Změny ve vládě Babiš nevylučuje, o budoucnosti ministrů se chystá mluvit se Zemanem

Nahrávám video
Události ČT: O možné výměně ministrů ve vládě může rozhodnout už příští týden
Zdroj: ČT24

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce případné změny ve vládě probrat s prezidentem Milošem Zemanem, na termín schůzky ale zatím čeká. Uvedl to v nedělním pořadu Partie televize Prima. Na posledním jednání na Pražském hradě toto pondělí prý spolu budoucnost ministrů neřešili. Změny ve vládě Babiš nevylučuje, zopakoval však, že záležitost by nejdříve probral s hlavou státu a příslušným ministrem. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se schůzka uskuteční pravděpodobně nejpozději ve středu.

„Nemluvili jsme o tom, i když o tom byly spekulace,“ řekl Babiš k pondělní schůzce s prezidentem na Hradě, kterou ohlásil několik minut před jejím začátkem. Dodal, že se k Zemanovi znovu chystá. „Čekám na termín, chci to (případné změny ve vládě) s ním probrat,“ dodal předseda vlády.

Konkrétní jména ministrů nechtěl premiér komentovat. Nejčastěji se spekuluje, že by mohli skončit ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) či ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Babiš změny ve vládě poprvé připustil na začátku roku. 

Premiér dodal, že pokud se na nějakém dalším postupu domluví s prezidentem, bude o něm informovat veřejnost. Na dotaz, zda už má rozmyšlenou náhradu za ministry, kteří by měli případně skončit, uvedl, že „pokud jdu s nějakým návrhem, tak musím mít“. Hradní mluvčí Ovčáček dodává, že je „plně v rukou pana premiéra, s čím za panem prezidentem přijde“.

Negativní reakce kvůli přístupu k tchajwanskému zástupci na setkání investorů

Nováková aktuálně čelí kritice a výzvám k odstoupení kvůli nedávnému incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu. Podle premiéra je v tom Nováková ale v podstatě nevinně. „Pokud se rozhodnu změnit ministry, budu mít podstatně důležitější důvody,“ poznamenal Babiš.

Připustil ale, že se Nováková dopustila některých nepovedených výroků. Rozruch vyvolala například i její slova o cenách mobilních dat.

Tento týden nicméně vyzvala Babiše k okamžitému odvolání Novákové polovina senátorů. V otevřeném dopisu senátoři uvedli, že Nováková poškodila vztahy s Tchaj-wanem a už poněkolikáté nezvládla své povinnosti. 

„Nevhodným krokem poškodila důležité kulturní a ekonomické vztahy s Tchaj-wanem, a to i přesto, že je zodpovědná za budování ekonomických vztahů. Nedbala na významnou obchodní bilanci, pracovní příležitosti, které tchajwanské firmy Čechům zprostředkovávají, a kulturní spolupráci, kterou s Tchaj-wanem Česká republika má. Nemluvě o nezvládnutí základního diplomatického jednání,“ uvedli senátoři na adresu Novákové.

„Je to na panu premiérovi, jak se rozhodne,“ uvedla sama ministryně. O své další budoucnosti nic neví.

Ťok čelí kritice kvůli mýtu nebo D1

Babiš neodpověděl na dotaz, zda je s Ťokem domluvený na jeho výměně. Odmítl však, že by případný odklad jeho konce na dopravě byl způsobený policejním vyšetřováním kolem mýtného systému. „Mýto nemá nic společného s tím, jestli (Ťok) zůstane, nebo nezůstane,“ uvedl Babiš. 

Ministr dopravy čelí už delší dobu kritice komunistů, kteří Babišovu vládu tolerují ve sněmovně. V únoru řekl předseda KSČM Vojtěch Filip serveru Neovlivní.cz, že s Babišem probíral personální změny kabinetu. Na otázku, zda na schůzce s premiérem, kde řešili i odchod Ťoka, padl termín 15. března, Filip odpověděl: „Ano, o tomto, respektive podobném termínu se premiér zmiňoval.“

Premiér to ovšem v reakci popřel. Filip má podle předsedy vlády právo na vyjádření názoru. „Ale není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude,“ zdůrazňoval Babiš. 

