Státní zástupci volají po zmírnění sazby za schvalování terorismu na internetu. Ministerstvo změnu odmítá

Nahrávám video
Státní zástupci volají po zmírnění sazby za schvalování terorismu na internetu
Zdroj: ČT24

V justici se vede spor o tresty za schvalování terorismu na internetu. Státní zástupci volají po zmírnění současné sazby, která činí od pěti do patnácti let vězení. Ta je vyšší než třeba možný trest za verbování teroristů. Soudy za internetové příspěvky často udělují sankce pod zákonnou sazbou. Ministerstvo spravedlnosti změnu odmítá jako nesystémovou.

Smrt 51 obětí při předloňském útoku na mešity v novozélandském Christchurchi schvalovala nebo oslavovala řada českých internetových uživatelů. Objevovaly se například výroky jako: „Konečně měl někdo ko*ule a ukázal, jak se na mohamedány musí. Za mě určitě pěkně provedá práce. Jak jim chutná jejich medicína? Do každej mešity granát.“

Až do letošního března za ně padaly podmíněné tresty – přestože parlament určil rozpětí pět až patnáct let vězení. Toho se držel pouze Krajský soud v Brně a třeba Benedikta Čermáka poslal v březnu za schvalování terorismu nepravomocně na šest let za mříže. „O schvalování (terorismu) tam určitě nešlo,“ uvedl k tomu Čermák.

„Lidé si obecně myslí, že internet je veřejné fórum, kde se mohou vyjadřovat k čemukoliv jakkoliv, bez jakýchkoliv limitů, a ono to tak prostě není,“ reagovala státní zástupkyně Nejvyššího státního zastupitelství Petra Lastovecká.

Příliš přísné tresty, zní od některých soudů

Podle olomouckého vrchního soudu byl původní rozsudek nepřiměřeně přísný. Upozornil na legislativní nevyváženost mezi skutkem a sankcemi. A z toho důvodu snížil trest pod zákonnou sazbu.

„Na základě kritiky právní úpravy, kterou projevilo i státní zastupitelství. A to samo již před nějakou dobou navrhlo legislativní změnu,“ odůvodnil v květnu žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda. Čermák také vyjádřil nad svým výrokem lítost. „Bohužel už se to nedá vrátit zpět,“ dodal.

Do vězení nemusí ani Milan Lalik. Ten se s žalobci dohodl na dvouleté podmínce, kterou schválil i soud. „Není to nic příjemného. Je to prostě lidská blbost, za kterou se musí pykat. Bohužel,“ uvedl 27. května.

Kritika příliš přísné trestní sazby zaznívala také od státního zástupce ostravského soudu. „Protože vemte si, pokud byste schválil takto veřejně třeba na Facebooku vraždu, tak vám hrozí jeden rok. Nula až jeden rok,“ připomněl státní zástupce Krajského státního zastupitelství Ostrava Michal Król.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Marcela Nevšímalová ale zdůraznila, že schvalování terorismu, vychvalování jeho pachatelů či podněcování k němu se považuje za velmi závažné a společensky škodlivé. Žádnou změnu tak resort neplánuje. A to také proto, že by se snížení týkalo nejen schvalování, ale i veřejného podněcování k teroristickému útoku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koalice podle Okamury ve sněmovně navrhne zrušení části televizních a rozhlasových poplatků

Vládní koalice chce v úterý ve sněmovně podat poslanecký návrh zákona, který zruší televizní a rozhlasové poplatky pro seniory, firmy, nezaopatřené mladé lidi do 26 let nebo osoby s tělesným postižením. Výnos z poplatků by se tak měl vrátit do stavu z roku 2024. Po jednání koaliční rady to uvedl předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD).
11:45Aktualizovánopřed 20 mminutami

Sdílení elektřiny napříč republikou. Energetické seznamky spárovaly tisíce lidí

Přebytek ze solárních panelů na jedné straně, zájem o levnější proud na straně druhé. Platformy přezdívané energetické seznamky pomocí algoritmu propojují malé výrobce a odběratele elektřiny. Podle statistik oslovených provozovatelů seznamek a Elektroenergetického datového centra (EDC) už spárovaly přes čtyři tisíce lidí. Sdílet elektřinu mohou i domácnosti z opačných konců republiky.
před 1 hhodinou

