Zástupci zvolených uskupení do europarlamentu diskutovali o prioritách pro funkční období

Jan Farský, Nikola Bartůšek, Ondřej Kovařík, Jana Holomčík Leitnerová, Veronika Vrecionová, Kateřina Konečná a Ivan David v debatě o prioritách v europarlamentu (zdroj: ČT24)

Potřetí za sebou vyhrálo v Česku ve volbách do Evropského parlamentu hnutí ANO, druhá skončila vládní koalice SPOLU, na třetí příčku vystoupalo dosud neparlamentní hnutí Přísaha v koalici se stranou Motoristé. Do Bruselu zamíří vyslanci sedmi různých uskupení, kteří diskutovali v Událostech, komentářích nejen o výsledcích voleb, ale také o prioritách jejich uskupení nebo o tom, kdo byl měl být českým eurokomisařem.

Europoslanec za hnutí ANO Ondřej Kovařík si myslí, že výsledek voleb ukázal dvě věci. Jednak, že současné vládě bylo vystaveno vysvědčení, podle nějž si některé strany výrazně pohoršily oproti tomu, jaká byla očekávání. „A na druhou stranu je dobrá zpráva, že se obecně ukázalo, že voliči volili v mnohem větším počtu. A uvědomili si, že řada věcí, která se na evropské půdě diktuje, má přímý dopad na to, jakým způsobem občané a firmy fungují, a jak je dobré, abychom měli své silné zástupce, kteří jsou schopni hájit naše české zájmy i v Evropském parlamentu,“ řekl.

Vadilo mu například nálepkování v kampani. „Vysíláme své zástupce do Evropského parlamentu, aby tam hájili české zájmy, a na těch se musíme být schopni shodnout. A ne že tam jdeme dopředu s tím, že jedni jsou ti správní a ti ostatní jsou populisté, extremisté,“ podotkl. Pro hnutí ANO bude podle Kovaříka klíčové být součástí takové frakce, která nejlépe umožní prosadit jeho program. To je jednak úprava Green Dealu, řešení migračního paktu nebo otázka konkurenceschopnosti. Otázka výběru českého eurokomisaře je podle Kovaříka otázka na vládu.

Europoslankyně ODS Veronika Vrecionová uznala, že se uprostřed volebního období výsledek voleb druhého, třetího řádu na vládních stranách podepíše. „Nicméně koalice SPOLU skončila druhá a my z toho výsledku nikterak úplně nejásáme, ale nepovažujeme to za prohru, máme šest mandátů. Hnutí ANO vyhrálo, to se sluší pogratulovat. Nedělala bych z toho takové závěry, že je to nějaký veliký problém,“ podotkla. Zmínila například Francii, Německo nebo Belgii, kde vládní strany skončily s daleko horším výsledkem. Vládní koalice podle ní musí přesvědčit voliče, že odvedla kus práce, aby uspěla v tuzemských volbách.

Podle Vrecionové si každý klub v koalici rozhodne, v jaké frakci bude chtít být. ODS se podle ní nechystá do EPP (Evropské lidové strany) a bude chtít zůstat v ECR (Evropští konzervativci a reformisté). Také si myslí, že na migračním paktu je potřeba nadále pracovat. V případě eurokomisaře ODS ctí podle Vrecionové dohodu, že nominaci dodá hnutí STAN. Důležité podle ní je, jaké bude mít portfolio.

Debaty o novém českém eurokomisaři

„Šla jsem do toho s tím, že chceme dva mandáty v Evropském parlamentu. Já se na tu práci moc těším. Udělali jsme koalici Přísaha a Motoristé a jsem strašně ráda, že dost často nám lidé říkali, že takovou symbiózu ještě neviděli. A nám to zapadlo profesně, protože Filip Turek je odborník co se týká automobilového průmyslu a na Green Deal a já zase zastupuji roli v bezpečnosti a jsem ráda, že se nám podařilo vytvořit takovou symbiózu a rozumíme si. Jak v profesní, tak osobní rovině,“ zhodnotila výsledek voleb nově zvolená europoslankyně Nikola Bartůšek, která kandidovala jako nestraník za koalici Přísaha a Motoristé.

