TOP 09 počítá s návratem Parkanové, za Kalouskem stojí

Praha – Vládní TOP 09 předpokládá, že se Vlasta Parkanová (TOP 09) očistí v kauze nákupu letadel CASA a vrátí se zpět do funkce místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Předseda klubu Petr Gazdík tlumočil stanovisko poslanců vládní strany s tím, že pokud se Parkanová neočistí, chce TOP 09 na konci srpna či v září vyjednávat o budoucí podobě vedení dolní parlamentní komory s ostatními politickými stranami. Na dnešním jednání poslaneckého klubu padlo v souvislosti s místopředsednickou funkcí také jméno poslance Jiřího Olivy, takový návrh ale nakonec nebude sněmovně předložen. Gazdík také uvedl, že poslanecký klub stojí za místopředsedou strany v záležitosti jeho údajného telefonátu policejnímu prezidentovi Petru Lessymu.

Sněmovna má nyní pouze dvoučlenné vedení. Kromě předsedkyně Miroslavy Němcové (ODS) nyní může schůze řídit pouze jediný místopředseda, kterým je Lubomír Zaorálek z ČSSD. Parkanová rezignovala ve středu poté, co ji sněmovna v kauze nákupu letadel pro českou armádu vydala k trestnímu stíhání. Už na konci dubna v souvislosti s přechodem své strany do opozice odešla z vedení sněmovny nynější předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

Gazdík rovněž tlumočil pro ČT24 podporu poslaneckého klubu místopředsedovi strany a ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. „Jako poslanecký klub za ním stojíme, informoval nás, že věc okamžitě předá Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby ji vyšetřila a zcela jasně řekla, jak to bylo. Informace, které se včera objevily v médiích, se nezakládají na úplné pravdě. Ty věci jsou trochu jinak,“ prohlásil Gazdík.

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová uvedla ve Studiu ČT24, že Kalousek nepopírá své telefonáty policistům, je podle ní ale nepřijatelná interpretace jejich obsahu jako výhrůžek či zastrašování. „Jsem přesvědčena, že by v tuto chvíli měl být odvolán policejní prezident, protože není možné, aby bez jakýchkoli důkazů obviňoval ministra vlády,“ prohlásila.

Vydáno pod