Předseda ČSSD Jan Hamáček pak podle Babiše změny v řadách ministrů za sociální demokracii dělat nechce. „Stále platí moje stanovisko, že jsem s prací ministrů za ČSSD spokojen a nechystám žádné změny, “ potvrdil Hamáček.

Ani ministrům za ČSSD se ale nevyhýbají výtky. Komunistům se například nelíbí postoj ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři.

Opoziční ODS pak vidí negativně ministryni práce a sociálních věcí. „Vidím ministry nebezpečné pro českou ekonomiku, jako je třeba paní ministryně Maláčová, která je schopná slíbit cokoli, aniž by věděla, kde na to Česká republika vezme peníze,“ uvedl místopředseda strany Martin Kupka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obětí komunistických procesů se stal i americký novinář. Byl cennou trofejí

Píka, Horáková, Slánský – oběti vykonstruovaných politických procesů z 50. let. Češi, politici, odbojáři. Před zmanipulovaný soud se tehdy v Praze dostal ale i americký občan – novinář William Nathan Oatis. Snažil se zjistit pravdu o nepohodlných politicích i duchovních, kteří začali záhadně „mizet“ a objevovali se pak právě ve vykonstruovaných procesech. Soud s Oatisem a jeho spolupracovníky se v pátek rozhodli rekonstruovat studenti v rámci festivalu Mene Tekel.
před 3 hhodinami

VideoPovinně odchytnout a vykastrovat toulavé kočky plánuje norma

Povinnost odchytávat a následně kastrovat toulavé kočky má obcím uložit nová norma. Ta má zároveň zpřísnit tresty za týrání zvířat, po případu utrápené kočky to chystají koaliční poslanci. Některá města a obce odchyt těchto zvířat a jejich sterilizace doposud prováděly dobrovolně, ale podle ministerstva zemědělství by měly být od začátku příštího roku pro radnice povinné. Oficiální počty toulavých koček v Česku neexistují, odhady hovoří o třiceti až šedesáti tisících. Plán, na který stát samosprávám zatím neplánuje finančně přispívat, se obcím nelíbí. Kromě samotných veterinárních zákroků budou obce platit i odchyty, které mají svá jasná pravidla, náklady se odhadují na stovky milionů korun.
před 12 hhodinami

Pacienti volají po volnější regulaci léčebného konopí

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém nechce, aby lidé chodili za užívání konopí do vězení. Označil jeho dekriminalizaci na semináři v Poslanecké sněmovně za svou absolutní prioritu. Od loňského dubna sice platí aspoň pro jeho léčebnou variantu volnější pravidla, předepisovat ho mohou i praktici, kteří o to požádají, přesto však některé pacientské organizace i zástupci lékařů požadují míň administrativy a jednodušší pravidla. Případné změny by měly vést k tomu, aby víc lidí mohlo legálně užívat léčebné konopí.
před 12 hhodinami

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Povinné zavedení nových vzdělávacích plánů se odloží o rok, řekl Plaga

Povinné zavedení nových rámcových vzdělávacích programů (RVP) pro základní a mateřské školy se odloží o rok, měly by platit od roku 2027 a 2028, řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO). Odůvodnil to mimo jiné chybějící podporou pro školy. Chce docílit toho, aby byly pro všechny ve školách pochopitelné. Program schválil bývalý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) koncem roku 2024.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Chystáme odpověď Komisi ohledně Babišova střetu zájmů, řekla ministryně

Česká ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová potvrdila, že její úřad dostal dopis Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Úřad nyní pracuje na odpovědi, ministryně však nechtěla předjímat, co v ní bude napsané. Podle jejího osobního názoru ale premiér Babiš splnil vše, co bylo potřeba. Podle Babiše samotného se věcí v Evropské unii zabývají v reakci na oznámení z Česka.
před 14 hhodinami

Vnitro stahuje dovolání ve sporu s SPD

Ministerstvo vnitra stahuje dovolání ve sporu s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) kvůli zařazení do zprávy o extremismu za druhé pololetí roku 2020. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) bylo dovolání podáno bez jeho pověření a za jeho zády. Bývalý šéf resortu Vít Rakušan (STAN) by naopak dovolání považoval za přirozený krok.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...