TÉMA

Česká unie sportu

Soud uložil Peltovi v kauze sportovních dotací šest let vězení a pětimilionový trest
Soud uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi za zmanipulování sportovních dotací šest let vězení, peněžitý trest pět milionů korun a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků. Exnáměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou poslal soud do vězení na 6,5 roku, zakázal jí výkon vedoucích funkcí ve veřejné správě na šest let a dal jí dvoumilionový peněžitý trest. Českou unii sportu (ČUS), jejího šéfa Miroslava Janstu a Fotbalovou asociaci ČR (FAČR) naopak osvobodil. Verdikt není pravomocný. Pelta, Kratochvílová i státní zástupce se proti němu odvolali.
27. 4. 2023Aktualizováno27. 4. 2023, 23:03|
Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let zhoršila, zjistila školní inspekce
Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují ve skoku dalekém a v leh-sedech. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).
18. 4. 2023Aktualizováno18. 4. 2023, 16:50|
Na ovlivnění dotací jsem byl malý pán, řekl v závěrečné řeči u soudu Pelta
Na ovlivnění dotačního řízení jsem byl malý pán, řekl v závěrečné řeči ve čtvrtek u soudu exšéf českého fotbalu Miroslav Pelta. Ke kauze zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství dodal, že někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) u něj jako člověk navždy prohrála. Valachová má v procesu postavení svědkyně. Proti její výpovědi se ve čtvrtek vymezili i ostatní obžalovaní včetně šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty a bývalé náměstkyně pro sport Simony Kratochvílové. Rozsudek vyhlásí pražský městský soud 27. dubna.
30. 3. 2023Aktualizováno30. 3. 2023, 17:07|
Žalobce v kauze sportovních dotací žádá pro Peltu devět let vězení, pro Kratochvílovou deset
Ve druhém kole kauzy zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství ve středu státní zástupce znovu navrhl odnětí svobody i citelné peněžité tresty jak pro bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, tak pro někdejší náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou a šéfa České unie sportu Miroslava Janstu (ČUS). Pro Peltu opětovně žádá devět let vězení a zaplacení pětadvaceti milionů korun, pro Kratochvílovou deset let za mřížemi a zaplacení šesti milionů, pro Janstu pět let vězení a dvoumilionový peněžitý trest.
29. 3. 2023|
Exministryně Valachová vypovídala před soudem. Odmítla, že by sama ovlivňovala rozdělování dotací
Někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) je přesvědčena, že za jejího působení na ministerstvu školství byla pravidla pro rozdělování dotací transparentní, a pokud nebylo s jejich rozdělováním vše v pořádku, bylo to tím, že je obžalovaní porušovali. Řekla to před soudem, kde figuruje jako svědkyně. Odmítla, že by vydávala jakékoli pokyny, jak by měly být sportovní dotace řešeny. V kauze čelí obžalobě z manipulací dvě organizace a pět lidí, včetně bývalé ministerské náměstkyně Simony Kratochvílové a někdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Pelty. Ti vinu odmítají.
2. 3. 2023Aktualizováno2. 3. 2023, 20:05|
Kauza sportovních dotací se vrátila na začátek. Kratochvílová zkritizovala obžalobu, Pelta nepřišel
Pražský městský soud v pondělí znovu začal projednávat kauzu rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství. Obžalobě z manipulací čelí dvě organizace a pět lidí včetně bývalé ministerské náměstkyně Simony Kratochvílové a někdejšího předsedy Fotbalové asociace Miroslava Pelty. Dle Kratochvílové byl v rozdělování dotací chaos, který „kreativně vylepšovala“ tehdejší ministryně Kateřina Valachová (ČSSD), jak uvedla u soudu.
30. 1. 2023|
Drahé Česko: Pomáhá stát sportu dostatečně?