VideoZ demonstrace si beru poučení, říká Pospíšil. Vondráček nabízí referendum proti frustraci

Hosté Duelu ČT24 probrali demonstraci na pražské Letné, návrh zákona na registr zahraničního financování a vládní plány s financováním veřejnoprávních médií. Pozvání přijali místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) a člen tohoto výboru Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle Vondráčka jsou lidé frustrování, proto na Letné demonstrují. „Naše vláda chce například zavedením veřejného referenda dát demonstrujícím řešení ke snížení občanské frustrace,“ míní. „Sobotní závěry a doporučení týkající se opozičních stran jsem si na demonstraci vyslechl a beru si z toho poučení,“ řekl Pospíšil. Diskuzí provázela Jana Peroutková.
před 2 hhodinami

Létání zdražuje. Aerolinky zvyšují ceny letenek i palivové příplatky

Kvůli konfliktu na Blízkém východě zdražuje cestování letadlem. Aerolinky ruší trasy, zvyšují ceny letenek a zavádějí palivové příplatky. Letecké palivo zdražilo v důsledku konfliktu na Blízkém východě v porovnání s loňským průměrem o 94 procent. Podle aerolinek ceny zvedá i vysoká poptávka po vybraných destinacích. Letenky tak můžou do léta ještě podražit.
před 3 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne probrali požár zbrojovky v Pardubicích

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali vyšetřování požáru v pardubické zbrojovce, demonstraci na pražské Letné a geopolitickou situaci v Hormuzském průlivu. Tématem také byla otázka neshody premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Petra Pavla o tom, kdo pojede reprezentovat Česko na summit NATO. Pozvání přijali bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer, bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, autor komiksu Opráski sčeskí historje Jaz, komentátor Echo24.cz Ondřej Šmigol a komička Natálie „Tali“ Schejbalová. Debatou provázel Lukáš Dolanský.
před 3 hhodinami

VideoNová pražská nemocnice má vzniknout v Letňanech či Vysočanech

Vládní zmocněnec pro výstavbu nové pražské nemocnice Pavel Scholz chce mít do roka hotový investiční záměr projektu. Stát nyní vybírá vhodné pozemky, mezi zvažovanými lokalitami jsou Letňany a Vysočany. Nové zařízení má v budoucnu převzít akutní péči od tří stávajících zdravotnických zařízení, v jejichž areálech by tak vznikly kapacity pro následnou a dlouhodobou péči.
před 3 hhodinami

VideoOpravit nebo umístit značku. Železničáři se věnují rizikovým přejezdům

V tuzemsku zůstává přes čtyřicet špatně postavených železničních přejezdů. Problémy na nich můžou mít delší nákladní vozy. Po tragédii v Dolní Lutyni před dvěma lety železničáři zmapovali riziková místa. Našli 53 nevyhovujících. Dosud opravili čtyři; dalších devět mají v plánu. Před zbylými umístili dopravní značky zakazující vjezd některým vozidlům – například v Pečkách na Kolínsku, kde nyní platí zákaz pro soupravy delší než dvanáct metrů. Podle železničářů jde o maximum toho, co mohou udělat. Většinou se prý podobné nehody stávají v místech, kam kamiony zajíždí jen výjimečně.
před 4 hhodinami

Nejen řidiči a kurýři, ale i uklízečky či opraváři. Platformová práce je na vzestupu

Digitálním platformám v Česku každý rok přibývá zákazníků i míst, kde působí. Alespoň jednou měsíčně si takzvanou platformovou prací vydělává zhruba 145 tisíc lidí, vyplývá ze studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). A nejde už jen o kurýry či řidiče. V nabídce jsou i řemeslnické práce, úklid, opravy či hlídání dětí. Pravidla v EU upravuje směrnice, kterou má Česko převzít do 2. prosince. Resort práce a sociálních věcí už představil návrh příslušného zákona.
před 6 hhodinami
Načítání...