Ve financích se orientuje jen zhruba každý druhý Čech, největším problémem jsou úvěry

3 minuty
Události: Finanční gramotnost Čechů
Zdroj: ČT24

Jen asi každý druhý obyvatel Česka se dokáže orientovat ve financích. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos. Vlivem ekonomické krize ale domácnosti začaly nad svým rozpočtem víc přemýšlet, snížily výdaje a úspory začaly víc chránit. Problémem ale zůstávají úvěry, kdy si lidé třeba nedokážou dobře spočítat, kolik přeplatí. A půjčují si i na zbytné věci.

Dovolená u moře, v horách a v dalších lokalitách může vyjít i na několik desítek tisíc korun. A poněvadž na ni příjmy domácností někdy nestačí, lidé si peníze půjčují. Mezi nimi i ti, kteří mají i tak problém s rodinným rozpočtem vyjít.

„Přichází i klienti, kteří mají hluboko do kapsy a chtějí si půjčit na dovolenou. To je taková situace, kterou klientům nedoporučujeme, hlavně tehdy, když řeší více splátek,“ vysvětluje ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Každý měsíc teď poradně, kterou řídí, přibude asi sedm set klientů, téměř všichni řeší napjatý rodinný rozpočet. Kromě navýšení výdajů donutila špatná ekonomická situace Čechy nad svými penězi mnohdy víc přemýšlet. Necelá polovina lidí snížila výdaje, podobný počet se snaží navíc i spořit.

Opatření Čechů k dosažení svého finančního cíle
Zdroj: ČBA a IPSOS

V oblasti investic si důvěřuje třináct procent lidí

„Starší generace, která má už těch zkušeností víc, je na tom lépe. Jsou na tom lépe vzdělanější lidi, lidi z měst. Co nás trošku mrzí, je, že mladá generace do 25 let je na tom s gramotností hůře,“ popisuje finanční znalosti české populace Michal Straka, specialista na finanční trh ze společnosti Ipsos.

Češi podle výkonné ředitelky České bankovní asociace Moniky Zahálkové začali daleko lépe rozumět svým vlastním rozpočtům a svým vlastním financím. „Ještě ale neumíme svoje finance dostatečně bránit proti tomu, aby ty peníze nebyly znehodnocovány,“ dodává vzápětí s tím, že je velký prostor se pořád naučit rozumět celé oblasti investic.

Jak si Češi věří v nakládání s penězi
Zdroj: ČBA a IPSOS

Zatímco v hospodaření s penězi si věří nadpoloviční většina Čechů, v oblasti investic si jich důvěřuje pouze třináct procent. Pokud lidé potřebují pomoct, mohou se obrátit na poradce. „My jako Češi jsme velmi zodpovědní a třeba procento nesplacených úvěrů máme nejnižší v celé Evropské unii,“ doplňuje Zahálková. Bylo však podle ní vidět, že úspory Čechů na účtech opravdu klesaly.

I přes ekonomickou situaci a zvyšování výdajů je stále řada domácností schopná vytvářet si finanční rezervu. Necelá třetina Čechů by s ní vystačila na tři měsíce. To je podle ekonomů ale stále málo. Ideálně by totiž měla pokrýt zhruba půl roku, takovou ekonomickou situaci má ale asi jen pětina české populace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rozhodnutí je na mandátovém výboru, řekl Okamura ke svému vydání

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se v úterý zabýval soudními žádostmi o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a předsedy sněmovny a SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Babiš se ke svému případu již před výborem vyjádřil, ale s novináři nemluvil. Následně mluvil Okamura, který řekl, že rozhodnutí o vydání je na výboru. Doporučení plénu k žádostem by výbor vydá 3. února. Očekává se, že sněmovna ani jednoho z politiků tentokrát ke stíhání nevydá.
01:01AktualizovánoPrávě teď

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Serveru Info.cz to potvrdil vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Dragoun. Podle informací ČTK bude Šereda nadále pracovat jako řadový státní zástupce. Důvody rezignace Šeredy na funkci ředitele odboru podle serveru nejsou známy, rozhodnutí údajně v úterý oznámil Dragoun kolegům.
před 1 hhodinou

Vémola byl podle policie součástí rozsáhlé pašerácké sítě

Karel Vémola, stíhaný od loňského prosince za organizovanou drogovou trestnou činnost, byl podle kriminalistů součástí rozsáhlé pašerácké sítě. Tu policisté odhalili při operaci s krycím názvem Padrino. V kauze čelí obvinění pět lidí, tři z nich jsou ve vazbě. Vémola mohl podle zprávy Národní protidrogové centrály ve skupině plnit roli koordinátora.
10:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dvacet tisíc eur za prohru. Reportéři ČT získali svědectví o podvodech ve fotbale

Za jeden zápas nabídka i dvacet tisíc eur pro několik hráčů. Sázkařské mafie po celém světě ve sportu operují s miliardami, často dochází k praní špinavých peněz. To, že se ovlivňují fotbalové zápasy kvůli sázkám – v uplynulých letech v Česku nejčastěji ve třetí lize –, už v reportážích několikrát zaznělo. Reportéři ČT nyní získali nová exkluzivní svědectví, která detailně popisují, jak tyto sázkařské gangy fungují. Nejde jen o ovlivňování jednotlivých zápasů. Tyto skupiny se snaží také infiltrovat celý klub zevnitř jako skrytí investoři. Takový případ objevili i v Česku. Natáčela Adéla Paclíková.
před 1 hhodinou

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho člověka a sebe a dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
09:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasičům loni přibylo zásahů u požárů

Hasiči v loňském roce vyjížděli k 18 684 požárům, jejich počet oproti roku 2024 vzrostl o 1503. Zasahovali i u více dopravních nehod nebo úniků látek, celkový počet zásahů ale meziročně klesl. V souvislosti s požáry zemřelo loni 112 lidí, meziročně o pět více. Přímo při požáru pak zemřelo 78 lidí, v roce 2024 to bylo o jednoho méně. Údaje o loňské činnosti sboru představil generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.
11:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Přátelství Česka a Izraele bude sílit, řekl Macinka po jednání se Sa'arem

Pod současnou vládou bude pokračovat a sílit tradiční přátelství Česka s Izraelem, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem v Praze. Obě země mají hodně společných postojů, dodal Macinka. Sa'ar uvedl, že vztahy obou zemí se mohou pod novou vládou dostat na novou úroveň.
10:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů probrali pomoc Ukrajině i veřejnoprávní média

Financování veřejnoprávních médií rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským zástupci opozice i vládní koalice. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) sdělil parametry navrhovaného modelu financování veřejnoprávních médií. „V obecné rovině jde o navázání na daňový příjem ze státního rozpočtu. Dále se v rámci koalice debatuje o tvorbě koeficientu, který by určoval výši financí a byl by neměnný,“ upřesnil. Podle člena sněmovního výboru pro obranu Ivana Bartoše (Piráti) to takto nastavit nelze. „Pojďme najít mechanismus, který je opravdu politiky nedotknutelný,“ prohlásil. Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) uvedl, že jde o koaliční kompromis a detaily se musí doladit. „Postupujeme přesně podle programového prohlášení,“ řekl. „Současná vláda postupně směřuje ke zestátnění veřejnoprávních médií,“ myslí si člen sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). Hosté hovořili také o české pomoci Ukrajině.
před 3 hhodinami
Načítání...