ČEZ může na investici v Albánii prodělat deset miliard

Praha - Elektrárenská skupina ČEZ může v příštích třech letech na investici v Albánii podle Lidových novin prodělat až 10 miliard korun. ČEZ v roce 2009 koupil většinu v tamní rozvodné síti, loni ale úřady zdvojnásobily tarify, které ČEZ platí státu. To znamená ztrátu zhruba 3,6 miliardy. O dalších 6,5 miliardy může firma přijít kvůli nedobytným pohledávkám a ztrátám v síti.

V roce 2009 získal ČEZ 76 procent v distribuční společnosti CEZ Shpërndarje za 102 milionů eur (zhruba 2,8 miliardy korun). Na konci loňského roku regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční společnost platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Distributor však zároveň nedostal možnost zdražit proud koncovým zákazníkům.

Současně je k této ztrátě dále nutné přičíst 6,5 miliardy korun, které může ČEZ prodělat kvůli neochotě albánské strany zohlednit v cenách elektřiny nedobytné pohledávky a ztráty v síti. Kvůli pohledávkám se již ČEZ obrátil i na Světovou banku, která mu na počátku investice poskytla garance. Pokud by ČEZ záruku uplatnil, získal by nazpět 60 milionů eur (1,5 miliardy korun). Zbytkovou hodnotu investice a ušlé zisky by pak vymáhal po Albánii.

Elektroměr
Zdroj: ČT24

ČEZ je připraven se bránit

ČEZ se nehodlá se vznikající ztrátou smířit a je připravený se kvůli rozhodnutí albánských úřadů soudit. „V soudním sporu vyčíslujeme náhradu škod, které by nám mohly potenciálně v budoucích letech vzniknout, pokud by nedošlo k nápravě situace v oblasti regulace cen elektřiny,“ vysvětlila mluvčí ČEZu Eva Nováková. Zároveň podnik dává najevo, že chce situaci řešit přednostně po dobrém.

O ohrožené investici společnosti ČEZ jednal v dubnu s albánským předsedou vlády Sali Berishou i český premiér Petr Nečas. Berisha tehdy údajně přislíbil řešení situace a napravení nepříznivých podmínek pro podnikání v tamní energetice.

Vydáno pod