Za schvalování teroristického útoku v internetovém komentáři soud vyměřil muži šest let vězení

Krajský soud v Brně odsoudil muže ze Znojemska za schvalování teroristického útoku na Novém Zélandu k nepodmíněnému šestiletému trestu. Muž na internetovém serveru v diskusi komentoval video z útoku na mešitu. Rozsudek není pravomocný. Soudy se už zabývaly několika podobnými případy, obžalovaní odešli s podmínkou.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil v roce 2019 ve dvou mešitách 51 lidí a desítky jich zranil. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. 

Video sdílel také server, na kterém ho komentoval i muž ze Znojemska slovy: „Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce???!“

Soud mu za to vyměřil šestiletý nepodmíněný trest. „Lidé si obecně myslí, že internet je veřejné fórum, kde se mohou vyjadřovat k čemukoliv jakkoliv, bez jakýchkoliv limitů, a ono to tak prostě není. Každý je odpovědný za to, co napíše na internet,“ řekla státní zástupkyně Petra Lastovecká.

Přezdívka a sporné otazníky

Státní zástupkyně navrhovala o jeden rok kratší trest. Soud ale přihlédl k faktu, že pachatel už měl coby mladistvý problém se zákonem a že svůj komentář publikoval pod přezdívkou Ssman.

Rozsudek není pravomocný, obhájce se proti němu odvolal s tím, že obžalovaný umístil za komentář otazníky a vykřičník. „Když někdo napíše za komentář otazníky, tak to nemyslí jako pochvalu,“ řekl obžalovaný.

Zatím rozdávaly soudy podmínky

Za trestný čin podpory a propagace terorismu hrozí v případě, že jej někdo spáchá na veřejně přístupné počítačové síti, pěti- až patnáctiletý trest vězení. Soudy v Česku se už zabývaly několika podobnými případy, obžalovaným uložily podmíněné tresty.

Samotný útočník z Nového Zélandu vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal. Soud ho loni poslal na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění.