Novelu zákona o vojácích z povolání, která počítá mimo jiné s navýšením náborového příspěvku a benefitů pro vojáky, vláda schválila. Na prvním zasedání v novém roce také podpořila poslanecký návrh zákona, který má přispět k rychlejší stavbě paroplynových elektráren. Dále schválila, že bezplatně převede 17 obcím postiženým povodněmi státní pozemky.
Vláda schválila navýšení náborového příspěvku vojákům
Novelu zákona o vojácích z povolání, která počítá s navýšením náborového příspěvku a benefitů pro vojáky, se snížením nároků na trestní bezúhonnost pro vstup do armády či s povinností pro vojáky hlásit pobyt v zahraničí mimo státy Evropské unie a Severoatlantické aliance vláda schválila.
V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo obrany. Cílem úpravy je podle úřadu podpořit nábor, udržet v armádě stávající personál a zabezpečit plnění služebních úkolů.
Ministerstvo navrhuje zrychlené projednání návrhu zákona ve sněmovně, schválit by ho chtělo již v prvním čtení, tedy v takzvané devadesátce. Požadavek úřad odůvodňuje zejména časovou naléhavostí, se kterou se musí řešit personální situace v armádě. Účinnost zákona navrhuje od července letošního roku.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka opakovaně upozorňují, že se armáda potýká s nedostatkem lidí. K začátku roku 2024 bylo v celém resortu obrany 27 826 vojáků z povolání a 4266 členů aktivních záloh. Podle strategických plánů by do roku 2030 chtěla mít armáda 30 tisíc vojáků z povolání a 10 tisíc příslušníků aktivní zálohy.
Vojákům se navýší i benefity
Vedle náborového příspěvku, který by měl být nově vyplácen jednorázově, by se měly podle novely navýšit také benefity pro již sloužící vojáky, například stabilizační příspěvek, příspěvek na bydlení a příplatek za službu v zahraničí.
Základní výše stabilizačního příspěvku zůstane 7 tisíc korun měsíčně, nově by ale mohl být navýšen až desetinásobně v závislosti na speciální odbornosti nebo vykonávané činnosti. Opatření má cílit například na praktické a zubní lékaře. Jednorázově by pak mohl voják dostat stabilizační příspěvek ve výši až šestinásobku jeho služebního tarifu, pokud bude působit v lokalitě, kde má ministerstvo dlouhodobě problémy obsazovat služební místa. Podle důvodové zprávy se jedná například o Žatec, Jince či Strakonice. V obci ale bude muset působit čtyři roky.
Návrh také upravuje požadavek na trestní bezúhonnost zájemce o vstup do armády. „Návrh se vrací u drtivé většiny odsouzení k obecnému principu uznání bezúhonnosti na základě zahlazení,“ uvádí v důvodové zprávě ministerstvo. Zachovává se však požadavek nepřípustnosti povolání pachatelů zvlášť závažných zločinů a těch, kterým soud uloží trest ztráty vojenské hodnosti.
Ministerstvo vnitra analyzuje v souvislosti s plánovaným navýšením náborového příspěvku a benefitů pro vojáky situaci u hasičů a policistů a navrhne změny k případnému narovnání rozdílů.
Fiala: Dvě procenta na obranu jsou minimum
Premiér také reagoval na vyjádření nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chce, aby členské země Severoatlantické aliance (NATO) prudce zvýšily své výdaje na obranu a dávaly na ni pět procent HDP.
„Dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu bude minimální hranice,“ řekl. Realistické je podle něj bavit se o třech procentech v horizontu několika let. „Budeme se muset bavit i o tom, zda dávat víc. Jsou země, které už teď dávají čtyři procenta. A pojďme hledat tu správnou hranici,“ doplnil. Česko se podle něj debatě nebrání.
Analytici se shodují, že zvýšení výdajů na obranu ze dvou na pět procent hrubého domácího produktu by znamenalo nutnost najít v dnešních cenách zhruba 250 miliard korun ročně. Problémem by podle nich bylo také to, jak takové peníze utratit. Mohlo by to ale nastartovat ekonomiku.
„Ta částka odpovídá přibližně jedenácti procentům celkových výdajů státního rozpočtu a je téměř stejná, jako celý rozpočet ministerstva školství,“ přibližuje analytik Cyrrusu Vít Hradil. Podotkl, že z důvodu opakování tohoto výdaje každý rok by nebylo udržitelné jej financovat na dluh a peníze by stát musel ušetřit jinde nebo vybrat na vyšších daních.
Ke splnění požadavků zvýšení výdajů se podle analytika Deloitte Davida Marka nabízí tři možnosti. Za jednu označil zdvojnásobení schodku státního rozpočtu, za druhou najít v rozpočtu na výdajové straně úspory a za třetí zvýšení daní. „Možností je samozřejmě libovolná kombinace uvedených možností. Každá z nich přitom znamená dodatečnou zátěž pro ekonomiku, i když v jiné formě,“ dodal.
