Ústečan známý z dokumentu o zneužívání dětí stráví dva roky ve vězení

Dva roky ve vězení stráví Ústečan z dokumentu V síti o zneužívání dětí na internetu. Odvolací krajský soud se ztotožnil z rozsudkem okresního soudu, který Martinu Konopáskovi uložil nepodmíněný dvouletý trest, soud opravil pouze formální chybu. Rozsudek je pravomocný, možné je podat pouze dovolání. Muž kontaktoval přes sociální sítě protagonistky filmu, které se vydávaly za dvanáctileté, a žádal je, aby se svlékly nebo mu zaslaly intimní fotografie.

„Proč bych podával dovolání, já si půjdu klidně sednout. Mám být v covidu zavřený tady ve státě nebo zavřený v base, jaký je v tom rozdíl,“ řekl Konopásek. Osmačtyřicetiletý muž, který vypomáhal i na dětských táborech, se hájil tím, že si myslel, že dívkám je nejméně šestnáct. „S tím přišel až v rámci své obhajoby,“ uvedl v pondělí soudce.

Konopáskovi hrozil až pětiletý trest vězení, jeho obhájkyně žádala zproštění obžaloby nebo trest podmíněný, státní zástupkyně navrhovala trest v polovině sazby. Konopásek podle obžaloby navazoval pod smyšlenými jmény od listopadu 2018 do února 2019 na sociální síti kontakt s dívkami, které se vydávaly za dvanáctileté. Ve skutečnosti to byly zletilé protagonistky dokumentu.

Konopásek se dopustil podle soudu pokusu přečinu ohrožování výchovy dítěte, pokusu přečinu zneužití dítěte k výrobě pornografie, pokusu přečinu navazování nedovolených kontaktů s dítětem a pokusu přečinu šíření pornografie a také výroby a jiné nakládání s dětskou pornografií. K poslednímu skutku se doznal.

Dětská pornografie v počítači

Podle člena trestního senátu Josefa Havlíka mu ani nic jiného než doznání nezbývalo, protože policie zajistila soubory s dětskou pornografií v jeho počítači. „Jedná se o velký počet trestných činů, více jich hraničí s kategorií zločinů. Na rozdíl od ostatních pachatelů z dokumentu on byl jediný, který kontaktoval všechny tři dívky najednou,“ uvedl Havlík.

„Na rozdíl od obžalovaného až na jednu výjimku měli (pachatelé) diagnostikovány různé deviace nebo poruchy,“ řekl Havlík. Znalec u Konopáska žádnou sexuální deviaci neshledal, motivací jeho jednání bylo podle znalce sexuální uspokojení.

Dalším lidem, kteří se objevili v dokumentu v pozici predátorů, byl ukládán trest podmíněný. „Ve srovnání s ostatními pachateli obžalovaný jako jediný odmítá připustit si závažnost a nesprávnost svého jednání, popírá, že by se dopustil trestného činu,“ řekl Havlík.

„S přihlédnutím k povaze a závažnosti spáchaného skutku a i postoji obžalovaného byl shledán uložený trest nepřiměřeně mírný a bylo navrhováno zpřísnění trestu,“ řekla státní zástupkyně Andrea Janáková s tím, že nicméně nepředpokládá, že by podávala dovolání.

Trestán v minulosti

Konopásek již dříve uvedl, že dívky oslovil na sociální síti Lide.cz, protože si se sexuálními tématy chtěl „vyčistit hlavu“. Řekl, že nikdy neměl v úmyslu se s dívkami sejít. Během natáčení ho podle obličeje poznala maskérka filmu jako vedoucího z dětských táborů.

Konopásek uváděl, že jedna z dívek ho iniciativně sama kontaktovala, taková e-mailová komunikace doložena podle Havlíka nebyla. Podle Konopáska šlo pouze o hru. „Z našeho pohledu to žádná hra nebyla,“ řekl Havlík s tím, že na rozdíl od asertivního vystupování na veřejnosti se Konopásek při komunikaci s dívkami choval rozněžněle až slizce.

Muž byl v minulosti třikrát odsouzen, podmínku dostal za to, že kontaktoval jako učitel čtrnáctiletou dívku, kterou líbal. V pronajatém bytu ji svlékal a žádal ji, aby ho osahávala.

Zásah do soukromí je možný

Konopásek vytýkal soudu, že porušuje všechna jeho práva a videa byla pořízena nezákonně, bez jeho souhlasu. Soud nezpochybnil, že soukromí Konopáska bylo narušeno, uvedl, že bylo nutné zvážit míru zásahu do soukromí se sledovaným zájmem.

„Soud prvního stupně nepochybil, když připustil nahrávky jako důkaz,“ uvedl Havlík. „V téhle zemi je právo většiny nad právem jedince. Jak je možné, že soud řekne, že právo skupiny je víc než právo jedince, co to je tohle za stát,“ prohlásil Konopásek.

Celovečerní dokument V síti režiséra Víta Klusáka je experimentem, který otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dívčím vzezřením se přihlásily na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek on-line.

Setkaly se při tom s věcmi, které zaskočily i filmaře. Oslovili je sexuální predátoři vyhledávající nedospělé dívky a od nevinné konverzace přecházeli k výzvám ke svlékání, masturbování a zasílání choulostivých fotografií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěNenechám se vydat, řekl poslancům Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Dotačním případem se zabývají soudy. Babiš před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Žádost soudu o vydání ke stíhání začne věcně posuzovat mandátový a imunitní výbor příští týden v úterý, doporučení plénu by měl dát začátkem února. Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry Babišova kabinetu.
06:00Aktualizovánopřed 21 mminutami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Okresní soud v Teplicích zamítl žádost bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Žádost podal po odpykání poloviny trestu. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Podle žalobce i soudu zatím Feri neprokázal polepšení. Rozhodnutí okresního soudu není pravomocné, Feri totiž proti němu podal stížnost, o které rozhodne krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 obžalovala tento týden Feriho z dalšího znásilnění.
před 1 hhodinou

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 1 hhodinou

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument.
před 1 hhodinou

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 4 hhodinami
Načítání...