Stát poprvé zastoupil neplatiče. O náhradní výživné v červenci zažádalo osmnáct set rodin

Nahrávám video
Události: Za první měsíc přišlo na úřady 1800 žádostí o náhradné výživné
Zdroj: ČT24

Úřady práce dostaly v červenci 1821 žádostí o náhradní výživné. Alimenty od státu za neplatiče přiznaly zatím zhruba polovině žadatelů a žadatelek. Celkem za první měsíc od zavedení vyplatily 1,83 milionu korun. Podle úřadu práce a ministerstva práce zájem o podporu zatím naplňuje očekávání. Počítalo se s tím, že by ročně mohlo dorazit kolem čtyřiadvaceti tisíc žádostí, tedy dva tisíce měsíčně.

Náhradní výživné se zavedlo od 1. července jako nová sociální dávka. Úřad práce má vyplácet dětem neplatičů nehrazené stanovené výživné či doplácet dlužnou částku, a to nejvýš do 3 tisíc korun měsíčně až dva roky. Podmínkou je, že rodič peníze po dlužníkovi vymáhá v exekuci či u soudu. Po skončení poskytování podpory vymáhání převezme úřad. Podle podkladů k zákonu o náhradním výživném se počítá s tím, že se státu podaří získat zpět zhruba desetinu výdajů.

„V 86 procentech je žadatelem žena a ve 14 procentech muž. Ve více než 52 procentech případů už úřad práce dávku přiznal, a to v celkovém objemu 1 829 803 korun. V průměru obdrželi žadatelé v červenci 1930 korun,“ uvedly k zájmu za první měsíc úřad práce a tiskové oddělení ministerstva práce.

Podle ředitelství úřadu práce a tiskového oddělení ministerstva se nyní ostatní žádosti posuzují. U některých se čeká na dodání potřebných podkladů. Žádající nepředložili třeba návrh na exekuci či soudní rozhodnutí. Někteří nezačali alimenty po dlužnících ještě sami vymáhat. Chyběly i doklady o obdrženém výživném. Žádosti a doložené podklady úředníci posoudí a vyřídí do 30 dnů. Při splnění podmínek začne stát dávku vyplácet. Rodiče budou vždy po čtyřech měsících dokládat, zda peníze od partnera či partnerky stále nedostávají.

Naplněná očekávání

Podle očekávání by stát měl dostat dva tisíce žádostí měsíčně. „Data za červenec ukazují, že se tato očekávání naplnila. Úřad práce očekává větší počet podaných žádostí s návratem lidí z dovolených a příchodem podzimu,“ uvedly úřad a tiskové oddělení resortu. Podle nich by pak při vyřizování ale neměly nastat větší problémy.

Kvůli náhradnímu výživnému totiž vzniklo v úřadech práce 160 nových úřednických míst. Do každé pobočky v republice nastoupili zhruba dva pracovníci. Pozice nejsou jen dočasné pro počáteční nápor, ale trvalé. Podle podkladů k zákonu má být v prvním roce na úředníky potřeba 115,48 milionu korun. Dalších 38 milionů měl stát nový informační systém, jeho roční provoz má pak vyjít asi na 12 milionů korun. Na náhradním výživném by se mělo ročně vyplatit kolem 861,31 milionu korun. Pro letošek by mělo mít ministerstvo práce ve svém rozpočtu 445 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Českém Švýcarsku hoří les, oheň zasáhl přibližně sto hektarů

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují v Rynarticích v národním parku České Švýcarsko u požáru lesa. Podle podvečerních informací ČT hoří plocha odhadem o velikosti kilometru čtverečního, tedy sta hektarů, což následně na síti X a pro ČT24 potvrdili i hasiči. První odhady hovořily o deseti hektarech. Agentura ČTK odpoledne uváděla i 900 hektarů. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, s hašením z výšky pomáhají i vrtulníky, informoval před 18. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. V okolí požáru platí bezletová zóna. Lesní požár hasiče zaměstnal také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku nebo u Kryštofova údolí na Liberecku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vyšší americká cla na evropská auta by dopadla i na české dodavatele

Evropská komise připravuje odpověď na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že příští týden zvýší cla na osobní a nákladní auta dovážená z Evropské unie na 25 procent. Přímý vývoz aut z Česka do Spojených států je sice nízký, tuzemských firem by se ale opatření mohlo dotknout nepřímo. Tuzemský autoprůmysl je totiž silně napojený na německé automobilky, kterým dodává součástky v řádech miliard korun.
před 7 hhodinami

VideoŠkolní jídelny nejspíš získají na zavedení zdravějších jídelníčků víc času

Ministerstvo školství uvažuje o odkladu plného zavedení nové stravovací vyhlášky o rok, tedy na září 2027. Stravovací provozy tak mají získat víc času na přípravu zdravějších jídelníčků, které mají omezit sůl, cukr nebo instantní směsi a naopak přidat více zeleniny, luštěnin či ryb. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zároveň nevyloučil, že se pravidla ještě upraví podle zkušeností z praxe.
před 8 hhodinami

VideoFirmy kvůli nedostatku lidí hledají „posily“ v zahraničí. I mezi Filipínci

Rozvoj tuzemských firem stále brzdí nedostatek pracovníků. Dělníky, řemeslníky a další kvalifikované lidi hledají proto podniky v zahraničí. Každý desátý obyvatel Česka už je cizinec. K nejrychleji rostoucím menšinám se řadí třeba Filipínci, kterých takto přijíždí do tuzemska stovky ročně.
před 8 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Policisté nasadili první mobilní hlukoměr, odhaluje „řvoucí“ výfuky

Jako první v Česku využívají policisté z Olomouckého kraje mobilní hlukoměr. Ten jim bude sloužit pro kontrolu upravených výfuků motorek nebo aut. Na hluk – především v okolí Červenohorského sedla – si roky stěžují tamní obyvatelé i turisté.
před 11 hhodinami

Politické spektrum: Švýcarská demokracie, VÝZVA 2025, Klub angažovaných nestraníků

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 2. května přijali Tomáš Raždík (Švýcarská demokracie), Karolína Kubisková (VÝZVA 2025) a František Laudát (Klub angažovaných nestraníků). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 13 hhodinami

Sucho zvyšuje riziko požárů v části Česka, výstraha ČHMÚ platí celý víkend

Kvůli dlouhodobému suchu a současnému teplu hrozí zejména v pásu od Ústeckého kraje po jižní Moravu vznik a šíření požárů. Počátkem pracovního týdne bude pršet a nebezpečí požárů by se mělo snížit, plyne ze sobotní výstrahy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze zároveň platí v souvislosti s touto výstrahou zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...