Soud potřetí uznal Peltu vinným v kauze sportovních dotací

2 minuty
Události: Soud potřetí uznal Peltu vinným v kauze sportovních dotací
Zdroj: ČT24

Soud v úterý uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi pět a půl roku vězení, pětimilionový trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací. Někdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou potrestal šesti lety za mřížemi, dvoumilionovým trestem a šestiletým zákazem působit ve vedoucích funkcích veřejné správy, které zahrnují správu majetku. V pořadí již třetí verdikt v kauze zmanipulování státních sportovních dotací není pravomocný, oba obžalovaní vinu odmítají a obratem se odvolali.

Pražský městský soud se ztotožnil s obžalobou v tom, že tehdejší milenci Pelta s Kratochvílovou ovlivnili v roce 2017 přidělení peněz 18 konkrétním žadatelům programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů. Vyšel nejen z policejních odposlechů z bytu, kde se dvojice scházela, ale také z výpovědí svědků a ze zajištěných listin.

„Dotační řízení probíhalo v rozporu se zákonem. Soud dospěl k závěru, že tam od počátku nebylo hráno fair play,“ prohlásila předsedkyně soudního senátu Lenka Cihlářová.

Soudkyně uvedla, že bylo nade vší pochybnost prokázáno, že Pelta předložil Kratochvílové seznam jím preferovaných žádostí. „Obžalovaný Pelta tyto seznamy držel, disponoval jimi a v prostorových odposleších o nich komunikuje,“ řekla. Podle ní dvojice následně spekulovala nad tím, které žádosti uspějí.

Soudkyně při odůvodnění verdiktu citovala z odposlechů mimo jiné Peltovo: „Ty vole, já vůbec nevím, co mám dělat, s***u mě ty Domažlice, Přeštice z******ý“, „to už jsme se zpotili všichni“, „ty vole, já nemám řešení, mě nic nenapadá, není tam někde dvacka?“

Pelta měl Kratochvílovou navést

„Musíme si počkat na písemné vyhotovení. Myslím si, že je teď předčasné, abychom se k čemukoliv vyjadřovali,“ řekl Pelta novinářům při odchodu z jednací síně. „Já si myslím, že to rozhodnutí není správné, a podali jsme proti němu hned odvolání,“ uvedla stručně Kratochvílová.

Státní zástupce Ondřej Trčka si ohledně využití opravného prostředku ponechal čas na rozmyšlenou. Podle něj by měly být tresty v celé kauze podstatně vyšší, upozornil ale, že postup vrchního soudu, který při druhém vrácení věci zamítl Trčkovo odvolání a vrátil k doplnění dokazování jenom část celého případu, mu nyní znemožnil navrhovat přísnější potrestání, než jaké ukládal druhý zrušený rozsudek.

Soud v úterý uznal dvojici vinnou z pokusu o tři trestné činy – zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta Kratochvílovou podle verdiktu k těmto skutkům navedl. Soudní senát vyhověl návrhu státního zástupce ohledně výše peněžitých trestů i délky zákazu činnosti. Tresty vězení pak oběma obžalovaným uložil o půl roku nižší, než obžaloba navrhovala.

„Nedošlo tam podle mě ze strany orgánů činných v trestním řízení k nějakým průtahům. Prostě délka odpovídá složitosti té věci,“ uvedl státní zástupce Ondřej Trčka.

Oba obžalovaní skončili po svém zatčení v roce 2017 ve vazbě. Peltu soud propustil po měsíci, a to poté, co muž rezignoval na svou funkci šéfa fotbalu. Kratochvílová strávila v cele téměř čtvrt roku. Kauza stála místo nejen Peltu a Kratochvílovou, ale i tehdejší ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Obžaloba původně mířila nejen na Peltu s Kratochvílovou, ale kvůli údajnému rozsáhlejšímu zmanipulování dotací také na předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče, šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu, ČUS a Fotbalovou asociaci ČR. V této části případu soudy všechny obžalované včetně Pelty s Kratochvílovou osvobodily s tím, že popsané skutky se sice staly, nejsou ale trestnými činy.

Nejvyšší státní zástupce s tímto závěrem nesouhlasí a v neprospěch všech obžalovaných se dovolal k Nejvyššímu soudu. Podle Trčky navrhl, aby se nejprve projednalo právě toto dovolání, a až následně aktuální rozsudek nad Peltou a Kratochvílovou u odvolacího soudu. Zatím není zřejmé, k jakému postupu se pražský městský soud a pražský vrchní soud přikloní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda schválila obměnu svých zástupců ve správní radě VZP

Koaliční kabinet schválil změnu v sestavě desítky zástupců vlády ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to oznámil na síti X. Končí v ní dle návrhu resortu mimo jiné její dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek (dříve TOP 09). Vojtěch před jednáním vlády nevyloučil, že Kalousek v radě bude nicméně dál jako nominant sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku střelce v Chřibské na Děčínsku. Před jednáním kabinetu zasedla jako obvykle koaliční rada.
04:28Aktualizovánopřed 1 mminutou

Pavel po jednání s papežem ocenil vztahy mezi Českem a Svatým stolcem

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve prezident hovořil mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal prezident, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu, které jsou podle něho na dobré úrovni. Prezident v pondělí jednal i se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 13 mminutami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Minimálně jedna žena je zraněná těžce. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Střelec je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě byl policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 29 mminutami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Jímka měla podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, kejda však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 44 mminutami

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině, podle Zůny je armáda potřebuje

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) potřebuje letadla česká armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa resortu obrany to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání lídrů vládních uskupení. O prodeji letounů informoval prezident Petr Pavel při návštěvě Ukrajiny. Podle šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) to ale předem neoznámil vládě. Spor mezi Hradem a Černínským palácem může podle expertů uškodit Česku u zahraničních partnerů.
10:18Aktualizovánopřed 54 mminutami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
12:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rychle zjistili, že jsme profesionálové, vzpomíná účastník Pouštní bouře

Válka v přímém přenosu – tak se říkalo konfliktu v Perském zálivu, který na začátku roku 1991 sledovaly díky televizním kamerám miliony lidí po celém světě. Do operace Pouštní bouře, která měla za cíl osvobodit okupovaný Kuvajt, se zapojili i českoslovenští vojáci z protichemické jednotky. Poprvé od druhé světové války se tak stali spojenci Američanů, Britů a Francouzů. Ti se na ně přesto – jako na své někdejší komunistické nepřátele – dívali nejdřív s opatrností.
před 2 hhodinami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 4 hhodinami
Načítání...