Strana zelených odstartovala předvolební kampaň, pozdravil je i Havel

Praha – Strana zelených odpoledne na pražské Kampě oficiálně odstartovala předvolební kampaň. Svou podporu straně vyjádřil i bývalý prezident Václav Havel, který příznivce pozdravil dopisem. Ten přečetla socioložka Jiřina Šiklová. Kromě ní přišli předsedu strany Ondřeje Lišku podpořit i jeho předchůdce Martin Bursík, mecenáška umění Meda Mládková, spisovatel Ivan Klíma nebo šéf zelené frakce v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit.

Havel Stranu zelených veřejně podporuje už několik let. Letos počátkem srpna strana oznámila, že je bývalý prezident podpoří i před předčasnými volbami do sněmovny. Koncem srpna pak Liška uvedl, že Havel pro stranu natočí minutový spot na téma změna klimatu v české společnosti. Strana ho plánuje vyvěsit na svém kanálu serveru YouTube a možná ho použije i v televizní kampani.   

Havel Straně zelených vyjádřil sympatie i před letošními volbami do Evropského parlamentu a prohlásil, že situace na české politické scéně by byla vážná, kdyby zelení vypadli ze hry. Strana zelených však ve volbách neuspěla.

30 minut
Zahájení volební kampaně Strany zelených
Zdroj: ČT24

Dopis Václava Havla příznivcům Strany zelených

Nechceme-li, aby v našem rybníce byli navždy jen dva tlustí sumci, musíme tam nasadit i nějakou štiku. Sumci navíc obvykle myslí jen na to, jak přežít nejbližší výlov, a odmítají myslet dál. Ale my přeci nechceme, aby z naší země byla za 30 let jen průmyslová poušť sloužící sice k růstu, ale vyzařující jediné - totální beznaděj. Jinými slovy: volme zelené!

Ve svém volebním programu zelení navrhují soubor protikorupčních opatření, například zpřísnění zákona o veřejných zakázkách či tvrdší postihy v zákoně o střetu zájmů. Korupci z politické scény by podle nich pomohl vymést i zákaz akcií na doručitele. Strana prosazuje také omezení poslanecké imunity či zprůhlednění financování politických stran. Receptem na hospodářskou krizi by se podle ní měly stát investice do energetických úspor a šetrných technologií.   

Podle průzkumů veřejného mínění se zelení pohybují už několik měsíců pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zvolení do sněmovny. Průzkumy uvádějí, že by je ze sněmovny mohla vytlačit nová strana TOP 09, kterou založili bývalí ministři Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. Vůči nim se dnes Liška poměrně ostře vymezil. Řekl, že zelení chtějí zaujmout také ty bčany, kteří nevěří, že z okoukaných tváří je možné složit novou stranu, která se bude tvářit jako nová naděje.

Bývalý prezident Václav Havel
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vlaky v Praze kvůli krádeži kabelů nabírají zpoždění až devadesát minut

Zpoždění až devadesát minut nabírají od rána vlaky v Praze kvůli krádeži kabelů na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží. Jezdí se tam nyní jen po jedné koleji. Opravy zřejmě potrvají asi do 15 hodin, oznámil mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout.
10:15Aktualizovánopřed 8 mminutami

Štědrovečernímu jídlu v restauraci dávají přednost lidé starší 40 let, místa už téměř nejsou

Na Štědrý den bude otevřená asi třetina gastronomických podniků v Česku, včetně restaurací. Vyplývá to z dat pokladního systému Dotykačka. V Praze bude v provozu dokonce až čtyřicet procent podniků. Restaurace, které ČT oslovila, hlásí prakticky plnou obsazenost. Popularitu návštěv 24. prosince potvrdil i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Nejčastějšími hosty jsou lidé nad 40 let, většinou bez dětí.
před 47 mminutami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 1 hhodinou

Dva roky od tragédie na filozofické fakultě připomene koncert i tichá vzpomínka

Památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v neděli připomene tichá vzpomínka před sídlem fakulty, benefiční koncert i mše za oběti tragédie a pozůstalé. Akce pořádají spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Po střelbě na fakultě, k níž došlo před dvěma lety, zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
před 2 hhodinami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 2 hhodinami

Vláda plánuje změny u dálničních známek

Až pět procent řidičů jezdí po dálnicích načerno. Pokutu zaplatí jen v případě, že je zastaví celníci. Nová vláda to plánuje změnit. „Nebudeme čekat, že to policisté budou řešit na místě, a budeme to posílat obsílkami,“ uvedl ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD). Loni celníci vybrali na pokutách za nezaplacené dálniční známky přes čtyřicet milionů. Letos bude částka podobná. Od Nového roku se také dálniční známky zdražují. Za roční ježdění po dálnicích zaplatí řidiči víc o 130 korun. Zdražují se i ostatní známky na méně dní, což je kvůli valorizaci a novým kilometrům dálnic. Nový kabinet plánuje zdražování zastavit, ale chystá i jiné změny. „Je tam také návrh na to, že přestaneme mít nulovou sazbu na elektromobily,“ dodal Bednárik.
před 3 hhodinami

České firmy už mají první smlouvy na Dukovany, další se čekají příští rok

Tuzemské firmy začínají sjednávat první kontrakty související s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. Jihokorejská společnost KHNP, která je bude stavět, registruje zájem i dalších českých podniků. Korejci musejí počítat se zvýšeným očekáváním tuzemských politiků, kteří budou chtít svěřit významnou část projektu českému průmyslu.
před 4 hhodinami

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 12 hhodinami
Načítání...