Svobodná Evropa přestala mluvit česky před 15 lety

Přesně před 15 lety – 30. září 2002 ukončilo své české vysílání Rádio Svobodná Evropa. V době komunistické totality bylo jedním z mála objektivních zdrojů informací v Československu. V Mnichově sídlící rozhlasová stanice financovaná Spojenými státy vysílala v češtině od roku 1950, pravidelné vysílání se rozjelo o rok později.

České vysílání se od mateřské Svobodné Evropy oddělilo ještě před jejím stěhováním z Mnichova do Prahy. V únoru 1994 Výbor pro zahraniční vysílání USA rozhodl o vzniku neziskové organizace s názvem Rádio Svobodná Evropa (RSE), která začala v červenci 1994 vysílat z budovy Českého rozhlasu.

Ukončení českého vysílání Spojené státy, které se na jeho financování částečně podílely, odůvodnily bojem proti terorismu a potřebou financovat rozšíření vysílání do jiných zemí. „Po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku bylo třeba vybudovat vysílání pro Afghánistán a vůbec na Střední Východ a peníze, kterými se financovalo české vysílání, byly zapotřebí tam,“ vzpomíná poslední ředitelka českého vysílání Olga Kopecká-Valeská.

Olga Kopecká-Valeská: Za svobodu se bojuje, k demokracii je třeba vychovávat (zdroj: ČT24)

V dalších letech tak Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) postupně přestalo vysílat do zemí bývalého východního bloku, poté co většina těchto států vstoupila do EU a NATO.

Také šlo ale o to, že se Američané domnívali, že když je svoboda, je automaticky i demokracie. Bohužel to tak ale není. Já mám zásadu, že za svobodu se bojuje, ale k demokracii se musí vychovávat a je to dlouhodobý proces.
Olga Kopecká-Valeská
poslední ředitelka českého Rádia Svobodná Evropa

Americká vláda značně omezila financování už po pádu komunistického režimu. V roce 1994 se rozhodlo o přestěhování vysílání z Mnichova do budovy bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy. Z bývalé parlamentní budovy poprvé RFE/RL zazněla v březnu 1995. Po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001 se také ihned začalo z bezpečnostních důvodů uvažovat o přemístění stanice dál od centra. V květnu 2009 bylo oficiálně otevřeno nové sídlo na Hagiboru v Praze 10, odkud rádio v současnosti vysílá do světa.

Jako archeoložka bych jim nemohla tak škodit, říká Olga Kopecká-Valeská

Pravidelné vysílání rádia Svobodná Evropa v češtině začalo v květnu 1951 z mnichovského studia větou: „Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa.“ Podnět k založení Svobodné Evropy dala vláda USA již v roce 1949, kdy vznikla komise k jejímu vytvoření.

Pro Svobodnou Evropu pracovala Olga Kopecká-Valeská od roku 1965, to už dva roky žila v Nizozemí. A do vysílání se dostala řízením několika okolností. Sama považuje za významné, že jí režim ještě doma v Československu zakázal studium archeologie. „Já tomu říkám, že si dali komunisté gól do vlastní branky, protože jsem jim zcela jistě víc škodila jako redaktorka Svobodné Evropy než jako archeoložka,“ vypráví.

Načítání...