Česko chce šetřit elektřinou, některé typy žárovek si Češi od září nekoupí

Praha - Matné žárovky nebo žárovky s příkonem větším než 100 wattů se od září stanou na českém trhu minulostí. Česká republika tak stejně jako ostatní země Evropské unie zahajuje postupný přechod k úsporným žárovkám, jejichž používání má přibrzdit rychlý nárůst spotřeby elektrické energie. Členské státy EU k tomuto postupu zavazuje nařízení, které Evropská komise vydala letos v březnu.

Od 1. září se nebudou smět na trh matné a extrémně silné žárovky uvádět, nicméně z regálů obchodů zřejmě zcela zmizí o něco později. Obchodníci totiž budou smět ještě doprodat zásoby žárovek, které nakoupili dříve.

Další kroky k úsporám

Další změnu mohou spotřebitelé očekávat v roce 2010, kdy bude omezen příkon žárovek na maximálně 75 wattů. Do roku 2012 se pak budou z trhu postupně stahovat žárovky až do příkonu 15 wattů. Po roce 2012 tedy bude možné prodávat jen úsporné žárovky. Rokem 2016 skončí prodej halogenových žárovek.

Nahrazování klasických starých žárovek na trhu jejich novými, ekologičtějšími alternativami ročně ušetří v celé Evropské unii kolem 11 miliard eur (zhruba 293,8 miliardy korun). Množství energie, jež by se mělo v celé EU ušetřit, prý odpovídá spotřebě elektřiny Belgie. Do ovzduší se pak díky úpravě ročně vypustí o zhruba 32 milionů tun oxidu uhličitého méně než nyní.