše (ANO) pro tento segment se krásně četla, ale nakonec „vzniká velký chaos“. „Když jsme přišli s rozpočtem na rok 2026, tak vláda seškrtala z výdajů na obranu 21 miliard,“ prohlásil Flek v pořadu Interview ČT24. „Pak najednou přišlo od vlády, že tam ty peníze vrátí, pak zase, že nevrátí (…) a ministr Jaromír Zůna (za SPD) několikrát na výboru deklaroval, že na příští rok budou tyto peníze vráceny,“ tvrdí Flek. Kladně hodnotí nábor nových vojáků. Podle Zůny je celoroční plán splněn na 111 procent. „To je jedna z věcí, které můžeme vládě částečně přiznat, že pokračují v tom, co my nastavili,“ komentuje Flek a dodává, že bude jenom rád, když to bude pokračovat dál. Pořad moderoval Daniel Takáč.
10. 7. 2026

Volkswagen ohlásil omezení výroby, k propouštění se nevyjádřil

Německý automobilový koncern Volkswagen po čtvrtečním zasedání dozorčí rady ohlásil drastické omezení výroby. K možnému propouštění se ale nevyjádřil. Modelová řada by měla být postupně zredukována až o padesát procent a počet možných variant výbavy by měl klesnout až o tři čtvrtiny, uvedla společnost v tiskové zprávě. „Díky našemu plánu do budoucna vstupujeme vlastními silami do další fáze transformace,“ sdělil šéf Volkswagenu Oliver Blume.
9. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.