Pošty a banky začaly přijímat eDoklady. Půjde s nimi i volit

3 minuty
Události: Prokazování totožnosti eDoklady
Zdroj: ČT24

Aplikaci eDoklady, která v mobilním telefonu nahrazuje občanský průkaz, je od středy možné používat na poštách, v bankách, zdravotních pojišťovnách nebo u voleb. Musí je také akceptovat všechny obce. Vedle občanského průkazu by mělo být během letošního roku možné nahrát do aplikace i řidičský průkaz, potvrzení o studiu nebo kartičku pojišťovny, vyplývá z informací Digitální a informační agentury.

eDoklady fungují od konce ledna minulého roku. Loni si aplikaci stáhlo zhruba 570 tisíc lidí. Aplikace usnadňuje identifikaci osob bez nutnosti mít u sebe plastovou verzi dokladu. Současně platí, že plastová verze občanského průkazu zůstává nadále platná a lidé se jí budou moci prokazovat jako dosud, eDoklady představují pouze možnou alternativu.

„Jsem rád, že lidé si na eDoklady zvykli a aktivně je používají. Podstatné rozšíření míst, které eDoklady budou přijímat, usnadní lidem život a pomůže k tomu, aby se eDoklady staly naprostou samozřejmostí. Plastové občanské průkazy samozřejmě zůstávají i nadále v platnosti,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Od loňského ledna aplikaci přijímají ústřední orgány státní správy, například ministerstva, od dubna pak i policie v terénu, v červenci se přidaly například úřady práce nebo finanční a krajské úřady, dále soudy, Česká správa sociálního zabezpečení nebo obce s rozšířenou působností.

V některých regionech je dle obcí a hotelů zájem minimální

Na přijímání elektronických dokladů se připravují obce i hotely v regionech, například v Moravskoslezském kraji, kde je ale zájem o tuto službu hlavně mezi turisty zatím malý. Některé hotely proto zatím nepořizovaly žádnou techniku a vyčkávají. Podobná situace je také v Karlovarském kraji a minimální zájem o prokazování totožnosti skrze elektronické doklady je i v Plzeňském kraji nebo na Vysočině.

„Zájem u lidí moc není. Moc se nesetkáváme s tím, že by se lidé prokazovali elektronickou občankou, klasicky vždycky vytáhnou plastovou kartičku. Ale máme poskytovatele IT služeb, který nám to zprovoznil, takže nachystaní na to jsme,“ řekl jihlavský notář Ludvík Vinopal.

Podle předsedy karlovarské sekce Asociace hotelů a restaurací Jana Kroniky si hotely na podzim mezi hosty zjišťovaly, jestli plánují přechod na eDoklady. „Zájem byl malý, 95 procent klientů nám odpovědělo, že s tím vůbec nepočítají. Hlavně se obávají o ztrátu nebo zneužití svých osobních dat,“ sdělil Kronika.

Připravují se i obce a města ve Středočeském kraji. Kutná Hora podle starosty Lukáše Seiferta (ODS) přijímá doklady v mobilu už nyní a pro úředníky to nepředstavuje žádný problém. „Ono je to opravdu jednoduché. Protiaplikaci můžete mít na obyčejném mobilním telefonu za tři tisíce korun, takže nevím, kde je problém,“ podotkl Seifert.

V městské části Brno-sever si pak přijímání eDokladů vyzkouší už u doplňovacích voleb do Senátu, které se konají v polovině ledna. Členové komisí jsou na změnu připravení, sdělil tajemník úřadu Michal Lipovský. „Pro radnici to znamenalo každou z pětačtyřiceti okrskových volebních komisí vybavit mobilním telefonem s nainstalovanou aplikací, prostřednictvím které komise zkontroluje totožnost,“ popsala redaktorka ČT24 Barbora Randýsková.

2 minuty
Zprávy ve 12: Rozšířené využívání aplikace eDoklady
Zdroj: ČT24

Právě městská část Brno-střed zavedla přijímání eDokladů jako jedna z prvních. „My jsme chtěli vyhovět co nejširší části klientů a veřejnosti,“ vysvětlil důvod mluvčí úřadu městské části Michal Šťastný. Možnost podle něho zpočátku využívali spíše nadšenci. „Zpravidla se jednalo o mladší lidi, kteří jsou fanoušci technologií,“ dodal s tím, že prokazování totožnosti skrze elektronické doklady využívá s postupem času stále více osob.