„A když se na to podíváme programově, tak ideově je nám nejblíž frakce ECR, do které bychom chtěli jít,“ dodala. Za zásadní považuje, aby došlo k napravení nešťastného migračního paktu, který je ve všech podobách pro Česko podle ní nevýhodný. V případě eurokomisaře by podle Bartůšek nebyla Danuše Nerudová jako kandidátka STAN na tento post vhodná i vzhledem vývoji v posledních měsících, podotkla.

Podle zvoleného europoslance Jana Farského (STAN) byla očekávání hnutí daleko větší. „Čekali jsme, že budeme mít dvouciferný výsledek,“ komentoval výsledek voleb. Starostům se prý podařilo nastartovat „velkou volební účast“, ta však podle Farského stála hnutí dvouciferný výsledek. „Přestože jsme jako jediná vládní strana v těchto volbách posílili, tak jsme doufali, že posílíme ještě víc,“ dodal.

Podle Farského se migrační pakt připravuje na bilaterální dohody s dalšími zeměmi, aby bylo možné migranty někam vracet. „Aby byla možná návratová politika – to probíhá. Je to solidární pakt v rámci Evropy,“ dodal. U kandidátů na pozici českého eurokomisaře uvedl, že jeho stranická kolegyně Nerudová je jednou z možných adeptek na tuto pozici.

„Je to volání levicově vlastenecké alternativy po tom, abychom se spojovali, aby už další hlasy nepropadly,“ komentovala výsledky voleb europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Odkázala na sněmovní volby v roce 2021, v nichž podle ní propadl milion hlasů. Kdyby se tak nestalo, mohlo být podle ní vše jinak. „Milion lidí, kteří dnes nemají zastoupení v Poslanecké sněmovně. Vyslyšeli jsme volání, které tady znělo, abychom se spojili, aby byla jistota, že hlasy nepropadnou. Myslím si, že jsme také jediní, kteří tak učinili na levicové alternativní nebo vlastenecké scéně,“ říká.

Předsedkyně komunistické strany se prý bude v Evropském parlamentu dále věnovat například otázce zdravotnictví. Podotkla také, že bude usilovat o vytvoření nové, levicové konzervativní frakce, poněvadž ta stávající se dle jejího názoru posunula „spíše na zelenou linku“. Současnou podobu migračního paktu pak hodnotí jako chybu – platí podle ní až ve chvíli, kdy už jsou migranti na území Evropské unie. 

Stranické analýzy

Jako „velké zklamání“ berou výsledky evropských voleb Piráti, přiznala místopředsedkyně strany Jana Holomčík Leitnerová. Konečná čísla prý nyní analyzují, nicméně jim přinesla „velmi nepříjemné překvapení“. Výsledek berou Piráti jako důraznou a vážnou zpětnou vazbu pro další práci.

Místopředsedkyně Pirátů k otázce Green Dealu uvedla, že Piráti v tomto vnímají některé „ne úplně dobře nastavené věci“. Jsou prý připraveni na další konstruktivní a věcnou diskuzi – například pokud se otevře debata o opravě Green Dealu. Za stranu je prý stále nominantem na pozici eurokomisaře Marcel Kolaja (Piráti).

Podle Ivana Davida (SPD) je konečný stav po eurovolbách výsledkem toho, že nové politické strany a nové koalice dokázaly myšlenky lépe prodat, byť měly podobnou argumentaci jako SPD. „Měli jsme horší marketing, to je něco, na čem musíme rozhodně zapracovat. Nestačí mít jenom dobré myšlenky, je potřeba je také umět vhodným způsobem prezentovat,“ podotkl. O nedostatcích prý budou hovořit v rámci předsednictva hnutí.

David míní, že Evropská komise migraci výrazně podporuje – údajně tvrzením, že „Evropa potřebuje nové talenty“. „Ale těmi talenty míní kohokoliv, kdo přichází,“ míní. Migrační pakt podle něj neplní nic, co je deklarováno, že plnit má. V otázce nominace na eurokomisaře za Česko prohlásil, že nominaci samotnou dělat nemusí. „Ať se zesměšní někdo jiný,“ uzavřel.