Žádost o dávky nebo řidičský průkaz on-line. Vláda představila plán digitalizace

Události: Vládní plány digitalizace (zdroj: ČT24)

Mezi plány vlády v oblasti digitalizace v příštím roce zmínil premiér Petr Fiala (ODS) například chystanou evidenci doplatků na léky či portál pacienta a lékaře pro snadnější komunikaci. Změny se ale budou týkat také agend ministerstva dopravy, práce či vnitra. V roce 2025 má být plně digitalizovaná Česká správa sociálního zabezpečení. Portál dopravy má poskytovat devadesát procent nutných úkonů elektronicky.

Česku se ve srovnání s Německem v digitalizaci daří lépe, zmínil premiér na úvod tiskové konference na okraj zasedání vlády. Jako příklad uvedl, že dnes je již možné vyřídit on-line třeba žádost o důchod, příspěvek na dítě či na bydlení nebo podání daňového přiznání.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) budou letošní a příští rok obdobím, kdy občané i firmy dopady digitalizace budou moct začít využívat skutečně naplno. „Do konce roku 2025 bude devadesát pět procent veškeré agendy resortu digitální, a kdo nebude chtít, tak na úřady skutečně chodit nebude muset,“ prohlásil.

Co se týče ministerstva vnitra, jeho šéf Vít Rakušan (STAN) představil elektronický portál, který má digitalizovat 114 služeb, které resort nabízí. Spustit ho chce již od února. Umožní například možnost nahlásit ztrátu dokladu, hlášení narození dítěte či nahlášení změny doručovací adresy.

Vládní brífink k budoucnosti digitalizace (zdroj: ČT24)

Novinkou má být projekt eMatriky, který spojí všechny roztříštěné matriky po celé republice. Občané tak budou moct skrze jednotný portál zažádat například o vydání rodného nebo úmrtního listu.

On-line voličský průkaz, eDoklady či registr zbraní

Mezi dalšími kroky, které resort chystá během příštího roku, zmínil například kompletní digitalizaci správy voleb. Ta má umožnit například zažádat z domova o voličský průkaz s tím, že bude možné vybrat i volební okrsek, ve kterém bude člověk chtít své právo uplatnit.

Od příštího roku bude také možné jít k volbám s eDokladem v mobilu místo občanského průkazu a do eDokladů v polovině příštího roku přibude například i řidičský průkaz. Od ledna pak občané budou moct elektronickými doklady prokázat svou totožnost na pobočkách pošt nebo bank. Třeba k vyzvednutí dopisu tak postačí jen mobil s digitální občankou.

Vzniknout by měl také nový centrální registr zbraní, který bude podle plánu propojen se zdravotními agendami. Díky opatření, které vzniklo z části v reakci na prosincovou střelbu na filozofické fakultě, by se již nemělo stát, že lékař nebude mít informaci o tom, že je daná osoba držitelem zbrojního oprávnění, a povede také k lepší evidenci nákupů ze strany prodejců zbraní.

Digitalizace probíhá také v oblasti cizinecké agendy. To má ulehčit otevření českého pracovního trhu zahraničním zaměstnancům, kteří si budou moct vyřídit veškeré náležitosti elektronicky.

Notifikace o konci platnosti STK či dálniční známky

Portál dopravy se podle šéfa příslušného resortu Martina Kupky (ODS) rozšíří o další desítky funkcí. Půjde například o možnost posílání notifikací o platnosti technické prohlídky vozidla (STK), řidičského průkazu, povinného ručení či dálniční známky nebo elektronický balíček pro profesionální šoféry, kteří nově budou mít jako součást řidičského průkazu i průkaz profesní způsobilosti.

Příští rok také přibude možnost doručení řidičského průkazu prostřednictvím kurýra či do výdejního boxu nebo elektronická úhrada správních poplatků. „Stále ale bude zachována možnost dojít si tyto věci vyřešit fyzicky na úřad,“ podotkl Kupka.

Ve zdravotnictví je pro rok 2025 plánováno spuštění portálu pacienta/lékaře a v závěru roku i kmenových registrů pacientů. Novinkou má být i elektronická evidence započitatelných doplatků.

On-line mateřská a ošetřovné

Ministerstvo práce pro příští rok chystá například zavedení on-line mateřské a ošetřovného, elektronickou změnu zaměstnání či žádost o podporu v nezaměstnanosti. Vše půjde vyřídit on-line prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Činnost zaměstnavatelů má zjednodušit zavedení jednotného měsíčního hlášení, které pak bude k dispozici všem dotčeným státním institucím.

Do února příštího roku měla být podle zákona o právu na digitální služby veškerá agenda státu digitální. Nejspíš se to nestihne, protože u některých služeb to podle představitelů vlády nedává z hlediska efektivity, četnosti využívání a finanční náročnosti smysl. Vláda proto zvažuje posun účinnosti zákona o dva roky, zatím jej ale nenavrhla.

Kritika opozice

Opozice některé vládní kroky kritizuje. Jsou podle ní nedostatečné a některé naopak zbytečné. Nesouhlasí také se záměrem kabinetu odložit účinnost takzvané digitální ústavy – tedy práva občanů komunikovat se státem on-line. Například Robert Králíček (ANO) kromě nedodržení zákona o právu na digitální služby vládě vytýká, že nepřinesla zásadní projekty, jako je třeba digitalizace stavebního řízení.

„Když se podíváme na digitální občanku, která není kompatibilní se systémy Evropské unie, takže je možné se s ní prokázat jen na území Česka, tak to je úplný propadák,“ hodnotí činy vlády zase poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

IT expert a technický ředitel společnosti OR-CZ Jan Kelča podotkl, že „stát se snaží dokončit některé zásadní digitalizační projekty ještě před podzimními volbami“. Měl by ale podle něj myslet na důkladné testování před uvedením do běžného provozu. „Aby se vyhnul fiasku typu stavebního řízení. I přes zvýšenou aktivitu se této vládě zřejmě nepodaří digitalizaci dokončit tak, jak si předsevzala,“ uvedl.

Problémem při digitalizaci jsou podle Adama Hanky z Creative Docku nedostatečné investice do infrastruktury a technologií, stejně jako nedostatečné schopnosti tuzemských politiků. „Česko má také málo kvalifikovaných odborníků v oblasti ICT ve státní správě, což je důsledkem nízkých platů, které jsou zhruba o čtyřicet procent nižší než v soukromém sektoru,“ dodal Hanka.