Financování sportovních aktivit se stává v době energetické krize stále obtížnější. Řada sportovišť se kvůli nákladům na energie ocitá ve stále horší finanční situaci. Na otázky ohledně pomoci sportovcům a provozovatelům sportovišť odpovídal v pořadu Drahé Česko předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
16. 12. 2022|
Vrchní soud zrušil rozsudek v případu sportovních dotací
Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi kvůli nejasnému popisu skutku, pochybnostem o způsobené škodě, ale i kvůli zprošťující části rozsudku. V případu je obžalován mimo jiné bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová. Oba už v minulosti vinu odmítli. Městský soud v Praze loni v listopadu Peltu za zmanipulování dotací nepravomocně poslal na šest let do vězení, Kratochvílovou potrestal 6,5 lety.
19. 10. 2022|
Vrchní soud zrušil rozsudek nad Peltou a Kratochvílovou v kauze sportovních dotací
Pražský vrchní soud podle informací ČT zrušil odsuzující verdikt nad bývalým šéfem české fotbalové asociace (FAČR) Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní z ministerstva školství Simonou Kratochvílovou. Na Twitteru to následně potvrdilo i Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Odsouzeni byli za manipulace se sportovními dotacemi. Případ se tak vrátí k Městskému soudu v Praze.
1. 9. 2022Aktualizováno1. 9. 2022, 14:31|
Český olympijský výbor je ochoten jednat o odškodném kvůli nákaze z leteckého speciálu, řekl Kejval
Nákazu na palubě leteckého speciálu do Tokia považuje předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval za sportovní tragédii. Podle něj je výbor ochoten jednat o odškodném. Řekl to na úterní tiskové konferenci. Z letu bylo šest členů výpravy včetně čtyř sportovců pozitivně testováno na koronavirus. Situaci ostře kritizoval předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser. Šéf ČOV si s ním nyní podle svých slov neumí představit další spolupráci.
10. 8. 2021Aktualizováno10. 8. 2021, 21:02|
Hnilička odstoupil z čela Národní sportovní agentury, nahradí ho Neusser
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička rezignoval na svou funkci. Tlaku na rezignaci čelil už v lednu poté, co se účastnil večírku, který porušoval protiepidemická opatření. Sportovní agenturu také prověřovali auditoři. Bývalý hokejový brankář tvrdí, že agentura postupovala hospodárně a jeho rezignace s auditem nesouvisí. Nově ji povede Filip Neusser, současný kouč pozemních hokejistek. Ten tak nemůže kandidovat proti Jiřímu Kejvalovi do čela Českého olympijského výboru (ČOV), jak plánoval.
17. 5. 2021Aktualizováno17. 5. 2021, 21:39|
Arenberger věří, že od července se očkování otevře pro všechny dospělé
Ve čtvrtek přibylo nejméně případů covidu za všední den od 29. září. Česko je tak v rámci EU podle nových případů za 14 dní aktuálně dvanácté, za týden se zlepšilo o dvě místa. K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé nad 60 let. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že se každý týden bude vakcinace otevírat skupině o pět let mladších a od července už pro všechny dospělé. Také sdělil, že vláda nově schválila opatření o omezení obchodu v reakci na rozsudek Nejvyššího správního soudu.
23. 4. 2021Aktualizováno23. 4. 2021, 21:35|
Arenberger vládě navrhne, aby se venku a uvnitř mohli sejít jen dva lidé. Vydal mimořádné opatření
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) navrhne v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Od začátku nového týdne, kdy už v zemi nebude platit nouzový stav, mělo být původně podle rozhodnutí bývalého ministra Jana Blatného (za ANO) povoleno setkávání až dvaceti lidí pod širým nebem a deseti uvnitř budov. Sobotní mimořádné opatření je účinné od pondělí, navazuje tak na opatření k nouzovému stavu. Arenberger už v pátek večer uvedl, že se mu mírnější opatření nelíbí. Vzniklo v první polovině tohoto týdne, kdy neměl možnost ho ovlivnit, protože ještě nebyl ministrem.
10. 4. 2021Aktualizováno10. 4. 2021, 21:21|
Šéf NSA Hnilička trvá na návratu k amatérskému sportu. „Situace je alarmující,“ říká
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička (za ANO) je přesvědčen, že by se nejen děti měly co nejdříve vrátit na sportoviště. „Situace pro naše děti už je alarmující,“ tvrdí s tím, že děti během pandemie přibraly několik kilogramů. V pořadu Interview ČT24 zmínil mimo jiné i to, že se hodlá sejít s novým ministrem zdravotnictví, aby s ním problematiku probral.
9. 4. 2021|
Úředníci svědčí v kauze sportovních dotací. Podle obžalovaných mohou být ve střetu zájmů
V kauze údajného manipulování sportovních dotací končí výpovědi úředníků ministerstva školství, kteří z pozice svědků vysvětlují systém přidělování peněz. Podle obžalovaného sportovního funkcionáře Miroslava Jansty ale mohou být někteří ve střetu zájmů, protože se nechávali zvát na sportovní zájezdy Českého olympijského výboru, který v případu vystupuje jako poškozený.
29. 9. 2020|av
„Dotace neměly pravidla ani logiku.“ Exnáměstkyně u soudu odmítla vinu v kauze sportovních dotací
Bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová u soudu v kauze sportovních dotací vypověděla, že se cítí absolutně nevinná. Skutky popsané v obžalobě se podle ní buď nestaly, nebo nejsou trestnými činy. Ohradila se také proti tvrzení, že se řídila požadavky tehdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Pelty a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. Exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) odmítla, že by Kratochvílové „přidělila“ Peltu a Janstu jako kontaktní osoby.
24. 8. 2020Aktualizováno24. 8. 2020, 20:22|
Školský resort žádá 1,1 miliardy za údajnou manipulaci dotací pro sport. Obžalobě čelí Pelta i Jansta
Náhradu škody 1,116 miliardy korun požaduje v kauze údajné manipulace sportovních dotací ministerstvo školství. V započatém hlavním líčení to uvedla zmocněnkyně úřadu. Český olympijský výbor ani Česká obec sokolská, které v trestním řízení také figurují jako poškozené, se žádné náhrady nedomáhají.
16. 6. 2020Aktualizováno16. 6. 2020, 19:45|
Policie chce kvůli dotacím poslat před soud Peltu i Janstu, píše server Seznam Zprávy
Policie ukončila vyšetřování kauzy rozdělování dotací do sportu a navrhla obžalovat pět lidí – například fotbalového bosse Miroslava Peltu, šéfa České unie sportu Miroslava Janstu nebo bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou. Informaci přinesl server Seznam Zprávy.
30. 5. 2019|mka
Pelta uspěl se stížností proti svému obvinění. O podplácení se z formálních důvodů nerozšíří
Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo v kauze sportovních dotací rozšíření stíhání Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a jejího bývalého předsedy Miroslava Pelty o podplácení. Vyhovělo tak stížnostem obviněných. Informoval o tom mluvčí zastupitelství Petr Malý. Důvody zrušení byly podle něj formální, protože napadené usnesení bylo nadbytečné.
6. 2. 2019Aktualizováno6. 2. 2019, 11:46|
Sportovní kauza: Soud Janstovi odblokoval majetek, očekává složité dokazování
Vrchní soud zrušil rozhodnutí o zajištění majetku předsedy České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty a sekretáře organizace Jana Boháče. Soud také vzkázal, že se domnívá, že bude dokazování v této části kauzy kolem sportovních dotací značně problematické.
1. 10. 2018Aktualizováno1. 10. 2018, 19:59|Jiří Hynek, Adéla Paclíková
Pelta a Jansta si stěžují na obstavení majetku. Exšéf fotbalu ale stihl skoro vše převést na manželku
Státní zástupce zajistil lidem obviněným v kauze dotačních podvodů ve sportu majetek za desítky milionů korun. Někdejší šéf českého fotbalu Miroslav Pelta i vlivný právník a předseda České unie sportu Miroslav Jansta se pokoušejí obstavení nemovitostí zvrátit a stěžují si u pražského vrchního soudu.
1. 9. 2018|mka
Hra o 950 milionů: Česká unie sportu stáhla žalobu na exšéfa Sazky Hušáka
Česká unie sportu stáhla žalobu na bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka, po kterém požadovala 950 milionů korun jako náhradu za to, že loterijní společnost přivedl ke krachu. Podle předsedy sportovní unie Miroslava Jansty ale není stažení úplné. O stažení žaloby informoval server iHNED.cz.
26. 5. 2018|