Zadrženému exdetektivovi ÚOOZ hrozí na Ukrajině sedm let vězení. Dle obvinění prodával odposlechy

Čech, zadržený v pondělí na Ukrajině, opustil po složení kauce celu. Oznámilo to ministerstvo zahraničí, které ale identitu muže neupřesnilo. Server iROZHLAS.cz s odvoláním na kyjevskou soudkyni uvedl, že se jedná o bývalého vysokého důstojníka někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luďka Vokála. Musí zůstat na Ukrajině, kde je obviněn z nezákonného prodeje zařízení, jež je možno použít třeba k odposlechu telefonů. Hrozí mu za to čtyři až sedm let vězení.

„V tomto konkrétním případě to znamená, že řeč je o prodeji prostředků zakázaných na území Ukrajiny volně prodávat občanům Ukrajiny. Tato zařízení jsou určená pro nelegální odposlechy bez povolení soudu,“ řekla serveru soudkyně Olena Melešaková. Ve středu rozhodla, že Vokál může být propuštěn z cely předběžného zadržení po zaplacení kauce, která odpovídá zhruba 4500 eurům, tedy asi 115 tisíc korun.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová uvedla, že kauce byla složena v pátek a následně byl zadržený muž propuštěn. Musí se ale dál zdržovat na Ukrajině a spolupracovat s vyšetřovateli.

Vokál před soudem, kde ho zastupovali dva obhájci a pomáhal mu překladatel, přiznal svou účast na přečinu. „Občan České republiky potvrdil svou účast na spáchání trestného činu, ze kterého ho viní,“ citoval iRozhlas.cz soudkyni. Termín, kdy Vokál opět stane před soudem, není stanoven. Podle ukrajinské soudkyně by se tak mohlo stát do roka.

V Česku se o Vokála zajímá GIBS

Problémy má ale Vokál i v Česku. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ho podezírá z několika trestných činů. Počátkem dubna ho navrhla obžalovat ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že vyzradil informace o policejní razii v kauze Vidkun, týkající se podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky.

Vedle toho Vokál čelí obvinění, že mezi roky 2010 a 2015 poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi společnosti ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Údajně také pomohl zdržet zátah policie proti lidem podezřelým z vydírání nebo zařídit povolení k pobytu pro přítelkyni jedné z vlivných postav podsvětí.

Server Info.cz ve středu napsal, že spolu s Vokálem ukrajinské bezpečnostní složky zadržely údajně i českého diplomata, který byl ale následně vzhledem ke svému diplomatickému statusu propuštěn. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová to nepotvrdila, ministerstvo podle ní takovou informaci nemá.