Za požárem alzheimer centra v Roztokách je nedbalost či závada, míní vyšetřovatelé

Události: Za požár alzheimer centra v Roztokách podle policie může nedbalost či závada (zdroj: ČT24)

Policie prověřuje dvě vyšetřovací verze vzniku požáru v roztockém Domově Alzheimer – nedbalost a technickou závadu. Kriminalisté si vyžádali několik odborných vyjádření a znaleckých posudků. Při požáru 1. června v domově zahynuly dvě ženy, 55 lidí se zranilo. Podle předběžných výsledků pitvy obě zemřely poté, co vdechly zplodiny hoření, což vedlo k otravě. Informovala o tom středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Původně vyšetřovatelé nevylučovali ani úmyslné zapálení.

Policisté případ vyšetřují jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. V případě odsouzení by pachateli mohl soud uložit až osmiletý trest vězení. Způsobená materiální škoda dosáhla kolem 70 milionů korun.

Podle Suchánkové budou zpracovány posudky z oborů elektrotechnika, defektoskopie, metalografie a technická diagnostika a fyzikální chemie. Zadána byla také analýza dat a nosičů dat z místa požáru.

Práce na několik měsíců

„Prověřování příčin požáru, v rámci kterého kriminalisté stanovili a prověřují dvě vyšetřovací verze, a to nedbalostní jednání a možnou technickou závadu, bude s ohledem na množství zadaných odborných posudků a vyjádření trvat ještě několik měsíců,“ upozornila Suchánková. Podle ní kriminalisté také zjišťují komplexní odpovědnost jednotlivých lidí, a to s ohledem na následky, které požár způsobil.

Člen správní rady Domova Alzheimer Roztoky u Prahy Radek Žádník minulý týden řekl, že žádný klient už není v nemocnici. Obyvatelé roztockého zařízení jsou teď v domovech sociálních služeb v Praze a ve Středočeském kraji. „Odhadujeme, že bychom mohli domov znovu otevřít do jednoho roku,“ odhadl Žádník. V budově nyní pokračuje vyklízení, práce na obnově mají začít co nejdříve. Podle statika nejsou porušeny nosné konstrukce objektu.