Soud poslal do vazby čtyři obviněné v kauze motolské nemocnice, mezi nimi je i bývalý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Evropská pověřená žalobkyně navrhla vazbu celkem pro pět osob ze sedmnácti stíhaných. O pátém obviněném by měl soud rozhodovat ve čtvrtek.
Soud v kauze motolské nemocnice poslal do vazby čtvrtého obviněného
Vazební zasedání s exšéfem nemocnice trvalo téměř tři hodiny, bezprostředně po něm ho odvezla eskorta. Obviněný při příchodu k soudu neodpovídal na dotazy novinářů, pouze odmítavě kroutil hlavou.
Soud kolem 14:30 rovněž dal do vazby Ludvíkova spoluobviněného, šéfa České unie sportu (ČUS) Janstu. Monsport uvedl, že podle něj soud u klienta shledal dva vazební důvody, a to obavu z pokračování v trestné činnosti a z ovlivňování svědků.
Podle zjištění médií viní kriminalisté Janstu z toho, že pomáhal Ludvíkovi a jeho provozně-technickému náměstkovi Pavlu Budinskému legalizovat peníze získané formou úplatků od různých dodavatelů nemocnice. „V závěru tohoto týdne se sejde Rada ČUS, kde budeme jednat o dočasném nastavení některých procesů. Česká unie sportu nebyla ve věci šetření Fakultní nemocnice v Motole nikým kontaktována, informace čerpáme pouze z médií,“ uvedl tiskový mluvčí organizace Jiří Uhlíř.
Třetím obviněným, kterého soud ve středu poslal do vazby, je podle neoficiálních informací Mychajlo Popovyč z firmy Midian-Coral. Čtvrtou osobou poslanou do vazbu by dle informací médií měl být Pavel Budinský. Soud u něj shledal podle advokáta Jakuba Šefrny všechny tři vazební důvody – obavu z pokračování v trestné činnosti, z ovlivňování svědků a z útěku. Proti rozhodnutí si muž stejně jako Ludvík a Jansta podal stížnost.
Server Seznam Zprávy napsal, že státní zástupkyně ve středu Budinskému zajistila majetek. Bylo mu prý zablokováno přes 270 pozemků, dva rodinné domy, dva automobily Audi, dvě čtyřkolky, motocykl nebo sněžný skútr.
O páté osobě, pro kterou navrhla evropská pověřená žalobkyně vazbu, by měl soud rozhodnout ve čtvrtek.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že chce nové vedení nemocnice Motol představit během několika dní. „Je tam potřeba podle mého názoru sáhnout daleko hlouběji (než jen na ředitele),“ prohlásil po jednání vlády.
Pozastavení financování
Podle policie se závažný případ korupce mimo jiné týká projektů, které mají být financované z veřejných peněz, z rozpočtů Česka i Evropské unie. Konkrétně prý z veřejných peněz pochází dvě dotace – jedna na snížení energetické náročnosti budovy takzvaného Modrého pavilonu a druhá na stavbu onkologického centra, kde evropská dotace přesahuje 3,7 miliardy korun, vyplývá podle médií z policejních dokumentů.
„Ministerstvo zdravotnictví v souladu s pravidly pozastavilo financování všech projektů FN Motol a vyčká na relevantní informace od policie či Úřadu evropského veřejného žalobce,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu zdravotnictví Jan Řežábek.
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) informovala, že v kauze je sedmnáct obviněných. Policie je viní z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. Server Odkryto.cz uvedl, že získal dokument, kde je zmíněno osmnáct obviněných. Na seznamu je kromě Ludvíka, Jansty a Budinského také spolumajitel stavební firmy Geosan Group Luděk Kostka.
Dotované projekty v Motole
Stavba onkologického centra, která začala v roce 2023, má být pokryta z evropských peněz Národního plánu obnovy (NPO). Z něj by mělo na vybudování přijít více než 3,7 miliardy korun. Peníze na stavbu centra ale nejdříve předfinancovává ministerstvo zdravotnictví. To zatím podle mluvčího poskytlo nemocnici dvě zálohové platby v celkové výši bezmála 738 milionů korun. „Zároveň byla ze strany ministerstva zdravotnictví poskytnuta dotace na kofinancování DPH (podíl ze státního rozpočtu) v celkové výši 102 944 107,40 koruny,“ doplnil mluvčí.
Na snížení energetické náročnosti objektu nemocnice pro dospělé, takzvaného Modrého pavilonu, vydala FN Motol přes 976 milionů korun, z nich 193,8 milionu byl příspěvek EU a 236,9 milionu šlo ze státního rozpočtu.
Ministr Válek řekl ČT, že žádná ze staveb, které se v Motole realizují, nebyla ukončena. „Stavby jsou pod smlouvami, smlouvy je potřeba naplnit, je potřeba stavby dokončit a ty stavby zatím pokračují ve standardním režimu,“ prohlásil. Situaci ohledně celé kauzy pak označil za „nedobrou“, samotné vyšetřování nechtěl komentovat. Odmítl spekulovat i o případných dopadech na proplácení peněz z NPO ze strany Evropské komise.
V současné době se v nemocnici staví také simulační centrum intenzivní medicíny za 564 milionů korun.
Pod vedením ředitele Miloslava Ludvíka získala motolská nemocnice téměř 8,5 miliardy korun z evropských fondů. Ze státního rozpočtu na jejich dofinancování čerpala další stovky milionů korun, zjistila agentura ČTK z údajů nemocnice, ministerstva zdravotnictví a jednotlivých evropských fondů. Řežábek ještě v úterý říkal, že v současné době nejsou termíny plnění projektů z NPO ohroženy.