Ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci, ale jen dočasně. Změnu schválila vláda

Vláda schválila dočasný zákon, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministra zdravotnictví při koronavirové epidemii. Legislativa s účinností omezenou do konce letošního roku by měla vyřešit platnost opatření i po konci nouzového stavu, který trvá do 17. května. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl, že sněmovna zákon projedná v řádném procesu se zkrácenými lhůtami, nikoli ve stavu legislativní nouze.

Video Události: Nové pravomoce pro Vojtěcha
video

Události: Nové pravomoce pro Vojtěcha

Zdroj: ČT24

Plán kabinetu pro rozvolňování i nadále počítá s tím, že omezení končí až 25. května, na tiskové konferenci po jednání vlády to potvrdil ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Podle Vojtěcha bude ministerstvo zdravotnictví v přechodném období mezi koncem stavu nouze a účinností dočasné legislativy regulovat činnosti skrze mimořádná opatření. 

Zákon posilující pravomoci ministerstva zdravotnictví při epidemii onemocnění covid-19 má podle navrhovaného textu platit v klíčových pasážích do konce roku. Jeho cílem je dočasně doplnit předpis o ochraně veřejného zdraví, který bude nadále obsahovat obecná ustanovení.

Opatření by mohl resort vydávat po předchozím souhlasu vlády a jen v nezbytném rozsahu na nezbytnou dobu, v odůvodnění musí vysvětlit aktuální epidemiologická rizika. V případě hrozby prodlení může resort opatření nařídit sám, ale pokud by je vláda do 48 hodin nepotvrdila, pozbyla by platnosti. 

Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle návrhu do konce roku kvůli likvidaci epidemie či při nebezpečí jejího opětovného vzniku mít možnost nařídit mimořádné opatření s celostátní působností, kterým přikáže určitou činnost či zakáže nebo omezí některé služby. Návrh zmiňuje oblasti veřejné dopravy, obchodu a výroby, obchodní centra, kadeřnictví a obdobné služby, koupaliště, hromadné akce či vysoké školy.

Resort by měl také dostat možnost přikazovat zdravotnickým zařízením, aby vyčlenila potřebné kapacity na boj s epidemií. V pravomoci ministerstva by měl být i možný zákaz či omezení návštěv v nemocnicích či zařízeních sociálních služeb a příkaz používat ochranné a dezinfekční prostředky. Předpis počítá s až třímilionovou pokutou při přestupcích proti ministerským opatřením. 

Kabinet zákon schválil poté, co neuspěl s novelou zákona o ochraně veřejného zdraví a byl hlasitě kritizován opozicí.

Opoziční strany se už ve středu podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky shodly na tom, že návrh dočasného zákona nechtějí projednat ve stavu legislativní nouze, ale v řádném procesu se zkrácenými lhůtami. Připustil to později Hamáček.

Piráti by ale podle šéfa jejich poslanců Jakuba Michálka projednání v legislativní nouzi umožnili, aby nevzniklo přechodné období mezi koncem nouzového stavu a začátkem účinnosti zákona. Stejně se vyjádřil také předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Vláda toto přání opozice splní, kabinet se dohodl, že zákon bude ve sněmovně projednán v řádném procesu se zkrácenými lhůtami. Nezačne tak platit do 17. května, kdy končí nouzový stav. Premiér i vicepremiér proto připustili, že by mohli požádat o prodloužení nouzového stavu do pětadvacátého.

„Buď se na vládě dohodneme, že je možné ta opatření ukončit už 17. května, nebo by to znamenalo, že vláda ještě požádá o prodloužení nouzového stavu,“ uvedl Hamáček.

Podle Vojtěcha by do 30. září měla být připravena komplexní revize legislativy v souvislosti s epidemií. Týkat se to má ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, krizového zákona i zákona o ochraně veřejného zdraví, řekl ministr. Kabinet ve čtvrtek uložil ministerstvu vnitra zpracovat návrh změn krizové legislativy, uvedl také Hamáček.