Žáci si stěžují Dobešovi na maturity, dopis podepsalo přes 6000 lidí

Praha - Maturanti napsali ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV) otevřený dopis, ve kterém si stěžují na nesmyslné otázky státních maturit a utajování testů. Pokud se podle nich nové zkoušky dospělosti nezmění, dojde ke zhoršení kvality výuky. Dopis zatím podepsalo přes 6000 lidí. Maturity připravované 14 let skončily v úterý, i přes hladký průběh se na ně snesla vlna kritiky. Očekává se, že u maturit propadne pětina studentů. Otevřený dopis si můžete přečíst zde.

„Mrzí nás, že naše úspěšnost/neúspěšnost u maturity nebude vypovídat nic o našich znalostech a schopnostech, jako tomu bylo alespoň na většině škol doposud,“ stojí v dopise, který iniciovali studenti z Brna a zveřejnili jej v sobotu 4. června. V testu z českého jazyka měli například ze zadaných informací vydedukovat, kdy porodí vlčice mláďata.

„Počet nejednoznačných a nesmyslných otázek v testu z českého jazyka a literatury na základní úrovni nelze přehlížet! Obáváme se, že v tomto testu mohli hůře uspět ti, jejichž znalosti a schopnosti by se v objektivně lépe postavených testech ukázaly jako nadprůměrné, než studenti s průměrnými znalostmi a schopnostmi.“

Testy z češtiny, angličtiny, matematiky a chemie unikly po dopsání na internet, centrum pro přípravu maturit CERMAT je ale nechce oficiálně zveřejnit, prý kvůli autorským právům. To kritizuje i spolek Eduin, podle nějž se úředníci bojí otevřené diskuze nad kvalitou testů.

Přestože si naprostá většina studentů zvolila lehčí verzi maturit, očekává se, že na podzim si maturity zopakuje na 20 procent studentů. Ministr školství chce proto neúspěšným maturantům vyjednat podmíněné přijetí na vysoké školy.