Zdravotnictví očekává kvůli koronaviru výpadek příjmů vyšší než 30 miliard korun

Výpadek příjmů poskytovatelů zdravotní péče kvůli omezením v důsledku epidemie koronaviru dosáhne letos podle ministerstva zdravotnictví 30,5 miliardy korun. Resort počítá s přímou kompenzací ve výši 27 miliard.

Výši výpadku uvádí zpráva k návrhu zákona o kompenzacích, který vložilo ministerstvo zdravotnictví do legislativní knihovny vlády s žádostí o projednání návrhu ve stavu legislativní nouze.

Spolu s plánovanou vyhláškou má zákon zajistit příjmy zdravotnických zařízení, která zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Nemocnice musely odkládat vyšetření a operace, lázně byly zavřeny úplně.

Rozdíl zhruba 3,5 miliardy korun mají podle návrhu nemocnice dohnat zvýšením činnosti do konce roku. „Zbytek bude zohledněn, pokud poskytovatelé využijí možnosti dohnat část ztracené produkce ve druhé polovině roku 2020 tím, že zvýší objem poskytovaných plánovaných a elektivních hrazených služeb,“ uvádí materiál. V nemocnicích je k tomu podle ministerstva třeba kompenzovat náklady spojené s péčí o pacienty s onemocněním covid-19. Náklady na to odhaduje resort na pět miliard.

Materiál uvádí, že některé segmenty zdravotní péče v době epidemie vůbec nefungovaly, například lázně. U nich premiér Andrej Babiš (ANO) uvažuje o změně daně z přidané hodnoty z 15 na deset procent, řekl dnes České televizi.

Akutní lůžková péče klesla podle ministerstva zdravotnictví na 30 až 50 procent produkce v porovnání se stejným obdobím minulého roku, naopak domácí paliativní péče přibylo.

„Ze současných odhadů očekáváme, že nenaplněná produkce bude za celý rok ve výši až zhruba 30,5 miliardy korun. Bude ale záležet i na vývoji v dalších měsících, dopady může ovlivnit například další vlna epidemie, proto s jistotou nelze v tuto chvíli konečný dopad odhadnout, modelace se budou průběžně přizpůsobovat aktuální situaci,“ uvádí předloha. Pravidla pro kompenzaci nákladů mají zajistit, že se poskytovatelé nedostanou do platební neschopnosti.

Ministerstvo nařídilo nemocnicím omezit péči, která není nezbytná, v polovině března. Odkládaly se tak například plánované operace. Do běžného provozu se nemocnice začaly postupně vracet po Velikonocích. Péči omezili také praktičtí lékaři a specialisté, pojišťovny jim kvůli epidemii zavedly nově úhradu za konzultaci s pacientem po telefonu nebo e-mailu.