Vrchní soud zrušil rozsudek v případě Pelty a Kratochvílové a potvrdil osvobození Jansty

Obžalobu bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové bude muset znovu zkoumat soud. Odvolací senát vyhověl požadavku dvojice a vrátil případ zmanipulování sportovních dotací k dalšímu, už třetímu projednání. Zároveň pravomocně potvrdil osvobození ostatních obžalovaných včetně České unie sportu, jejího předsedy Miroslava Jansty i Fotbalové asociace ČR.

Zrušený rozsudek ukládal Peltovi šest let vězení, Kratochvílové o půl roku více. Oba také původně dostali milionové peněžité tresty a zákazy činnosti. Podle obžaloby v roce 2017 mimo jiné ovlivnili přidělení peněz konkrétním žadatelům v programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů, a pokusili se tak způsobit státu škodu nejméně 175 milionů korun. Podle předsedy senátu pražského vrchního soudu Vladimíra Krále ale stále není zřejmé a prokázané, jaké konkrétní změny v bodování žádostí spolu Pelta s Kratochvílovou dohodli a jak Kratochvílová tyto změny prosadila na úkor jiných žádostí. Oba vinu odmítají.

„U obžalovaných Pelty a Kratochvílové vzniká pochybnost, jak vlastně na oněch nejméně 18 žádostech participovali, co opravovali, jaké případné opravy prosadili do dalšího řízení a jaké případně vyvolali následky,“ konstatoval Král. Dodal, že následky v podobě vzniku škody jsou přitom významnou okolností pro právní posouzení daného jednání. Ze zrušené části verdiktu nejsou podle soudce odpovědi na tyto otázky zřejmé, protože odůvodnění je příliš obecné.

Obžaloba nemá bílá místa, věří státní zástupce

K odstranění vad rozsudku nemusí pražský městský soud provádět obsáhlé dokazování, uvedl Král a poznamenal, že provedené důkazy je potřeba „vyhodnotit s náležitou pečlivostí a učinit závěry“. Státní zástupce Ondřej Trčka k vrácení případu uvedl, že podle něj „nejsou v obžalobě žádná bílá místa“. U osvobozených obžalovaných zváží, zda existují důvody pro podání dovolání.

K důkazům patří policejní odposlechy z bytu na pražském Senovážném náměstí, kde se Pelta s Kratochvílovou scházeli. Podle Krále je zjevné, že Pelta s Kratochvílovou opakovaně probírali žádosti o dotace, které náměstkyně přinášela do pronajatého bytu, a že nešlo o pouhé konzultace, jak Kratochvílová tvrdí. „Není až tak podstatné, jestli motivem byla snaha vyhovět svědkyni Valachové, či jiným vlivným osobám,“ podotkl soudce.

Studio ČT24: Soud zrušil rozsudek v kauze sportovních dotací (zdroj: ČT24)

Ministryně školství Kateřina Valachová (tehdy ČSSD) kvůli případu rezignovala. Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se své pozice ve fotbalové asociaci vzdal z vazby. Ministerstvo školství se domáhalo náhrady škody přes 1,1 miliardy korun.

Podle obžaloby se Pelta s Kratochvílovou pokusili o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž fotbalový funkcionář náměstkyni navedl. Za tyto trestné činy jim hrozí pět až dvanáct let vězení. Ve stadiu pokusu zůstaly činy v obžalobě z toho důvodu, že ministerstvo po zatčení Kratochvílové vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu.

Obžaloba tvrdila i to, že Kratochvílová ovlivnila na ministerstvu v roce 2017 výši sportovních dotací ve prospěch Peltovy Fotbalové asociace ČR a Janstovy České unie sportu a že mužům vynášela informace. Na lavici obžalovaných kvůli tomu usedl i Jansta, sekretář České unie sportu Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Podle justice se tyto skutky sice staly, ale nebyly trestnými činy. „Nečinili tak s vědomím, že by měli páchat trestnou činnost nebo k ní jakkoliv přispívat,“ řekl k počínání obžalovaných Král. Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhalo náhrady škody přes 1,1 miliardy korun.

Zatím není nic u konce, uvedl Pelta

„Jsem rád, že nebylo potvrzeno naše odsouzení a že u ostatních skutků, kde jsme byli zproštěni, se potvrdilo zproštění. Počkáme na písemné vyhotovení a budeme se připravovat na další kolo jednání na městském soudu,“ sdělil v reakci na zrušení rozsudku Pelta.

„Zatím není nic u konce. Jsme ve fázi, kdy nám městský soud dvakrát dal nepodmíněný trest, dvakrát vrchní soud – jeho nadřízená instance – nám to zrušil, ale když jsem poslouchal předsedu senátu, jeho odůvodnění, tak si myslím, že naše šance, abychom ten proces zvládli a byli v konci úspěšní, se výrazně zvýšila,“ dodal bývalý šéf českého fotbalu.

Kratochvílová opouštěla jednací síň prý šťastná. „Vrchní soud mě zprostil obžaloby ze dvou skutků včetně oné korupce, o které mluvil státní zástupce. Třetí skutek vrátil s jasnými a závaznými pokyny soudu včetně toho, že uznal znalecký posudek. Jsem strašně ráda,“ popsala. Doplnila také, že další rozhodnutí městského soudu ohledně vrácené části případu vůbec nedokáže předjímat.

Osvobozený Jansta ostře zkritizoval státního zástupce, jehož počínání označil za „debakl“. „Místo aby stíhal ty, kteří nepravosti způsobili, stíhal ty, kteří na ně upozornili,“ prohlásil. „Začíná to u ministryně (Kateřiny) Valachové – nedůsledně plnila funkci, nedůsledně kontrolovala zaměstnance a možná to někomu vyhovovalo,“ pokračoval.

„Já jsem byl souzen za to, že jsem upozornil na nekalý čin, protože došlo k hrubé manipulaci s výpočty na ministerstvu školství. Naštěstí tady ještě funguje justice a spravedlnost. Dnešní (čtvrteční) vrchní soud konstatoval nepravosti, které se na ministerstvu děly,“ dodal sportovní funkcionář.

Na dotaz ČTK, zda bude za své stíhání žádat náhradu škody, Jansta odpověděl, že má zájem spíše na tom, aby státní správa fungovala tak, jak má. „Tady došlo k ohrožení fungování českého sportu, které pořád ještě není řádně nastaveno, protože český sport je bohužel vedlejší produkt české politické scény. Doufám, že tato kauza přispěje k tomu, aby se politici zamysleli nad tím, že sport nemá adekvátní státní správu,“ vzkázal.

Fotbalová asociace své osvobození přivítala. „Definitivně se prokázalo, že asociace jako taková postupovala v dotačních řízeních v souladu se zákony. Pro nás se tak uzavírá jedna kapitola, která se otevřela ještě před příchodem současného vedení FAČR,“ uvedl na jejím webu předseda asociace Petr Fousek.