Aplikace funguje i bez připojení k internetu

Aplikaci si mohou lidé stáhnout z App Store a Google Play zdarma. Potřebují jen smartphone a Identitu občana, která je nezbytná pro přihlášení. Aplikace pak funguje on-line i off-line. Připojení k internetu je třeba jen k prvotnímu nahrání dokladů, prokazování už ale probíhá off-line.

Aplikaci provozuje Digitální a informační agentura, stačí si tedy před stažením zkontrolovat tento údaj, který je napsaný hned pod jejím názvem v obchodech App Store i Google Play.

7 minut
Studio ČT24: Mluvčí Úřadu městské části Brno-střed Michal Šťastný o aplikaci eDoklady
Zdroj: ČT24

Pokud občanskému průkazu skončí platnost, doklad automaticky zmizí i z eDokladů. Devadesát dní před koncem platnosti fyzické občanky se v aplikaci začne zobrazovat upozornění, za kolik dní platnost končí.

Elektronická varianta občanského průkazu má lepší zabezpečení a při ztrátě telefonu ji lze na dálku deaktivovat přes Portál občana. Kromě ochrany samotného telefonu je aplikace chráněna biometrií a kdykoli ji lze jednoduše deaktivovat přes Portál občana a znovu aktivovat na novém telefonu.

Digitálně lidé vyřídí i další agendu

V roce 2025 bude plně digitalizovaná také Česká správa sociálního zabezpečení a 95 procent agend ministerstva práce a sociálních věcí. V únoru půjde do ostrého provozu portál ministerstva vnitra se 114 službami a portál dopravy se rozšíří tak, že bude poskytovat devadesát procent nutných úkonů v dopravě elektronicky, uvedli členové vlády na tiskové konferenci na konci loňského listopadu.

Ve zdravotnictví je pro rok 2025 plánované spuštění portálu pacienta/lékaře a v závěru roku i kmenových registrů pacientů. Novinkou má být i elektronická evidence započitatelných doplatků.

V letošním roce by měla jít vyřešit elektronickou cestou většina úředních agend. Přesto na konci minulého roku vláda úplnou digitalizaci odložila o dva roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před půlstoletím napsal Havel Husákovi, přečtení dopisu končilo vyhazovem

Od poslání dopisu, který pozdější první český prezident Václav Havel adresoval tajemníkovi ústředního výboru Komunistické strany Československa Gustávu Husákovi, uplynulo padesát let. Havel v listu popsal situaci, v níž se dle něj nacházela společnost v době normalizace – hovořil o ponížení, strachu či pokrytectví. Kopie dokumentu se následně dostala do rukou i zaměstnancům Pedagogické fakulty Karlovy univerzity. Za přečtení dopisu dostalo vyhazov pět lidí.
před 29 mminutami

Stáhnout se ze zámoří, nebo tam naopak jít? Firmy zvažují, jak na americká cla

Dopady amerických cel stále analyzují i české firmy. Některé zvažují stažení ze zámořského trhu, jiné naopak přesun části výroby do Spojených států. Podniky i analytici se shodují, že nejistota okolo celní politiky USA může v dalších měsících způsobit tuzemskému průmyslu velké ztráty.
před 6 hhodinami

Pro výstavbu nových domů budou platit přísnější podmínky

Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
před 9 hhodinami

Chtějí novinářům nasadit náhubek, tepe Michálek návrh podpořený výborem sněmovny

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v pondělním Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou opět kritizoval návrh podpořený před pár dny sněmovním ústavně-právním výborem – i když úprava i po zákazu zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí počítá s vyjmutím jmen politiků a dalších veřejně známých osob z tohoto pravidla. Podle Michálka jde o snahu novinářům nasadit náhubek a omezit právo veřejnosti znát informace ze závažných kauz. Pirátský poslanec se obává, že se tyto kauzy budou v budoucnu zametat pod koberec. Předkladatel návrhu Radek Vondráček (ANO) interpretaci, že jde o nový náhubkový zákon, už dříve odmítl.
před 9 hhodinami

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 12 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 18 hhodinami
Načítání...