Soud v kauze motolské nemocnice poslal do vazby čtvrtého obviněného

3 minuty
Události: Rozhodnutí o vazbách v kauze Motol
Zdroj: ČT24

Soud poslal do vazby čtyři obviněné v kauze motolské nemocnice, mezi nimi je i bývalý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Evropská pověřená žalobkyně navrhla vazbu celkem pro pět osob ze sedmnácti stíhaných. O pátém obviněném by měl soud rozhodovat ve čtvrtek.

Vazební zasedání s exšéfem nemocnice trvalo téměř tři hodiny, bezprostředně po něm ho odvezla eskorta. Obviněný při příchodu k soudu neodpovídal na dotazy novinářů, pouze odmítavě kroutil hlavou.

Soud kolem 14:30 rovněž dal do vazby Ludvíkova spoluobviněného, šéfa České unie sportu (ČUS) Janstu. Monsport uvedl, že podle něj soud u klienta shledal dva vazební důvody, a to obavu z pokračování v trestné činnosti a z ovlivňování svědků.

Podle zjištění médií viní kriminalisté Janstu z toho, že pomáhal Ludvíkovi a jeho provozně-technickému náměstkovi Pavlu Budinskému legalizovat peníze získané formou úplatků od různých dodavatelů nemocnice. „V závěru tohoto týdne se sejde Rada ČUS, kde budeme jednat o dočasném nastavení některých procesů. Česká unie sportu nebyla ve věci šetření Fakultní nemocnice v Motole nikým kontaktována, informace čerpáme pouze z médií,“ uvedl tiskový mluvčí organizace Jiří Uhlíř.

Třetím obviněným, kterého soud ve středu poslal do vazby, je podle neoficiálních informací Mychajlo Popovyč z firmy Midian-Coral. Čtvrtou osobou poslanou do vazbu by dle informací médií měl být Pavel Budinský. Soud u něj shledal podle advokáta Jakuba Šefrny všechny tři vazební důvody – obavu z pokračování v trestné činnosti, z ovlivňování svědků a z útěku. Proti rozhodnutí si muž stejně jako Ludvík a Jansta podal stížnost.

Server Seznam Zprávy napsal, že státní zástupkyně ve středu Budinskému zajistila majetek. Bylo mu prý zablokováno přes 270 pozemků, dva rodinné domy, dva automobily Audi, dvě čtyřkolky, motocykl nebo sněžný skútr.

2 minuty
Mluvčí obvodního soudu pro Prahu 5 k FN Motol
Zdroj: ČT24

O páté osobě, pro kterou navrhla evropská pověřená žalobkyně vazbu, by měl soud rozhodnout ve čtvrtek.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že chce nové vedení nemocnice Motol představit během několika dní. „Je tam potřeba podle mého názoru sáhnout daleko hlouběji (než jen na ředitele),“ prohlásil po jednání vlády.

Pozastavení financování

Podle policie se závažný případ korupce mimo jiné týká projektů, které mají být financované z veřejných peněz, z rozpočtů Česka i Evropské unie. Konkrétně prý z veřejných peněz pochází dvě dotace – jedna na snížení energetické náročnosti budovy takzvaného Modrého pavilonu a druhá na stavbu onkologického centra, kde evropská dotace přesahuje 3,7 miliardy korun, vyplývá podle médií z policejních dokumentů.

„Ministerstvo zdravotnictví v souladu s pravidly pozastavilo financování všech projektů FN Motol a vyčká na relevantní informace od policie či Úřadu evropského veřejného žalobce,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu zdravotnictví Jan Řežábek.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) informovala, že v kauze je sedmnáct obviněných. Policie je viní z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. Server Odkryto.cz uvedl, že získal dokument, kde je zmíněno osmnáct obviněných. Na seznamu je kromě Ludvíka, Jansty a Budinského také spolumajitel stavební firmy Geosan Group Luděk Kostka.

Dotované projekty v Motole

Stavba onkologického centra, která začala v roce 2023, má být pokryta z evropských peněz Národního plánu obnovy (NPO). Z něj by mělo na vybudování přijít více než 3,7 miliardy korun. Peníze na stavbu centra ale nejdříve předfinancovává ministerstvo zdravotnictví. To zatím podle mluvčího poskytlo nemocnici dvě zálohové platby v celkové výši bezmála 738 milionů korun. „Zároveň byla ze strany ministerstva zdravotnictví poskytnuta dotace na kofinancování DPH (podíl ze státního rozpočtu) v celkové výši 102 944 107,40 koruny,“ doplnil mluvčí.

Na snížení energetické náročnosti objektu nemocnice pro dospělé, takzvaného Modrého pavilonu, vydala FN Motol přes 976 milionů korun, z nich 193,8 milionu byl příspěvek EU a 236,9 milionu šlo ze státního rozpočtu.

Ministr Válek řekl ČT, že žádná ze staveb, které se v Motole realizují, nebyla ukončena. „Stavby jsou pod smlouvami, smlouvy je potřeba naplnit, je potřeba stavby dokončit a ty stavby zatím pokračují ve standardním režimu,“ prohlásil. Situaci ohledně celé kauzy pak označil za „nedobrou“, samotné vyšetřování nechtěl komentovat. Odmítl spekulovat i o případných dopadech na proplácení peněz z NPO ze strany Evropské komise.

3 minuty
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek k motolské korupční kauze
Zdroj: ČT24

V současné době se v nemocnici staví také simulační centrum intenzivní medicíny za 564 milionů korun.

Pod vedením ředitele Miloslava Ludvíka získala motolská nemocnice téměř 8,5 miliardy korun z evropských fondů. Ze státního rozpočtu na jejich dofinancování čerpala další stovky milionů korun, zjistila agentura ČTK z údajů nemocnice, ministerstva zdravotnictví a jednotlivých evropských fondů. Řežábek ještě v úterý říkal, že v současné době nejsou termíny plnění projektů z NPO ohroženy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 3 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 4 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 7 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 9 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 11 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 12 hhodinami
Načítání...