Zakázané vstupy do lesů, zničené sjezdovky. Řemeslníci se ani týden po vichřici nezastaví

Události: Lidé i týden po vichřici stále odklízí škody (zdroj: ČT24)

Týden poté, co se Českem prohnala vichřice Herwart, zní stále z mnoha míst motorové pily. Vlekaři například pod popadanými stromy teprve objevují, co všechno vichřice poškodila. Pojišťovny prozatím odhadují škody na jednu miliardu korun. Část z nich už vyřídily. Další hlášení čekají po víkendu, kdy lidé navštívili chaty a chalupy. Řemeslníci ale mají tolik práce, že už ji musí odmítat.

Nejvíc škod vítr napáchal v severozápadní části Čech, kde udeřil nejdřív a nejsilněji. V Krušných horách ve skiareálu Bublava spadlo na dva tisíce stromů. Vichřice poničila dva vleky a hlavně čtyřsedačkovou lanovku ze Stříbrné na Bleiberg.

Areál odhaduje škody na sedm až deset milionů korun. Přesná částka bude jasná až poté, co se podaří odklidit všechny popadané stromy, pod kterými stále leží sedačky i ohnuté sloupy. Zimní sezonu chce ale Bublava zahájit, jako by se nic nestalo.

Podmáčené stromy stále padají k zemi

Do té doby by ovšem turisti měli být opatrní. „Stromy jsou podmáčené. Každý den nám spadnou jeden dva, takže návštěvníci by sem opravdu neměli chodit, neměli by se zdržovat v blízkosti a chodit do polomů,“ upozorňuje vedoucí Ski Centra Bublava Bohumil Havel.

Zničený skiareál Bublava
Zdroj: ČT24

Stejné varování platí i na Šumavě například v okolí Borových Lad. Vyčištěné jsou zde zatím jen hlavní cesty. Likvidace popadaných stromů na menších stezkách potrvá ještě několik dní. Jen v jižní části Šumavy leží ještě asi dvacet tisíc metrů krychlových dřeva. Pro park je nyní prioritou prořezat místa, kudy povede běžecká stopa.

Obří důl bude zavřený několik měsíců

S omezením se potkají i návštěvníci Krkonoš. Správci parku vyhlásili zákaz vstupu na cestu Obřím dolem. První kmeny zde leží už zhruba po 150 metrech cesty. Největší problém jsou ale zpola vyvrácené stromy v okolí, které můžou začít i při slabém větru znovu padat.

Lokalita leží v nejcennějším bezzásahovém území. „Bude muset proběhnout diskuze i uvnitř Správy národního parku, jak tuto lokalitu zabezpečit tak, abychom naplnili bezzásahovost, ale zároveň cestu zabezpečili,“ poznamenal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Trasa z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu ale zůstane zavřená do odvolání, nejspíš i několik měsíců.

Pojišťovny prozatím odhadují škody na jednu miliardu korun. Ve srovnání s Kyrillem jsou ale ani ne poloviční. Dražší bylo i krupobití v Praze před sedmi lety. Podle mluvčí České pojišťovny Ivany Buriánkové byly škody nyní menší i proto, že si řada lidí po Kyrillovi udělala kvalitnější střechy.

Klempíři a pokrývači se nezastaví

Přestože škody na střechách nebyly tak velké jako v minulých letech, výrazně narostla poptávka po jejich opravách. Nejvíc na severu Čech a Vysočině. Firmy ale nemají dostatek řemeslníků a musely tak zakázky odmítat.

O služby klempířů a pokrývačů je v Česku velký zájem dlouhodobě. Při nárazovém zvýšení zájmu tak firmy mají problém uspokojit poptávku. „Dva dny po vichřici to byl neskutečný blázinec. Momentálně už jsme zase v normálu,“ řekl ČT majitel společnosti RN Střechy Radek Nový. Pro firmu momentálně pracuje zhruba deset lidí, podle odhadu majitele by podobná akutní situace vyžadovala alespoň dvojnásobek. 

Podobně silná vichřice jako Herwart přichází podle meteorologů jen jednou za několik let. Největší náraz větru zaznamenali tentokrát na Luční boudě v Krkonoších – 182 kilometrů v hodině. Bouře tak byla nejsilnější od orkánu Kyrill.