Rychlejší výstavba elektráren
Vláda podpořila poslanecký návrh novely energetického zákona, který má přispět k rychlejší výstavbě paroplynových elektráren. Ty by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném útlumu uhlí. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) návrh zkrátí povolovací procesy až o pět let, což přinese v budoucnosti dostatek elektřiny za přijatelné ceny. Česko se podle premiéra díky tomu vyhne závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí.
Návrh ve sněmovně předložil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) ve spolupráci s dalšími koaličními poslanci. Zákon podle něj má zajistit dostatek zdrojů elektřiny, jejichž výkon lze snadno regulovat a které mohou vyrovnávat výkyvy v produkci obnovitelných zdrojů energie. Vlček a Fiala zároveň zopakovali, že do budoucna předpokládají, že bude česká výroba elektřiny stát na jaderných a obnovitelných zdrojích.
Ministr zdůraznil, že bez nových plynových elektráren se Česko vzhledem k očekávanému útlumu výroby elektřiny z uhlí neobejde. „Pokud máme být úspěšnou prosperující zemí, potřebujeme zajistit dostatek energie, která bude za přijatelné ceny,“ doplnil Fiala.
Další pomoc obcím postiženým povodněmi
Vláda bezplatně převede 17 obcím v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, které zasáhly zářijové povodně, státní pozemky. Pozemky poslouží k výstavbě nového bydlení pro lidi, jejichž domy v záplavových oblastech voda zničila. Převod se týká zhruba 42 hektarů pozemků.
Převod pozemků má podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zajistit, že lidé, kteří kvůli povodním přišli o bydlení, nebudou odcházet z postižených oblastí. Ministr upozornil na to, že by bez podpory mohly území Jesenicka opustit dva až čtyři tisíce lidí, což by region vážně poškodilo. Poskytnutí pozemků by mělo umožnit lidem, aby zůstali přímo ve své obci, ale už nežili v území, kde v budoucnu nelze vyloučit opakování záplav.
Jurečka: eDoklady lze použít i na poště či u voleb
Občanským průkazem v mobilu je možné se od letoška prokázat na poštách, v bankách, u notářů či exekutorů, ve školách i zdravotních pojišťovnách a na českých ambasádách. Lidé eDoklady mohou předložit i u voleb. Za první rok si aplikaci stáhlo zhruba 577 400 lidí.
Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který má po odchodu Pirátů z vlády na starosti digitalizaci. Premiér Fiala řekl, že to, že se Pirátům nepovedlo digitální stavební řízení, neznamená, že by se proces nedařil. Digitalizace pokročila a každý měsíc přibývá nových funkcí, uvedl předseda vlády.
Aplikace eDoklady začala fungovat loni. V první vlně po 20. lednu 2024 bylo možné se prokazovat na ministerstvech. Od července přibyly podle vlády úřady práce, finanční úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, policie a soudy. Ve třetí vlně od letošního ledna je možné elektronickou občanku používat na poště, v bankách, školách, zdravotních pojišťovnách, u notářů, exekutorů, na zastupitelských úřadech a také u voleb.
Rozšíření možností pro udělení medaile Za zásluhy
Navrhované rozšíření možností pro udělení medaile Za zásluhy podpořila vláda. K novele místopředsedy sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) kabinet pošle zákonodárcům souhlasné stanovisko bez připomínek. Předloha také ruší dělení medaile Za zásluhy na tři stupně.
Prezident republiky by podle novely mohl oceňovat medailí Za zásluhy lidi i za činnost, která se týká životního prostředí, mezinárodních vztahů, sociálních záležitostí, zdravotnictví, charity a dobrovolnictví.
„Demonstrativní výčet oblastí se navrhuje rozšířit o oblasti dosud neuvedené a zároveň velmi významné pro stát a společnost,“ zdůvodnil Bartošek, který vede v dolní komoře podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.
V současnosti je možné medailí Za zásluhy ocenit lidi, kteří se podle zákona zasloužili „o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů“.
Pirátská novela o rozšíření pravomocí NKÚ
Neutrální stanovisko zaujala vláda k novele o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kterou předložila čtveřice poslanců opozičních Pirátů. Tvůrci novely chtějí kontrolní pravomoci úřadu rozšířit hlavně na hospodaření České televize a Českého rozhlasu.
Většina ministerstev se k návrhu dříve koaličních Pirátů postavila neutrálně. Poukazovala na to, že ústavní novela je jen zúženým výběrem připravované vládní úpravy a na rozdíl od ní ji nedoprovázejí nutné změny zákona o NKÚ. Předlohu podpořili jen ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) a ministerstvo pro místní rozvoj. Naopak ministerstva financí, zemědělství a práce a sociálních věcí ji odmítla.
Ministerstva financí a pro místní rozvoj budou muset do konce června provést revizi národních dotačních programů a prověřit efektivitu poskytovaných dotací.