Topolánkova popularita roste, poděkovat může zřejmě předsednictví

Praha - Popularita premiéra Mirka Topolánka i některých dalších vládních politiků roste. Pomáhá jim zřejmě předsednictví Česka Evropské unii. Předseda vlády si oproti listopadu polepšil o zhruba deset procent, a v lednu mu tak věřilo 30 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Na čele žebříčku je stále místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s důvěrou 55 procent lidí. Následují ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a pražský primátor Pavel Bém. Za Bémem je předseda ČSSD Jiří Paroubek. Politici na pátém a šestém místě si pozice vyměnili - pátý je místopředseda Strany zelených a ministr školství Ondřej Liška, šestý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Angažovanost v předsednictví se vyplácí

První výzkum popularity politiků v letošním roce svědčí podle agentury STEM především o vylepšení pozice některých členů kabinetu, zejména těch, kteří byli na počátku ledna výrazně angažováni v českém předsednictví EU. Vzrostla nejen Topolánkova popularita, lépe si u lidí vedli například i vicepremiér Alexandr Vondra a ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Vzestup příznivých hodnocení zaznamenali také někteří další členové vlády - ministři Petr Nečas, Jiří Pospíšil, odcházející ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a zvlášť výrazně Miroslav Kalousek. Nyní mu důvěřuje 41 procent dotázaných, což je o sedm procent více než v listopadu loňského roku.

V Kalouskově případu se zřejmě projevila pozice, kterou zastával v souvislosti se snahou vedení KDU-ČSL o jeho odvolání z vlády, uvedli autoři průzkumu.