Světový den diabetu připomíná, že léčba i diagnostika cukrovky výrazně pokročily

2 minuty
Je Světový den diabetu
Zdroj: ČT24

Na pondělí 14. listopadu připadá Světový den diabetu. V Česku žije s touto nemocí více než jeden milion lidí, ve většině případů se jedná o cukrovku II. typu. Pokud se nemoc neléčí, ohrožuje další orgány. Může tak dojít například k selhání ledvin, takzvané diabetické noze nebo postižení očí. Právě s diagnostikou zraku má nově pomoci přístroj v ambulancích diabetologů.

Jednou z častých komplikací diabetu je postižení zraku. Jedná se o diabetickou retinopatii, kdy u pacienta dochází k poškození sítnice. Právě zrak mohou nyní někteří diabetologové vyšetřit i přímo ve své ambulanci, aniž by pacient musel docházet do oční ambulance. 

Přímo u diabetologa si může nechat vyšetřit zrak například Karolína Peterková, která s cukrovkou žije už 23 let. Jedná se o vyšetření očního pozadí, které dokáže změny na sítnici odhalit. „Tady (na diabetologii) mi hlavně nemusí rozkapávat oči, takže můžu přijet autem, můžu potom jít do práce a fungovat celý den,“ popsala pacientka. 

Moderní přístroj je schopný rozpoznat různá poškození oka a vyšetření hradí pojišťovna. Každá diabetologická ambulance ale takový přístroj nemá, jejich počet však postupně roste. Právě díky tomu může zdravotník odhalit vadu očí rychleji.

Základem úspěchu je včasná diagnostika

„Pokud ji (diabetickou retinopatii) diagnostikujeme a včas odešleme pacienta k očnímu lékaři, tak má obrovskou šanci na to, že mu oční lékaři v České republice zachrání těžké postižení zraku nebo zrak jako takový,“ uvedl diabetolog III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jan Šoupal.  

Diabetes I. i II. typu patří mezi nejčastější choroby v zemi a nemocných stále přibývá. Z dat národního zdravotnického registru vyplývá, že v Česku bude v roce 2030 žít 1,3 milionu lidí s cukrovkou. Podle českých odborníků lidé vážnost cukrovky mnohdy podceňují, protože prvotní projevy nebolí, závažné komplikace tak vznikají skrytě. Je proto nutné chodit na doprovodná vyšetření.

Novinky v léčbě

Aby se vážným pozdním komplikacím předešlo, je nutná správná kompenzace cukrovky. Dnes už pokročila léčba nejen těchto komplikací, ale i léčba samotné nemoci. Jde zejména o možnosti, jak udržet hladinu krevního cukru v přijatelných hodnotách. 

V tomto směru výrazně pomáhají inzulinové pumpy a také senzory na kontinuální měření hladiny cukru v krvi, takzvané glykemie. Senzory měří hladinu nepřetržitě, některé dokonce dokáží ovládat i samotnou inzulinovou pumpu tak, aby dávkovala jenom tolik inzulinu, kolik pacient potřebuje, ale také aby v případě potřeby přestala na určitou dobu inzulin dávkovat úplně.

Jde tedy o jakousi funkci „umělé slinivky“. Lidé s těmito smart systémy dosahují výrazně lepších výsledků než pacienti, kteří si měří glykemii glukometrem a inzulin podávají injekčně. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
16:54AktualizovánoPrávě teď

ŽivěBabišova vláda žádá poslance o důvěru. Ministři představují priority

Sněmovna se sešla k první letošní řádné schůzi. Na ní se zákonodárci začali zabývat vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Nově jmenovaná vláda musí podle ústavy požádat dolní komoru o důvěru do třiceti dnů. Opozice v úterý neprosadila doplnění programu schůze o projednání návrhu k odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela sněmovny.
06:00Aktualizovánopřed 7 mminutami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
06:02Aktualizovánopřed 24 mminutami

Razie, obvinění zaměstnance i změny. Reportéři ČT zmapovali situaci ve VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhoduje o tom, kam potečou stamiliardy, a její šéf Zdeněk Kabátek bývá označován za mocnějšího než ministr zdravotnictví. Kriminalisté ale vyšetřují IT zakázky pojišťovny a obvinili i jejího zaměstnance. VZP figuruje také v kauze Dozimetr a Kabátek musel vysvětlovat kontakty s kontroverzními postavami. Staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO) už před nástupem do funkce avizoval, že pojišťovnu čekají velké změny. Situaci ve VZP mapoval pro Reportéry ČT Ondřej Golis.
15:01Aktualizovánopřed 25 mminutami

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
12:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
11:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Vémola musí zaplatit osmdesát tisíc, neprokázal původ jednoho ze svých lvů

Karel Vémola musí zaplatit pokutu osmdesát tisíc korun za neprokázání legálního původu jednoho ze svých lvů – samice lva pustinného. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) mu ji uložila také za nedodržení lhůty pro oznámení, že se stal majitelem dalších zvířat. České televizi to sdělila mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Vémola je od prosince ve vazbě, kde čelí trestnímu stíhání za údajnou organizovanou drogovou činnost.
před 4 hhodinami

Turek zmocněncem je úlitba Motoristům, říká Bartoš. Koten jmenování rozumí

„Zmocněnec nemá žádnou exekutivní sílu. (...) Je to nějaká úlitba Motoristům od premiéra Andreje Babiše (ANO),“ uvedl v Událostech, komentářích místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval tím na situaci okolo jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu. „Jmenování Turka zmocněncem rozumím. Celá ta kauza spíše připomíná vrtěti Turkem. (...) Média zde ovlivňují veřejné mínění jedním směrem,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je Turkova minulost reputační riziko země. „Takový člověk nemůže být členem vlády,“ dodal. Předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová je překvapena, že Babiš nechce podat kompetenční žalobu a za Turka bojovat. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že by případné podání kompetenční žaloby a čekání na rozsudek zastínilo ostatní témata vlády.
před 8 hhodinami
Načítání...