Za loňské napadení fanoušků Sparty padly podmínky

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 uložil šestici fanoušků fotbalové Slavie za loňské napadení příznivců Sparty v metru tříleté podmíněné tresty a zákaz vstupu na utkání klubu v rozmezí tří až deseti let. Podle soudu se skupina dopustila výtržnictví a pokusu o těžké ublížení na zdraví.

Incident se odehrál loni v září. Slávisté se tehdy vraceli městskou hromadnou dopravou z pražské Julisky, kde Slavia sehrála zápas s Duklou. Při cestě metrem narazili na příznivce Sparty. Průmyslové kamery ve stanici Staroměstská zachytily, jak šestice slávistů vystrčila z vagonu dva osamocené sparťany, povalila je na zem a brutálně je zkopala. Útočníci (Robert Sandecký, Tomáš Škvarla, Karel Fixmer, Lukáš Boula, Daniel Brož a Václav Prát) poté utekli.

Obžalovaní jsou ve věku od dvaceti do jedenatřiceti let. Všichni se u soudu omluvili a své jednání označili za zkrat. Vypověděli, že je k útoku vyprovokovala skupina agresivních pokřikujících sparťanů, kteří do metra přistoupili, aby si slávisty „našli“.

Někteří z nich si dokonce potřásli rukou s jedenadvacetiletým sparťanem, kterého v září zbili. Mladík z útoku vyšel s otřesem mozku, zlomeným nosem a pohmožděninami. Podle soudního znalce měl velké štěstí, že kopání a dupání do obličeje, na krk a hrudník neskončilo hůř. Druhého napadeného muže se policistům dodnes nepodařilo vypátrat, takže není jasné, jaké zdravotní následky mu napadení způsobilo.

Jeden z útočníků byl už třikrát odsouzen za výtržnictví

Státní zástupkyně označila za největšího agresora z obžalovaných šestadvacetiletého Tomáše Škvarlu, který už byl v minulosti třikrát odsouzen za výtržnictví. Navrhla pro něj proto čtyřletý nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou. Soudkyně se však u Škvarly stejně jako u ostatních obžalovaných přiklonila k podmíněnému trestu. Zároveň mu ale uložila maximální možný, tedy desetiletý trest zákazu vstupu na fotbalová utkání Slavie.

V případě Škvarly a dalšího obviněného Václava Práta rozsudek není pravomocný. U Škvarly si lhůtu k případnému podání odvolání ponechala žalobkyně, Prát pak zvažuje odvolání sám - navrhoval, aby v jeho případě soud od potrestání zcela upustil. Ostatní čtyři obžalovaní se práva na odvolání přímo v soudní síni vzdali. Ve zkušební době podmíněného trestu bude na tuto čtveřici dohlížet probační úředník.