Baku - Prokuratura v Ázerbajdžánu zavřela tamní redakci Rádia Svoboda. Vyšetřuje ji údajně kvůli závažnému zločinu. Před třemi týdny také zatkla spolupracovnici redakce Chadídžu Ismailovou. Ta psala mimo jiné i o investicích a korupci režimu prezidenta Alijeva v České republice. Rozhlasovou stanici financují Spojené státy.
Redakce Rádia Svoboda v Ázerbájdžánu má utrum
Se zaměstnanci prokuratury přišli i policisté, kteří redakci prohledali. Na místě bylo v té době asi 20 zaměstnanců. Prokuratura zástupcům RFE/RL sdělila, že předmětem vyšetřování je fakt, že jde o pracoviště financované ze zahraničí. Agentura AP získala informaci, podle níž se prokuratura zabývá vyšetřováním „závažného zločinu“.
Začátkem prosince soud v Baku uvalil dvouměsíční vazbu na redaktorku rádia Chadidžu Ismailovou kvůli údajnému navádění bývalého kolegy k sebevraždě. Ázerbájdžánská vláda v té době vydala dokument, ve kterém kritizovala „novodobý kolonialismus“ Spojených států a obvinila novináře Svobodné Evropy z prosazování cizích zájmů v zemi.
Ismailová měla v říjnu promluvit na pražské konferenci Fórum 2000, ale úřady jí odlet do České republiky zakázaly. Již tehdy se obávala zatčení a uvěznění. Nezisková organizace Člověk v tísni už dříve rozeslala novoroční přání od vězněné Ázerbájdžánky českým politikům. „Věřím, že v novém roce pravda a spravedlnost zvítězí. Šťastný a svobodný rok 2015!“ stojí v novoročním přání novinářky, která odhalovala podezřelé transakce špičkových politiků, korupci a porušování lidských práv.
Ismailová v dopise z vězení
„Všichni víte, proč jsem ve vězení. Skutečným důvodem je rozkrývání korupce. A jediný způsob, jak dokázat špatnosti represivního režimu, je pokračovat v odhalování korupce a i nadále hájit práva utlačovaných lidí. Ano, tohle je cena, kterou za to platíme.“
Vedení rádia tvrdí, že se vláda už dva roky snaží umlčet novináře, kteří se zabývají případy korupce ve vládě a porušování lidských práv. Spojené státy vyzvaly k propuštění Ismailové. Také Američané případ považují za pokus Baku umlčet kritiky.
Přední čeští politici mají přitom se zemí poměrně čilé kontakty. Začátkem prosince jednal v Praze prezident Miloš Zeman se šéfem ázerbájdžánského parlamentu Agtayem Asadovem. V příštím roce má prezident Ázerbájdžán navštívit.